„Jsem Moravák a mrzí mě, že Brno sestupuje, na druhou stranu věřím v jeho návrat do ligy. A lituju, že se Ríša Dostálek loučil před takovou hrstkou lidí. Fotbalista, který toho tolik dokázal, si zasloužil lepší kulisu,“ vystihl hlavní událost posledního kola Gambrinus ligy na Srbské jablonecký kouč František Komňacký.

Sestupující Zbrojovka se porážkou 3:4 přinejmenším na rok loučila s nejvyšší soutěží a jen! 589 věrných příznivců zamávalo klubové legendě, kapitán Dostálek odehrál poslední prvoligové střetnutí v kariéře. Po zápase až na kopačky naházel kompletní fotbalové propriety na tribunu. „Kopačky budu ještě potřebovat za staré pány,“ vtipkoval brněnský kapitán po 350. utkání v nejvyšší soutěži, který zvažuje, zda pomůže Brnu i ve druhé lize v boji o návrat mezi elitu.

„Přišlo hodně mých blízkých a i těch pár stovek fanoušků bylo výborných. Být jich o něco víc, nejspíš pláč nezadržím,“ povídal Dostálek.

Brňané se ujali vedení v 11. minutě, když kombinaci Paška se Šamánkem zakončil Došek. Jenže pak úřadovali hosté. Za osm minut srovnal Třešňák, ve 31. minutě poslal centr Jarolíma za brněnského gólmana Bureše kanonýr Lafata. Za čtyři minuty se z 25 metrů trefil do šibenice jablonecký Vaněk a tři minuty před přestávkou zajistil Baumitu pohodlný tříbrankový náskok Lafata, jenž se devatenáctou trefou v sezoně stal králem ligových střelců.

Jenže Brňané se nevzdali, už devět minut po začátku druhé půle přizvedl Rabušic míč na Dostálka, který se s první ligou rozloučil brankou. O minutu později pak poslal Rabušic ideální přihrávku i Doškovi, který druhým gólem v zápase snížil na konečných 3:4.

Branka už do konce utkání nepadla, pouze domácí Přerovský viděl v 63. minutě po dvou žlutých červenou kartu, Drsek napálil tyč brněnské branky a v 76. minutě postavil prořídlou Srbskou na nohy Dostálek, jehož vystřídal Borek. „Až teprve před zápasem se mi rozleželo, že jsme sestoupili a dolehlo na mě obrovské zklamání. V zápase byl patrný jasný rozdíl v kvalitě obou mužstev, ale po přestávce se hráči snažili s výsledkem něco dělat a kdybychom dohrávali v jedenácti, možná vyrovnáme,“ doplnil brněnský kouč René Wagner.

FC Zbrojovka Brno – FK Baumit Jablonec 3:4

Poločas: 1:4. Branky: 11. a 55. Došek, 54. Dostálek – 31. a 42. Lafata, 19. Třešňák, 35. Vaněk. ŽK: Přerovský – Jablonský, Loučka. ČK: 63. Přerovský. Rozhodčí: Adámek – Kordula, Paták. Diváci: 589.

Zbrojovka: Bureš 3 – Pašek 4, Pernica 3, Simerský 3, Husár 3 – Přerovský 4, Dostálek 2 (76. Borek), R. Buchta 3, Kalabiška 4 (83. Valenta) – Došek 1, Šamánek 4 (46. Rabušic 2).

Jablonec: Valeš 3 – Uvíra 2, Pavlík 2, Beneš 4 (54. Drsek 3), Jablonský 4 – Vaněk 2 (80. Eliáš), M. Jarolím 2 (87. Michálek), Loučka 3, Kovařík 2 – Třešňák 2, Lafata 1.