Stačí telefonát a jede přes celou republiku. Proč? Aby splnil přání svého klienta. Daniel Hanus je fotbalovým agentem. Dnes má jeho brněnská agentura kontakty po celé Evropě. Díky němu v dresu 1. FC Brno řádí Jan Kalabiška nebo Lukáš Křeček a další transfery do klubu, za který v mládí hrával, připravuje. „Se sportovním ředitelem Karlem Večeřou pracujeme na možném letním příchodu čtyř hráčů,“ tvrdí sedmatřicetiletý Hanus.

Kolonku povolání fotbalový agent nemůže vyplnit asi jen tak každý. Jak se člověk dostane k takové profesi?
Za všechno vděčím svému otci, který mě k fotbalu přivedl a následně ukázal, jakou cestou v životě jít. Ale myšlenka na práci agenta se mi v hlavě urodila někdy na vojně. Tu jsem strávil společně s kluky z Brna, se Zdeňkem Valnohou a Radkem Tomanem a mimo jiné také s Pavlem Nedvědem.

To už jste takhle brzo věděl, co budete dělat o skoro patnáct let později?
Jasně, chtěl jsem se této práci věnovat hned po skončení aktivní kariéry a vlastně jsem tomu dodnes podřídil celý svůj život. Akorát jsem netušil, jak to bude složité a namáhavé. (úsměv) Pochopitelně jsem musel jít postupně. Po získání licence mi hodně pomohl Honza Gottwald z Drnovic a také Míra Pelta (šéf Jablonce – pozn. red.). S ním jsme dokonce zrealizovali přestup Milana Fukala do rakouského Kapfenbergu.

Je práce fotbalového agenta hodně náročná?
Po více jak pětileté zkušenosti musím říct, že opravdu dost, hlavně časově. Musíte být neustále připravený řešit vzniklý problém, telefon mít v ruce nonstop a být ochotný se okamžitě přemístit, klidně i na druhý konec republiky. O víkendech člověk hlavně sleduje své hráče v zápasech, ať už doma nebo v zahraničí. Únavné je především cestování.

Jak vůbec vypadá váš pracovní den?
Pokud nejsem zrovna na cestách, tak se ráno potkáme s asistentem Zdeňkem Valnohou (bývalý hráč 1. FC Brno – pozn. red.) a rozdělíme si úkoly. Probereme, co je potřeba řešit. Zbytek dne chodím po schůzkách a vyřizuji řadu telefonátů a emailů. Stále je co zlepšovat, navíc hledáme i nové hráče, do toho studuji jazykovou školu.

Kdo tvoří tým agentury?
Po pěti letech jsem konečně vybudoval ten správný kolektiv, který táhne za jeden provaz a je produktivní, což v předešlých letech nebylo. Proto jsem se taky s mnoha lidmi musel rozloučit. Mojí pravou rukou je právě Zdeněk Valnoha, dále pak Jiří Chalupský, ten má na starosti administrativu. Radek Hromádko (bývalý hráč Jablonce – pozn. red.) se mnou spolupracuje v Čechách a v neposlední řadě nově i jeden známý televizní komentátor, který se podílí na skautingu, a pomáhá rozšiřovat skupinu kontaktů v zahraničí. Radíme se s mnoha bývalými spoluhráči a trenéry, mými kamarády, kteří mi vždy doporučí nějakého zajímavého fotbalistu.

Co jednání s kluby. Dají hodně zabrat?
Záleží, o čem jednáme. Může to být o přestupu či hostování hráče, nebo také jen o prodloužení smlouvy. Hodně důležité je, s kým jednáte a jaký spolu máte pracovní vztah. Kdo mě zná, tak ví, že se vždy chovám k lidem tak, jako oni ke mně.

Říkáte, že záleží na vztazích. Jak se vám spolupracuje s 1. FC Brno?
Vždycky je lehčí řešit věci s klubem, kde už má člověk něco za sebou. Právě s Brnem je to ideální. S Karlem Jarůškem nebo Karlem Večeřou (předseda představenstva a sportovní ředitel – pozn. red.) mám hodně dobré vztahy, a to je pro mě důležité, protože v Brně bydlím a od malička jsem za Zbrojovku hrál. Ale skvěle se domluvím i v Jablonci s Peltou nebo v Příbrami s Jardou Starkou.

