Poslední mistrovská utkání odehrály kluby o víkendu 10. a 11. října, pak se kvůli vládním koronavirovým opatřením veškeré soutěže pozastavily. „Po zápase s Kroměříží (prohra 1:3 – pozn. red.) jsme vyklidili kabinu, vzali si tašky a trénovali podle individuálních plánů. Jen jsme čekali na rozhodnutí a víceméně jsme s ním už dopředu počítali,“ přiznal znojemský obránce František Malár.

Třeba vyškovští fotbalisté ještě věřili, že na podzim do mistrovského utkání vyběhnou. „Po zasedání v Olomouci asi před deseti dny jsme měli informaci, že existuje naděje odehrát ještě do druhého prosince aspoň tři kola, proto jsme kluky udržovali v kondici a dostali individuální plány. Současná situace je ale jiná a jsme jen rádi, že se odehrálo jedenáct kol,“ uvedl vyškovský trenér Jan Trousil.

Nejen jeho svěřenci mohou naskočit znovu do aktuálního ročníku MSFL ve druhé polovině února. Sezona pro ně pak skončí pravděpodobně 27. června. Situace pochopitelně závisí především na vývoji koronavirové pandemie v České republice. „Nyní čekáme na informace, kdy nám dovolí zase hrát a jestli si půjde domluvit nějaké mistráky už v přípravě na umělé trávě. Podle toho pak uděláme tréninkový plán,“ poznamenal Trousil.

Jihomoravské kluby z jižní Moravy
MSFL
Vyškov – 3. místo (21 bodů), Rosice – 10. (15)Znojmo – 16. (10)
Divize D
Hodonín – 2. místo (21 bodů)Lanžhot – 3. (18)Zbrojovka Brno B – 4. (18)Start Brno – 7. (14)Tasovice – 9. (13)Břeclav – 10. (12)
Divize E
Bzenec – 7. místo (16 bodů)

Jeho tým přezimuje na třetím místě třetiligové tabulky se ztrátou dvou bodů na vedoucí Slovácko B, přičemž Vyškov sehrál o zápas míň.

Upravenou termínovou listinu pro pokračování soutěží připraví Řídící komise pro Moravu podle sekretáře Radka Šindeláře zhruba do konce listopadu.
Divize mají po čtrnácti účastnících a do konce podzimu zbývala jen tři kola. „V minulosti tam bylo i šestnáct mužstev a na jaře se hrálo patnáct zápasů. Teď jich bude šestnáct, což není nic neřešitelného,“ zmínil Šindelář.

Jenže o soutěž výš je týmů osmnáct a na podzim se odehrálo jedenáct kol.„U MSFL bude termínová listina samozřejmě našlapanější. Nechceme, aby se hrálo úplně každou středu, ale aspoň ob jeden týden. I proto začne brzo. Uvidíme, jak všechno dopadne vzhledem k situaci s Covidem,“ doplnil Šindelář.

Podle nejnovějších vládních opatření nemohou amatérské fotbalové kluby trénovat ani v omezeném počtu, což platí minimálně do začátku listopadu, spíš však ještě déle. „Motivace makat dál se hledá těžko, máme teď hodně času a zatím netušíme, jak dlouho nás čekají pouze individuální tréninky. Potřebujeme se však pořád udržovat, musíme se s tím smířit,“ pravil Malár.

Třetí nejvyšší soutěž v České republice je poloprofesionální a fotbalisté si v ní dost často přivydělávají. „Ve Znojmě máme spíš profesionální režim a spousta hráčů ani nepracuje. Taky jsem tady neměl celou dobu zaměstnání, ale teď kvůli té situaci od rána rozvážím obědy u jedné restaurace,“ líčil dvaadvacetiletý obránce.

Zatímco na jaře fotbalové soutěže kromě dvou profesionálních lig skončily předčasně, tentokrát se termíny zápasů zatím jen přesouvají. „Je to těžké, ale nebrečíme. Musíme současnou situaci respektovat a dělat všechno pro to, aby nemoc zmizela a mohli jsme se zase věnovat fotbalu, který máme tak rádi,“ dodal Trousil.