Jeho nejvýznamnější úspěch byl zisk titulu amatérského mistra republiky v roce 1926, k němuž přispěl výbornými výkony v brance brněnského týmu. I přesto, že ve finálovém duelu se Spartou Košíře byl hned pětkrát překonaný, zápas skončil divokým skóre 6:5.

Po tomto úspěchu měl Machát řadu zajímavých nabídek z Prahy, aby přešel k profesionálům. Zůstal však věrný Židenicím, v jejichž barvách chytal plných čtrnáct let (19191933), z toho dvanáct let v prvním mužstvu, v jehož dresu nastoupil celkem ke 304 zápasům.

Tuto bilanci mu umožnilo pevné zdraví, neboť za celou svoji kariéru neutrpěl žádné vážnější zranění ani onemocnění. Byl s klubem na zájezdech v Rakousku, Polsku, Německu, Norsku, Estonsku, Lotyšsku a Holandsku.

V Židenicích měl přezdívku Culín. „Vždycky se tak smotal s míčem do klubíčka. Říkali, že se culí k balonu," vysvětluje dcera Hana, která přidává i jednu dokumentující historku.

„Když už táta s fotbalem skončil, tak se šel s mamkou a se strejdou na nějaký zápas podívat. A když ho tam lidé viděli, tak najednou všichni začali dupat a hlasitě skandovat: Culín, Culín! Tak se táta musel převléct a ten zápas jít ještě odchytat," vzpomíná.

Podle svých vlastních slov odchytal svůj nejlepší zápas proti Rapidu Vídeň. „Měl jsem své oblíbené týmy, tradičně dobře se mi například chytalo proti Prostějovu. Ale snad vůbec nejlepší výkon jsem podal jednou ve Vídni proti Rapidu. Kam jsem se postavil, tam se do mně jeho střelci trefili. Docela to vypadalo, jako že umím chytat, a tak po zápase za mnou přišli vídeňští funkcionáři a ptali se mě, jestli bych k nim nechtěl přestoupit," rád vzpomínal na vydařené utkání se silným soupeřem.

V roce 1927 nastoupil Oldřich Machát společně s několika dalšími spoluhráči ze Židenic také za amatérskou reprezentaci Československa, ale na tento zápas už nevzpomínal s takovým nadšením, protože Holanďané mu v Amsterodamu nasázeli celkem osm kousků a zvítězili vysoko 8:1.

Velice zajímavé jsou i rodinné vazby Oldřicha Macháta. Jeho dcery, jednovaječná dvojčata Hana a Jiřina, byly špičkovými moderními gymnastkami světového kalibru a zároveň také sólistkami baletu dnešního brněnského Národního divadla.

První z nich si vzal slavný hokejista a fotbalista Vlastimil Bubník, který byl tedy Machátův zeť. Kuriozitou je, že přesně ve stejný den se vdávala i její sestra Jiřina Langová.

A rodinná stopa se před nedávnem objevila i v současné Zbrojovce. Machátova vnučka Hana Bubníková se totiž podílela na přípravě brněnských fotbalistů jako cvičitelka bosu.

Oldřich Machát

Narozen: 21. září 1903 v Brně

Zemřel: 1. března 1994 v Brně

Hráčská kariéra: SK Židenice

Reprezentace: amatéři 1 zápas (1927)

Největší úspěch: amatérský mistr Československa (1926)

Hráčský post: brankář

Přezdívka: Culín

ANTONÍN ZABLOUDIL

KAŽDÝ DEN V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ JIHOMORAVSKÝCH DENÍKŮ ROVNOST NAJDETE JEDEN PŘÍBĚH FOTBALISTY ZBROJOVKY BRNO. NA WEBU SE TEXTY BUDOU OBJEVOVAT S TÝDENNÍM ZPOŽDĚNÍM. PROTO NEVÁHEJTE A ČTĚTE PŘÍBĚHY NA NOVINOVÝCH STRANÁCH S PŘEDSTIHEM:

Úterý 12. března: Fero Mikloš
Středa 13. března: František Mikulička