Českomoravský fotbalový svaz v éře před nástupem současného vedení prohospodařil 45 milionů korun. Podle Hospodářských novin (HN) to vyplývá z auditu hospodaření, které si zadalo nové vedení svazu s předsedou Ivanem Haškem.

Jeho předchůdci prý mohli uspořit několik desítek milionů korun, pokud by se chovali hospodárněji. Už v pátek HN informovaly, že dceřiná marketingová společnost STES přišla neefektivní činností o 30 milionů korun.

Forenzní audit si zadal nynější výkonný výbor ČMFS a na svém posledním zasedání ho dostali jeho členové poprvé k nahlédnutí. Mluvčí fotbalového svazu Petr Svěcený v reakci na zveřejněná čísla upozornil, že jde o závěry médií, a nikoli ČMFS. Jeho zástupci hodlají podat informace na tiskové konferenci po zasedání výkonného výboru 23. března. „Do té doby se nebudeme vyjadřovat,“ uvedl Svěcený.

Výkonný výbor pověřil v únoru nezávislou advokátní kancelář, aby zprávu auditorů důkladně prostudovala a navrhla řešení jednotlivých kauz a nedostatků, které zpráva vykazuje. „Chceme ten úkol dokončit zodpovědně a se všemi souvislostmi. Nebudeme pod časovým tlakem žádné informace zjednodušovat nebo vytrhávat z kontextu,“ uvedl mluvčí.

Chybná rozhodnutí

Podle Hospodářských novin se auditoři pozastavili například nad výdaji spojenými se studií národního stadionu, které přesáhly dvanáct milionů korun. Další neefektivně vynaložené sumy šly prý na odměny svazových funkcionářů a ztrátu 9,5 milionu způsobilo chybné rozhodnutí v kauze brněnského fotbalisty Martina Suse, jemuž svaz odmítl vydat transferkartu.

Kritiku sklidil svaz v čele s tehdejším předsedou Pavlem Mokrým i za prodej domu v pražské Kozí ulici, na němž podle auditu tratil osm milionů korun, protože byla vybrána až pátá nejvyšší nabídka.

„Všechno lze vysvětlit. Nemohu se ovšem vyjadřovat k něčemu, co jsem dosud neviděl. Nicméně garantuji, že k žádným podvodům v době mého působení v pozici šéfa svazu nedošlo,“ řekl Deníku Rovnost Mokrý, který je nyní generálním ředitelem 1. FC Brno.