Další díly seriálu
Když tady zářil
najdete ZDE

Dvakrát se stal nejlepším střelcem brněnského klubu, devíti brankami v sezoně 1994/1995 vystřílel třetí příčku v lize, nejlepší umístění Jihomoravanů za posledních třicet let. Narvané tribuny jméno urostlého útočníka Pavla Holomka často skandovaly.

Jeho fotbalovou kariéru však poměrně brzy utnuly zdravotní potíže. Poraněné koleno se velmi výrazně podepsalo na jejím předčasném konci. Holomek dohrál už ve třiatřiceti letech. „Při angažmá v Teplicích jsem si zlomil čéšku a šel na operaci. Do té doby jsem nikdy žádný problém neměl, takže jsem péči nevěnoval patřičnou pozornost. Mrzí mě, že jsem zranění podcenil,“ říká dnes osmatřicetiletý vysloužilý fotbalista.

Na Stínadla přišel v létě roku 2000 z Brna a odehrál vynikající podzim. Pak ho vyřadilo problémové koleno. „Až po čtvrt roce jsem se o něj začal starat, doktor Hospodár ho sešrouboval. V zimě jsem se pustil do tréninku, ale na soustředění jsem si koleno opět urval. Čéšku neudržely ani šrouby, přišel jsem o rok a tři čtvrtě, což mě nenávratně poznamenalo,“ vypráví Holomek.

V Teplicích ještě paběrkoval na jaře 2002 pod koučem Strakou, a když mu skončila smlouva, odešel do druholigových Drnovic, s nimiž postoupil do nejvyšší soutěže. „Majitel Gottvald mě přesvědčil, že se opět tvoří dobrý tým, přišli Tomáš Vajda nebo Radim Holub. Skončili jsme sedmí, jenže Gottvald pak nejspíš kvůli finančním potížím ligu nepřihlásil. Mohl jsem ji ještě hrát. Čtyři týdny jsem zkoušel nižší rakouské soutěže, ale nestálo to za to. Vzal jsem nabídku na práci u kamaráda,“ přibližuje svůj fotbalový konec.

V květnu 2005 se symbolicky rozloučil domácím soubojem s Brnem. Drnovice prohrály 1:3, Holomek vstřelil jedinou branku svého týmu. Od té doby do míče takřka nekopl. „Pět let kvůli kolenu nehraju, příští rok mě čeká výměna kyčle, mám artrózu. Už jsem se smířil s tím, že se nemůžu věnovat sportu, který mám rád. Zkoušel jsem hrát, bolest se nedala vydržet. Ale nejkrásnější zážitky ve mně převládají, myslím pozitivně,“ povídá smířlivě bývalý fotbalista, který v nejvyšší soutěži nastoupil k 240 zápasům a nasázel 42 branek.

V současnosti prodává okna a většinu volného času věnuje výchově dcer. „Barča s Katkou zdědily lásku ke sportu také po matce, obě hrají basket ve Friscu, kde jsou pod dohledem mého bývalého spoluhráče Petra Křivánka. Občas si zahraju karty, ale když mají holky zápasy, jsem celý víkend pryč. Jako když jsem nastupoval,“ usměje se.

Třetí a čtvrtý v lize

Nejúspěšnější léta prožil v brněnském Boby. V jeho dresu odehrál devět sezon, skončil s ním dvakrát čtvrtý a jednou třetí. „Byly to nejnádhernější roky, snad kromě jedné sezony jsme pokaždé dopadli dobře a chodily na nás parádní návštěvy. Vzpomínám rád,“ hlesne Holomek.

Jeho první fotbalové kroky viděly Bosonohy. „Za minulého režimu byl fotbal mnohem masovější, skoro nic jiného jsme nedělali. Jenom v létě tenis a v zimě hokej. Hrávali jsme proti žákům Zbrojovky, jejíž trenéři si mě všimli a ve dvanácti jsem odešel do Brna. Prošel jsem všemi dorosteneckými týmy, díky trpělivosti a poctivosti jsem se někam posunul,“ vybavuje si své začátky.

Na prvoligový debut si pamatuje naprosto přesně – 7. října 1990. „Prohráli jsme na Baníku 0:2, pak jsem střídal ještě v Nitře. Brno sestoupilo a já odešel na vojnu.“

Tu Holomek strávil v třetiligovém Znojmě. „První půlrok nebyl jednoduchý, nastupovali starší hráči, na druhou stranu jsme tam nedělali nic jiného než fotbal. S borci jako Jankulovski jsme postoupili,“ připomíná útočník.

Zbrojovka vyhrála druhou ligu a Holomek se hlásil zpátky v kabině. Podzim přesto strávil opět ve Znojmě. Na půlročním hostování. „Pod trenéry Dobiášem a Masopustem jsem něco odehrál, ale kouč Táborský sázel na jiné kluky. Po euforii přišel pád, což mě v jedenadvaceti vrátilo na zem. S nástupem Petra Uličného jsem už lavičku téměř nepoznal,“ rozzáří se při vzpomínce na ročník 1994/1995.

