Na podzim se chytil v Kladně, ale pro zimní přípravu si ho 1. FC Brno stáhlo z hostování zpět. Fotbalový univerzál Roman Smutný dostal šanci v základní sestavě právě až v prvoligovém duelu v Kladně. Na jaře nastoupil v brněnském dresu jen pětkrát od úvodní minuty, ovšem po odchodu tří defenzivních hráčů se v příští sezoně touží prosadit mnohem víc.

Jak jste viděl letošní sezonu?

Výsledkově určitě nebyla dobrá. Já jsem hodně toužil po tom, abych v Brně hrál v základu, což se mi povedlo. Odehrál jsem v základní sestavě pět zápasů, o tom jsem před sezonou ani nesnil. Dobrou zprávou je záchrana béčka, které bylo po podzimu téměř odsouzené k sestupu, a jsem rád, že jsem se na té záchraně také trochu podepsal.

Bylo pro vás po vypadnutí ze sestavy prvního týmu satisfakcí, že jste se podepsal na záchraně třetiligové juniorky?

Určitě. Nebral jsem béčko jako nějakou degradaci. Pokud jdu hrát zápas, vždycky chci hrát dobře a vyhrát, to musí chtít každý fotbalista.

V zimní přípravě se trenér Beránek vyjadřoval pochvalně o vašich výkonech. Když jste pak nenastupoval, cítil jste zklamání?

To nejde. Věděl jsem, jací hráči nastupují na mém postu. Musel jsem čekat na šanci a ta přišla.Taky jsem ji vůbec nemusel dostat.

Po čtyřech utkáních jste ze základní sestavy vypadl. Myslíte si, že jste trenéra zklamal?

O tom jsem se s trenérem nebavil. Myslím, že jsem nic nezkazil, i když ty výkony mohly být samozřejmě lepší. V rámci možností jsem snad odvedl, co se ode mě čekalo.

V Bystrci jste nastupoval v útoku, trenér Beránek z vás udělal obránce. Kde byste se nejraději viděl vy?

Nejlépe bych se cítil na kraji zálohy, ale v dnešním fotbale už je krajní záloha či obrana téměř totožný post. Obránce je víc na očích, nesmí nic zkazit. Když chybujete v záloze, jsou za vámi čtyři obránci, kteří tu situaci mohou ubránit. V obraně máte větší zodpovědnost a mně, protože jsem začínal v útoku, ta zodpovědnost do jisté míry chybí. Snažím se to napravovat, a pokud bych hrál v obraně delší dobu, tak si myslím, že bych se dokázal dobře adaptovat.

Několik defenzivních hráčů odešlo, ale dají se očekávat nějaké posily. Myslíte si, že máte šanci prosadit se do základní sestavy jako pravý obránce?

Na beka si věřím a myslím si, že postupem času bych se tam mohl zabydlet a podávat dobré výkony. Chci hrát první ligu, a když mě trenér postaví na beka, budu se snažit odevzdat to nejlepší, co ve mně je.

Mluví se o tom, že právě na pravém kraji zálohy má Brno slabinu.

Ještě mě tam trenér nevyzkoušel. Myslím si, že bych nepodal horší výkony než kluci, kteří na pravé záloze nastupovali. Brno na tento post koupilo Róberta Szegediho, který moc příležitostí také nedostal.

Smlouvu máte ještě na rok. Jak vidíte svou budoucnost v Brně?

Uvidíme, co bude. Jestli se mnou Brno prodlouží smlouvu, odejdu, neodejdu… Může přijít nějaká dobrá nabídka a třeba mě Brno bude chtít poslat na hostování, všechno se může změnit.

Pokud byste nedostal v příští sezoně pořádnou šanci, vydržel byste bojovat, nebo byste se poohlížel po větší možnosti hrát první ligu?

Spíš bych se asi poohlížel po nějakém hostování. Teď bude hrát Slovácko první ligu (odmlčí se). Neříkám, že bych tam chtěl jít, ale je to moravský klub, neměl bych to daleko. Samozřejmě Kladno, kde jsem odehrál podzimní část sezony. Tam to nebylo špatné a myslím, že bych měl možnost se prosadit. Ale to pouze teoretizujeme. Pro mě je primárním cílem prosadit se v mém mateřském klubu, což je Brno.

