V úterý měl na Flédě předpremiéru dokumentární film Stadion, který zobrazuje neobyčejný pohled do života fanoušků Zbrojovky. Natočil ho Tomáš Hlaváček. „Dokument je určený především pro brněnskou duši. Odráží životní příběhy lidí, kteří jsou se stadionem spjatí. Zachycuje genius loci. Není to chladné místo, jsou na něj navázané emoce lidí,“ líčil režisér.

Natáčel ho od úvodních brigád v únoru 2015 až do loňského července, takže bezmála tři roky. Pět měsíců mu zabralo stříhání dokumentu, strávil na něm kolem dvou tisíc hodin.

Nabízí pohled na fanoušky, kteří dobrovolně obětují čas i úsilí pro záchranu stadionu, a vyvrací vžitou představu, která považuje skalní příznivce za chuligány. „Poznal jsem, že jsou to ti rozumnější fanoušci. Sice jsou přesvědčení, co pro ně Zbrojovka znamená, je to jejich životní identita a fotbal pro ně představuje náplň, jenže naopak pro rowdies fotbal není ústřední, jde jim o prostředí, v němž se můžou realizovat,“ popsal Hlaváček.

Zdroj: Youtube

Za roky natáčení se s příznivci fotbalové Zbrojovky také sblížil. „Lidé, se kterými jsem natáčel, jsou skvělí. Dá se říct, že jsme se za ten čas stali přáteli, našli jsme vzájemné porozumění a natáčení mě ovlivnilo,“ přiznal režisér.

Dokument nadchl také Švancaru, jehož rozlučka před třemi lety probudila aktivitu fanoušků. „Miluji dokumenty a tenhle je zajímavý se vším všudy. Jsem rád, že vznikl, protože jde o poděkování všem lidem, kteří se na akci podíleli, od brigádníků až po hasiče,“ pronesl bývalý prvoligový útočník.

Brno udolalo Prahu v Superlize
Brno se dočkalo, poprvé v Superlize malého fotbalu vyzrálo na Prahu

U některých pasáží se zasmál, při jiných zamáčkl slzu. „Je pravda, že brečím u každé blbosti, i u scény, kdy Vinnetouovi umře kůň,“ usmál se. „Jsou tam autentické záběry, jak řešíme problémy třeba s chybějícím betonem. Převládá ve mně hrdost, když vidím, že to každý dělal srdíčkem. Každému dokument doporučuji,“ nabádal Švancara.

Jen tečku plánoval tvůrce jinou, dokument měl původně končit stavbou nového stadionu. Ta zatím ani nezačala. „Ještě jsme nekopli do země, ale nic nevzdáváme a budeme dál tlačit na všechny možné i nemožné instituce, aby se stavba pohnula,“ slíbil Švancara.

Předpremiéra
Dokumentární film Stadion v délce 87 minut natočil režisér Tomáš Hlaváček. Předpremiéru měl v úterý a další má ve středu od sedmi hodin večer na Flédě v Brně. Kapacita sálu je 300 míst. Lístky je možné vyzvednout v Hostinci U Daana nebo ve Funky Donuts. Cena je 99 korun.