Povězte, jak se dělá takový fotbalový přestup?
Zaprvé je potřeba mít výborné vztahy s trenérem, manažerem nebo přímo s prezidentem klubu, to je základ úspěšného transferu. Jsou dva způsoby jednání. Když je o nějakého fotbalistu zájem, klub vás jako jeho agenta osloví, ať přestup dohodnete. Druhá možnost je, že hráči sháníte angažmá na základě svých kontaktů. Po dobu, co pracuji jako hráčský agent, jsem udělal spoustu chyb, ze kterých jsem se poučil. Poznal jsem, jak celé to soukolí funguje, komu věřit můžu a komu naopak vůbec ne.

A když se hráči angažmá najít podaří…
Tak se rozběhnou jednání o přestupu. Pokud s ním všechny strany souhlasí, začínáme se bavit o podmínkách. Řeší se přestupová částka, nová smlouva pro hráče i provize agentovi. Nejdříve jednají kluby mezi sebou, aby se dohodly na vyrovnání za transfer. Následně se debatuje o délce a podmínkách smlouvy, vše se pak stvrdí podpisy.

Je velký rozdíl, jestli se jedná o přestupu u nás nebo do zahraničí?
Stoprocentně, podmínky venku jsou úplně jiné. Například v Rakousku, kde naše agentura několik fotbalistů má, je samozřejmostí, že hráč dostane ke smlouvě i auto a byt zdarma, a taky peníze na Vánoce a dovolenou. Celkem to dělá krásných čtrnáct platů. S prestižnější soutěží a klubem pak pochopitelně výplaty i bonusy narůstají geometrickou řadou. (úsměv)

Jakým způsobem si vybíráte hráče, které pak zastupujete?
Fotbalista musí kromě svých schopností být v pohodě i charakterově. Mám spousty známých, kteří mi o hráči můžou sdělit detailní informace, co se povahy, vzdělání i rodinných poměrů týká. To je rozhodující. Momentálně zastupuji kolem třiceti klientů. Myslím, že velice kvalitních a perspektivních, se kterými je dobrá spolupráce.

Když zavzpomínáte, jaký byl nejtěžší transfer, který se vám podařilo dotáhnout do konce?
Jednoznačně přestup Martina Knakala z řecké Škody Xanthi do Mostu. S řeckou stranou jsme se nemohli domluvit na odstupném. V takovém případě musíte začít maximálně přemýšlet, jak dojít k dohodě a být vlastně vítězem. Přichází na řadu citlivá ultimáta, případně kompromisy, kdy něco určitě ztratíte, ale něco zase získáte.

Jsou i přestupy, které se dělají samy?
Určitě, hrozně rád vzpomínám na přesun tria Luděk Zelenka, Michal Kordula a Tomáš Čáp do Klagenfurtu. To je nádherné město, okolo jsou Alpy a jezera, prostě ráj na zemi. Jezdil jsem tam každý měsíc. Naopak mě mrzí, že nevyšel přestup Karola Kisela do rakouského Linze, nakonec se rozhodl pro Sydney.

Díky ekonomické krizi výrazně ubylo velkých transferů. Jak to teď vypadá na přestupních trzích?
Celkově situace ve fotbale není vůbec dobrá, ubylo hodně peněz. Navíc se rojí stále více hráčů bez angažmá a agentů, tedy konkurence v podobě rádoby manažerů bez licence. Bohužel je normální nefér jednání, kdy se na něčem jeden den domluvíte a druhý den už to neplatí. Na to jsem si ale musel zvyknout. Dnes už vím, jak důležité je rány přijímat a rozdávat. V této tvrdé konkurenci uspěje jen ten, kdo vydrží, nevzdá to a přizpůsobí se.