V něm dal devět gólů ve 27 duelech, Boby slavilo třetí pozici. „Moje role spočívala hlavně v přizpůsobení mužstvu, nebyl jsem typický útočník sobec. Jako vysoký hrot jsem připravoval šance, jednu dobu za mnou hrávali Švancara s Pacandou. Někdy jsem nastupoval v záloze,“ popisuje své úkoly borec, který se nejlepším střelcem týmu stal ještě v sezoně 1997/1998. Nastřílel deset branek ve 27 střetnutích.

Evropské poháry

V Poháru vítězů pohárů si zahrál proti německému Leverkusenu, v Poháru UEFA stihl čtyři utkání. Brno přešlo přes Kaunas, ale ve druhém předkole nestačilo na Rapid Vídeň. Porážku 1:6 už domácí výhra 2:0 nevylepšila. „Byli jsme potrestaní za nezkušenost s evropskými soutěžemi. V odvetě už ani nepřišli lidi,“ dodá posmutněle.

Ze všech bývalých spoluhráčů jmenuje na prvním místě nedávno tragicky zesnulého Petra Kocmana. „Byl to můj největší kamarád, ale v Brně jsme obecně měli výbornou partu s Honzou Marošim či Peťou Křivánkem. Dlouho jsme zůstávali pohromadě, až na Ríšu Dostálka a Rendu Wagnera klub nikoho nepustil. Šel jsem pryč, až když jsem Brnu něco odevzdal,“ upozorňuje.

S jihomoravským celkem se rozloučil v sedmadvaceti letech sezonou 1999/2000, kdy se jedinkrát v kariéře potkal ve stejné kabině s o dva roky mladším bratrem Patrikem. „Bylo příjemné se sejít v jednom týmu. Jeden hrál v záloze, druhý v útoku, takže nás trenér stavěl spolu a fungovalo to,“ pokračuje Holomek.

V létě mířil do severobavorského Fürthu, ale kluby se nedohodly na odstupném. „V Brně jsem hrál pouze za majitele Hrstky, kdy šlo všechno bez problémů. Odešel jsem těsně před příchodem Stavo Artiklu. Klub už o mě neměl zájem, místo toho jsem dostal nabídku z Teplic. Zahrál jsem si s nejlepšími fotbalisty v zemi Frýdkem či Bílkem, až do mého zranění to bylo nádherné období. Taky jsem dostal rozdílné peníze oproti Brnu,“ přiznává Holomek, který s Teplicemi oslavil zisk Poháru ČMFS.

Třikrát oblékl reprezentační dres, i když pod hlavičkou B týmu. V květnu 1998 se zúčastnil turnaje v Číně. „Šlo o takový ligový výběr hráčů do jedenadvaceti let, na který s sebou trenéři Brückner a Beránek vzali tři starší kluky. Se mnou jeli ještě Martin Hašek a Míra Baranek,“ vysvětluje někdejší forvard, jenž tehdy nastoupil proti týmům Šanghaje, Ramplas Juniors a Mnichova 1860.

Nad trenérskou dráhou po skončení hráčské kariéry nikdy neuvažoval. „Pro každého sportovce najednou přijde skok do reality. Sedět doma je frustrující, i když má vyděláno, každý se s tím musí vypořádat. Sehnat místo bývá problém. Mládí skončilo a teď prodávám okna,“ shrnuje Holomek, jenž žije v Troubsku.

Současné patnácté místo Zbrojovky v Gambrinus lize ho trápí. „Letos jsem se zašel asi třikrát podívat, jak se jim a hlavně Ríšovi Dostálkovi daří. Nejsem nadšený, ale věřím, že se postavení týmu zlepší i přes těžký los na úvod jara,“ doufá osmatřicetiletý otec dvou dcer.

Fotbalový klan Holomků zatím mužského následovníka nemá. „Skoro ve čtyřiceti už ho asi rozšiřovat nebudu, ale Patrik je svobodný,“ směje se.

Možná se tak díky jeho dcerám dočká další hvězdy brněnský basketbal. „Uvidíme, kam to dotáhnou. Taky jsem nikdy nepřemýšlel, že budu hrát za Spartu, Bayern nebo Real Madrid. Lítal jsem po hřišti a byl šťastný, že jsem ve Zbrojovce. Pro to jsem dělal maximum,“ uzavírá Pavel Holomek.

Pavel Holomek
Narozen: 13. dubna 1972 v Brně
Profese: fotbalový útočník
Kariéra: Bosonohy, Zbrojovka Brno, Znojmo, Boby Brno, Teplice, Drnovice
Největší úspěch: vítěz Poháru ČMFS (2003), dvojnásobný nejlepší střelec klubu (1995 a 1998)
První liga: 240 zápasů/42 gólů
V Brně: 182/35
Evropské poháry: 5/2
Reprezentace: 3 starty v B týmu
Rodina: manželka Veronika, dcery Kateřina (15) a Barbora (11)
Zajímavost: v brněnském dresu si v sezoně 1999/2000 zahrál také s bratrem Patrikem