Kladno si vás téměř ze dne na den vytáhlo z Fulneku. Víte o zájmu Kladna ještě v současné době?

Když jsem po podzimu odcházel, trenéři mi říkali, že osloví brněnské vedení s požadavkem o prodloužení hostování. Z jejich stran o mě zájem byl. Možná ten zájem přetrval, ale zatím je pro mě primární Brno.

Béčku jste sice pomáhal k záchraně, ale předpokládám, že pomýšlíte výš než na třetí ligu…

Rozhodně. Musím hrát co nejvyšší soutěž, pro mě je jasný cíl první liga. Nevidím tragédii v tom, kdybych měl jít na hostování do nějakého dobrého ligového klubu, ale jak jsem říkal, pro mě je primární zlepšovat se v Brně.

Nebojíte se, že s příchodem nějakých posil bude boj o základní sestavu mnohem těžší?

Nebojím se. Věřím, že ve mně něco je, musím věřit, že jsem lepší než ten, co přijde. Nikde není psáno, že ta posila bude všechny převyšovat a týmu pomůže. Navíc si myslím, že v české lize není ani příliš kam sahat. Ti nejkvalitnější odcházejí ihned do zahraničí. Myslím si, že zůstane pětasedmdesát procent kádru a na něm musíme stavět. Vrátí se Honza Trousil, Tomáš Polách a výsledky se budou opět odvíjet od jejich výkonů. Když se k nim přidá pět šest hráčů, tak máme na to, odehrát hodně dobrou sezonu.

Proč Brno prožilo tak bídné jaro, které bylo ještě horší než už tak zpackaný podzim?

Po docela dobrém začátku, kdy jsme porazili Ostravu i Mladou Boleslav, jsme se asi trochu uspokojili. Mysleli jsme si, že výsledky přijdou samy, že budeme vyhrávat, aniž bychom se nadřeli, ale to v dnešním fotbale nefunguje. Naše liga je hrozně fyzická, hráči musí neustále makat. Pokud nedřete, nevyhrajete.

Věříte, že příští brněnská sezona bude lepší?

Všichni očekávají, že ano. (úsměv) Doufám, že se posuneme úplně někam jinam. Naše hra nebyla dobrá ani na pohled, nedivím se, že na nás diváci pískali, kombinace vázla, o atraktivitě nemohla být ani řeč. Ale to se dá zlepšit, věříme v to. Příprava není moc dlouhá, ale právě na zatraktivnění herního projevu v ní budeme dost pracovat. A s tím jdou ruku v ruce i výsledky. Když budeme hrát pěkně, diváci budou chodit, my budeme vyhrávat.

Jste v širším výběru pro letní univerziádu v Bělehradě. Je to pro vás velká výzva?

Je to pro mě šance se někam podívat, je to světový turnaj a mohla by to být dobrá zkušenost.

Jak vidíte své šance na konečnou nominaci?

Volal mi Mario Buzek (trenér českého týmu – pozn. red.), říkal, že se mnou počítá, ať si v Brně vyřídím všechno potřebné. Volal i trenérovi Beránkovi, ptal se na mě a doufám, že nebude problém se na soustředění prosadit do užšího výběru.

Termín univerziády připadá na začátek července. Nemůže vám uškodit, že nestihnete začátek letní přípravy 1. FC Brno?

Možná, ale jde o hrubou přípravu, kterou nemá nikdo rád. (úsměv) Bude se běhat a já snad budu hrát fotbal, to by nemělo být na škodu.

Jaké jsou ambice českého celku v Bělehradě?

To ještě nevím, vše se dozvím na soustředění a doufám, že naším cílem bude jednoznačně vítězství.

Na univerziádě budete mít střelecké úkoly?

Asi budu hrát spíš v záloze, ale dát gól v českém dresu by nebylo špatné. Připravuju se na to. (smích)