Disciplinární komise fotbalového svazu vyřkla nemilosrdný ortel. Aktéři kauzy Bystrc, kteří měli ovlivnit výsledek červnového zápasu druhé ligy s Vítkovicemi, se musí s fotbalem prakticky rozloučit.

Zdeněk Houšť nesmí hrát sedm let, Aleš Schuster šest. Oba jsou kmenovými hráči 1. FC Brno. „Situace je jasná, oba končí, rozvážeme s nimi smlouvu,“ říká jeden z majitelů brněnského klubu Roman Pros. „Tresty jsou vysoké, ale zřejmě naprosto oprávněné. Hráči jsou asi dost vytrestaní, ale jak se říká, každý svého štěstí strůjcem. Je to ztráta i pro klub, který do nich vložil nemalé prostředky a teď už je nemůže dál zhodnotit,“ dodává Pros.

Pro oba hráče to prakticky znamená konec kariéry. „Jsou to pořádné pálky. Sám si nedokážu představit, co bych na jejich místě dělal,“ uvedl kapitán Brna Jan Trousil. Houšť ani Schuster včera nezvedli mobilní telefon.

Čtyři roky vyfasoval jejich bývalý spoluhráč Tomáš Mrázek, sedm let dostal vedoucí pobočky Tipsportu Michael Benko, který měl nabídnout úplatek. Dva roky nesmí trénovat údajný prostředník Tibor Duda, bývalý kouč Bystrce, který ještě na podzim vedl divizní Hrušovany. „Samozřejmě se odvolám. Nic mi neprokázali a jejich verdikt mi přijde přinejmenším nesmyslný,“ sdělil Duda.

Zadostiučinění prý po čtvrtečním verdiktu cítí Oldřich Machala, který stál v zápase s Vítkovicemi na bystrcké střídačce jako trenér. „Něco takového jsem ve fotbale nezažil. Ve druhé půli najednou přihrávali nepřesně, skoro soupeři, bylo jasné o co jde. Po zápase jsem ani nešel za hráči do kabiny, nebylo co říct. Bylo to sprosté vůči ostatním hráčům i celému klubu. Kdybychom Vítkovice porazili, zachránili bychom se. O tom jsem přesvědčený,“ ohlíží se Machala.

Bystrc ale spadla do třetí ligy. „To už nám nikdo nevrátí. Teď je pro nás důležité, že je klub od celé záležitosti očištěn,“ tvrdí prezident Dosty Bystrc Roman Procházka. „Jsem rád, že se svaz k celé věci postavil tak, jak se k ní postavil, a že byli konkrétní viníci potrestání,“ dodal bystrcký šéf.


Čtěte více: Fotbalisté usedli na trestnou lavici. U městského soudu

ANKETA

Co říkáte na disciplinární tresty v kauze Bystrc? Jsou adekvátní?


Jan Trousil, kapitán fotbalistů 1. FC Brno
Pro kluky to znamená prakticky konec s fotbalem. Pokud opravdu sázeli, tak to od nich bylo hodně krátkozraké. Za celou kariéru ty peníze nestály.

Karel Jarůšek, předseda představenstva 1. FC Brno
Těžko to můžu hodnotit, protože o této kauze nevím žádné podrobnosti. To ví asi jen ti kluci, jak to bylo. Každopádně jsou tresty vysoké.