Jak tvrdý je konkurenční boj s dalšími agenty?
Někdy záleží opravdu na dnech, hodinách a minutách. Pokud je o nějakého hráče velký zájem z více agentur a chcete ho bezpodmínečně získat pro sebe, musíte sebou hodit. Například využívám čím dál víc advokáta. S některými agenty se znám osobně. Třeba s Pavlem Paskou teď děláme na přestupu jednoho super nadějného talentu do Anglie.

Čím fotbalisty přesvědčujete?
Důležité je s hráči udržovat častý kontakt, třeba i telefonní. A také absolutně si důvěřovat. Základní pravidlo zní: mít tolik hráčů, o kolik jsem schopný se postarat.

To je kolik?
Počítám, že moje agentura se zastaví mezi pětatřiceti až čtyřiceti klienty. Stali jsme se sítí, která je složená ze Slovenska, Itálie, Rakouska a Ruska. Každou zemi zastupuje vždy jeden agent nebo agentura. V poslední době jsme nově navázali kontakty do Holandska a Turecka, kde jednáme přímo s konkrétními solidními kluby a připravujeme se už na letní transfery.

Koho budete stěhovat?
(úsměv) Prioritou jsou letní přesuny Jana Laštůvky z Dněpru, Michala Hubníka z Olomouce a také musíme vyřešit budoucnost Patrika Siegla v Rakousku. Ale pracujeme samozřejmě na dalších přestupech u nás i do zahraničí.

Chystáte nějaký transfer do 1. FC Brno?
S Karlem Večeřou intenzivně pracujeme na příchodu čtyř nových tváří. Jména prozradit zatím nemůžu, ale doufám, že budou stejně kvalitní jako třeba Honza Kalabiška.

Tenhle přestup odborníci hodnotí kladně. Na podzim ještě celkem neznámý fotbalista na startu jara zazářil v brněnském dresu…
Dlouho jsme ho se Zdeňkem Valnohou sledovali a měli jsme o něm naprosto detailní informace. Věděl jsem, že má parádní formu ve Vlašimi a řešil jeho budoucnost s Jardou Starkou, majitelem Příbrami. Domluvili jsme se, že v případě dobré nabídky budeme jednat o přestupu. Už tehdy jsem věděl, že ho dotáhnu do Brna.

Vedení klubu s přestupem okamžitě souhlasilo?
Reagovalo velmi pozitivně, tak jsme celou přestupovou akci hned rozjeli. O jeho služby se ucházelo hodně klubů, asi nejvážněji Hradce Králové. Honzovi se ze začátku do Brna moc nechtělo, chtěl zůstat v Příbrami a zkusit se prosadit do základní sestavy. Musel jsem s ním všechno probrat a přesvědčit ho o přestupu.

Teď už asi nelituje…
To ne. (úsměv) Myslím, že i pro klub jde o skvělý nákup, jak po sportovní stránce, tak ekonomické. Jeho budoucnost vidím velice slibně, má velký potenciál. Pokud bude dál předvádět dobré výkony a pracovat na sobě, má otevřené dveře do lepších soutěží. Máme spolu jasně dané cíle, kam by jeho případný další přestup do zahraničí měl směřovat a kde už o něm vědí. Pokud by přišla zajímavá nabídka pro Brno i pro nás, nedá se vyloučit ani jeho letní odchod.

Koho také zastupuje
Jan Kalabiška, Lukáš Křeček, Tomáš Kunc a Milan Lutonský (1. FC Brno), Jan Laštůvka (Dněpr Dněpropetrovsk), Patrik Siegl, Milan Fukal (Kapfenberg), Michal Hubník, Pavel Šultes (Olomouc), Jiří Liška (Liberec), Daniel Tarczal (Příbram), Martin Knakal (Most) a další…
Kdo je Daniel Hanus
Věk: 37 let (4. prosince1972)
Vzdělání: střední průmyslová škola
Profese: hráčský agent FIFA (zkoušky složil v roce 2004, agenturu FMA založil o tři roky později)
Rodina: svobodný
Záliby: cestování, fitness, tenis a studium cizích jazyků

TOMÁŠ BAHNÍK