I v jihomoravském derby desátého kola Moravskoslezské ligy to vypadalo, že Rosice zopakují scénář z několika předchozích utkání. Tedy, že rychle dají gól a pak vedení precizní obranou udrží do konce. Naposledy tak z Rosic odjelo s prázdnou vedoucí Blansko.

Ve Vyškově se domácí snažili o úvodní tlak, který ale hosté bez větších potíží přežili. A pak prakticky z prvního protiútoku dali první gól. „To se u nás opakuje pořád. Nezvládneme jednoduchý nákop z jejich poloviny hřiště, propadne nám to mezi obránce a hráč to ve skluzu pohodlně propíchne do sítě. Naprosto zbytečný gól,“ hromoval trenér MFK Jan Trousil.

Následovalo to, na co své svěřence připravoval. Hosté se semkli v obraně a čekali na příležitosti v rychlým kontrům. Ty se jim sice moc nedařily, ale taktika jim vycházela až do přestávky. I proto, že střela Marka Matochy ve dvacáté minutě jen zatřásla konstrukcí branky, a že nový vyškovský útočný hrot Adam Fila po přesném centru Michal Klesy, který hostující brankář Jan Zádrapa trestuhodně podběhl, volejem z běhu netrefil prázdnou branku.

Co se dělo v kabinách obou týmů v poločasové přestávce, těžko odhadnout. Jisté je, že na hřiště jakoby nastoupily jiné týmy. Hosté najednou uvolňovali prostory po stranách hřiště a byli za to tvrdě potrestáni. Po naprosto prázdné pravé straně jim nejprve prchl střídající Ephraim Tshibwabwa a na malém vápně nabíhající Klesa prostě nemohl po jeho přesné přihrávce branku minout.

O tři minuty později Klesa centrem ze strany přesně našel hlavu Fily, který tentokrát mířil pod břevno. Bezmocný Zádrapa si na míč stihl jen sáhnout. K.O. tentokrát dostali Rosičtí. „To, že někdo odcentruje před vaši branku, se může stát, ale pak nesmí následovat takové chyby. Stoper tam nezvládne odkop a pak nepokryjeme zadní tyč. Ty hráče v náběhu jsme prostě nepohlídali. Soupeř kvalitu má, ale když v poločase vedete, tak samozřejmě pomýšlíte na to, že se nějaký bod odvézt dá. Takže pro nás je výsledek zklamáním,“ byl po zápase viditelně posmutnělý kouč Slovanu Michal Kugler.

Domácí tým rozhýbalo také vydařené střídání trenéra Trousila. Ten vyměnil oba Afričany a útočně laděný Tshibwabwa nejenže připravil vyrovnávací gól, ale s jeho střežením měli hosté neustále hodně práce. „To, co jsme si vyříkali o přestávce, zůstane v kabině. Ale bylo to důraznější. Zápas jsme si udělali těžší sami. Do druhé půlky jsme udělali i změnu rozestavení. Ephraim u nás byl týden a věděli jsme, že je to obrovsky dynamický hráč. V pátek se nám ho podařilo zaregistrovat, takže jsme neváhali ho za nepříznivého stavu nasadit. Hned při prvním dotyku s balónem připravil gólovku a byl hodně aktivní. Ale musím říct, že celkově se pak kluci semkli a hráli velmi zodpovědně. Velmi si cením toho, jak zareagovali po přestávce, a také, že jsme Rosice prakticky za celý zápas, vyjma toho gólu, neopustili do nějaké šance. Oba dva naše poslední zápasy, před tím Olomouc, byly vedené srdíčkem,“ chválil vyškovský lodivod.

Ten jen trochu litoval, že jeho tým nepřidal třetí gól, aby měl závěr trochu klidnější. Nejblíž k brance byl v 55. minutě Jan Krejčí, ale jeho tvrdou hlavičku po rohovém kopu Zádrapa reflexivně vyrazil. Lepší mušku mohl v závěru po centru Tshibwabwy mít Radek Smékal.

Ke klidnějšímu závěru víc přispěli sami hosté. V 75. minutě nahradil střelce gólu Jana Nedvěda Libor Daněk. Hned za tři minuty uviděl žlutou kartu za držení soupeře rukama, za další pět minut druhou za bezohledné kopnutí protihráče a po ní samozřejmě červenou. Hosté tak museli alespoň o remízu bojovat v oslabení.

MFK Vyškov – FC Slovan Rosice 2:1
Poločas: 0:1. Branky: 48. Klesa, 50. Fila – 9. Nedvěd. Rozhodčí: Křepský – Vejtasa, Vojáček. ŽK: Smékal, Tshibwabwa – Černý, Daněk, Zádrapa. ČK: 83. Daněk. Diváků: 238.
Vyškov: Spurný – Ndaye (46. Tshibwabwa), Krejčí, Rus, Oulehla (26. Smékal – 83. Křivánek) – Klesa, Harba (90. Korovikov), Lahodný, Matocha, Sečkář – Fila. Trenér: Jan Trousil.
Rosice: Zádrapa – Vítámvás, Zezula, Drbal, Kršák – Černý, Koláčný (59. Malata), Novák, Pazourek (65. Moučka, Kirschner (87. Korol) – Nedvěd (75. Daněk). Trenér: Michal Kugler.