Coby krajní hráč nastřílel v 25 utkáních šest branek a hlavně ho tam vedl současný trenér Zbrojovky Roman Pivarník. „Je to hráč, který prokázal velkou kvalitu v Bohemians, měli jsme o něho zájem i v Plzni, jenže dostal ještě lepší nabídku z Mexika, kam odešel. Doufám, že do konce týdne dorazí, zvýší kvalitu mužstva,“ těšil se na novou akvizici Pivarník.

Sedmadvacetiletý uruguayský záložník strávil poslední rok a půl v celku nejvyšší mexické soutěže Tiburones Rojos de Veracruz. „Je to velmi produktivní hráč, proto jsme už tehdy z Uruguaye brali,“ okomentoval ho Pivarník.

Acosta míří na jih Moravy na hostování, jeho příchodem se výčet brněnských posil pro jaro uzavře. „Tím bude hotovo. Vycházíme z podmínek klubu, nemůžeme si stavět vzdušné zámky, že si koupíme hráče za dvacet milionů nebo deset, to nejde. Bylo náročné sem tyto čtyři hráče dostat, nešlo jen o peníze. Musíme poděkovat majiteli, že je dokázal přivést,“ ocenil kouč.

Zbrojovka přivedla ještě obránce Lukáše Kryštůfka s Ondřejem Sukupem a ruského útočníka Konstantina Bazeljuka. „Obrovská výhoda je, že tři ze čtyř hráčů znám. Snažíme se, aby všechny posily přišly do základu, nehledali jsme hráče na lavičku, ještě si to však musí vybojovat,“ poznamenal brněnský trenér.

V sobotní přípravě proti Nitře patrně už nasadí ruského forvarda z CSKA Moskva. „Po fotbalové stránce o něm není pochyb, je to útočník, který dokáže hrát sám. Takové mám rád, jako třeba Paťu Schicka. Umí udělat kličku hráči, jít sám do tahu i s balonem do kombinace. Jde o komplexního hráče, rychlostně dobře vybaveného a hlavně střelecky. Má obrovskou ránu a umí i pravou nohou, což u leváků nebývá zvykem,“ charakterizoval jej slovenský kouč.

Zbrojovka už se pustila i do zeštíhlování kádru. Poměrně nečekaně odchází talentovaný Dominik Janošek do Slovácka. „Trenér Pivarník popsal a vysvětlil hráčovu roli a pozici v A týmu. K tomuto návrhu se Dominik postavil pozitivně. Na přelomu roku však klub zjistil, že bohužel zaujal jiný postoj, než původně deklaroval trenérovi. Proto se vedení rozhodlo pro odchod hráče,“ objasnil šéf Zbrojovky Václav Bartoněk.

Klub ukončil smlouvu také nizozemskému křídelníkovi Alvinu Fortesovi, který na podzim zasáhl do dvanácti utkání a vstřelil jeden gól. „Musíme dát některé hráče pryč, ač chceme, či ne, přišli čtyři noví. Krajní hráče máme, dojde Rafa, taky se vrátil Ashiru, možná uvolníme ještě jednoho fotbalistu,“ líčil Pivarník.

Do druholigového Znojma se patrně vrátí útočník Antonín Růsek, takže si Brno ponechá Martina Zikla. „S Tondou se bavíme, vždycky jsme bývali rivalové, takže jsme zvyklí. Nic se u nás nemění, přejeme si navzájem úspěchy,“ prohlásil Zikl.

Změny v brněnském kádru
Příchody: Lukáš Kryštůfek (přestup z Jihlavy), Ondřej Sukup (přestup z Černo More Varna), Konstantin Bazeljuk (hostování z CSKA Moskva), Rafael Acosta (hostování z Tiburones Rojos de Veracruz), Musefiu Ashiru (návrat z hostování z Dunajské Stredy)
Odchody: Alvin Fortes (konec smlouvy), Mihailo Jovanovič (hledá si angažmá), Dominik Janošek (přestup Slovácko), Stanislav Vávra (zkouška v Sokolově), David Gáč (v jednání hostování ve druhé lize), Lukáš Zukal (hostování ve Vítkovicích), Antonín Růsek (hostování ve Znojmě)