Čtyřicetiletý kouč Vyškova je zřejmě pilný fotbalový student. Jeho tým v moravskoslezské lize drží třetí příčku, bod za vedoucí rezervou Olomouce. „Zatím se nám daří. Mám v týmu mladé a běhavé kluky. Chceme, aby využívali svou rychlost a hráli po zemi. Už od stoperů vyžadujeme kolmé přihrávky," líčí muž s 246 prvoligovými starty.

Přes dvacet let trenérských zkušeností na současnou práci nestačí ani Jarůškovi. V úvodu sezony krajského přeboru převzal Moravskou Slavii Brno. „Do přeboru jsem vlastně skočil, vůbec jsem soutěž neznal. Teď odtrénuju třeba v sobotu zápas Morendy a v neděli jdu sledovat utkání soupeřů," popisuje změnu života třiašedesátiletý Jarůšek, jenž se vrátil k trénování po dvouleté přestávce. Předtím pomáhal Blansku.

V krajském přeboru k trenérské činnosti supluje i roli sekretáře. Jarůšek si musí vést poctivé zápisy. „Píšu si, kdo nemůže na trénink a důvody absence. Musím brát v potaz, že kluci studují, chodí do práce nebo hrají ještě futsal. V tom je přebor specifický, když se tým nesejde, bývají divoké výsledky," říká Jarůšek, jehož mužstvo se nachází na třináctém místě.

Plejádu bývalých prvoligových hráčů v krajském přeboru rozšiřuje Daniel Břežný, který vede Bosonohy. Mezi svěřenci má Richarda Dostálka, nyní asistenta trenéra Zbrojovky.

Ligoví fotbalisté na střídačceTrenéři s ligovými starty:
RICHARD DOSTÁLEK
(asistent kouče Zbrojovky)
Ligové starty/góly: 350/67 – Zbrojovka, Slavia Praha, 1. FC Slovácko
RADIM KUČERA
(trenér 1. SC Znojma)
325/25 – Olomouc
JAN TROUSIL
(trenér Vyškova)
246/16 – Brno, Slovácko
JOSEF MAZURA
(trenér Líšně)
163/1 – Zbrojovka
MIROSLAV STEINHAUSER
(trenér Tasovic)
14/1 – Zbrojovka
KAREL JARŮŠEK
(trenér Moravské Slavie)
237/51 – Zbrojovka
ZDENĚK VALNOHA
(trenér Tišnova), 229/28 
– Brno, Drnovice, Příbram
DANIEL BŘEŽNÝ
(trenér Bosonoh)
17/1 – Zbrojovka
PETR ZEMÁNEK
(trenér Mutěnic)
61/8 – Drnovice, Zlín
*trenéři po krajský přebor

Stopeři to se mnou mají těžší, usmívá se kouč Trousil

Brno /ROZHOVOR/ – Ze hřiště se plynule přesunul na střídačku a už má výsledky. Bývalý obránce brněnské Zbrojovky či Slovácka Jan Trousil trénuje od závěru jarní části minulé sezony třetiligový Vyškov, kterému teď schází pouze bod na čelo soutěže.

Vycházíte především z rad vašich bývalých koučů?
Herní styl tvořím hlavně podle toho, jaké kluky mám v mančaftu. Od trenérů jsem si vzal spíš to, jak vystupovali před kabinou. Co se týče tréninku, dřív šlo hodně o běhání bez balonu. Mladí kluci to vydrží, ale důležitá je pro mě práce s balonem.

Máte dlouhé večery, kdy rady doplňujete o sledování moderních trendů?
Na internetu je většina zápasů soupeřů, takže se na ně snažím připravit. Poznatky jsem získal i studiem áčkové licence. Svaz pak posílá i různé zajímavé semináře, na které chodím. Herní vývoj jde dopředu, takže se dívám, i jak hrají světové mančafty.

Plánujete další studium?
Beru jako hendikep, že jsem při áčkové licenci jen hrál a nikde netrénoval. Proto si říkám, že je asi i dobře, že jsem se hned nedostal na studium profilicence. Jestli se za rok zase vypíše, určitě půjdu.

Na hřiště vás to ještě láká?
Když nesedí počty na tréninku, s kluky si ještě zahraju. Legitku mám ale raději ve Zbýšově u Slavkova. (usmívá se) Pomáhám třeba se standardkami. Stopera jsem hrál dvacet let a obránci to mají se mnou těžší. Často jim sděluju kritiku.