Další díly seriálu Když tady zářil najdete ZDE

Každý fotbalový trenér usiluje o spolehlivou brankářskou jedničku. Když už stálici najde, čeká nemilosrdná úloha její náhradníky. Pokud se ovšem mezi tři tyče postavil Josef Hron, mohli ostatní gólmani rovnou odejít. Legenda brněnské Zbrojovky v sestavě přežila několik koučů a v nejvyšší soutěži působila nepřetržitě devět let.

Od poloviny první sezony nechytal mistr ligy z roku 1978 nanejvýš pět ligových utkání v ročníku a o své dlouhověkosti přesvědčil ještě na sklonku kariéry v třetiligovém rakouském Gmündu. No, sklonku… Za dvanáct let nevynechal jediné mistrovské utkání a aktivnímu fotbalu dal sbohem až v šestačtyřiceti. „Musím zaklepat, že mám asi tuhý kořínek, protože jsem z Vysočiny. S horečkami jsem klidně nastoupil. Od čtyřiceti jsem trénoval gólmany, proto jsem vydržel. Dvakrát týdně na hřišti by mi nestačilo,“ přináší recept Hron.

Narodil se v Pelhřimově, ale vyrůstal v malé obci Rynárec. „Byl jsem odmalička blázen do fotbalu i do hokeje, ale do páté třídy jsem se ničemu nevěnoval. Až potom jsme se čtyřmi kluky z vesnice došli na nábor v Pelhřimově a všechny vybrali. Táhli jsme spolu až do chlapů a teď žijí zase v Rynárci, jeden je starostou,“ usmívá se velká postava brněnské historie, která příští pátek oslaví kulaté šedesáté narozeniny.

Zatímco se v současnosti stará o brankáře Zbrojovky, v době jeho mládí specialisté neexistovali. „Neměli jsme vlastní trenéry, ani bývalí brankáři se o nás nestarali. V dorostu nás vedli pánové Doležal s Cerhánem, kteří na nás kopali a radili, kam máme padnout, jak chytat balon. Až Vilda Padúch v Brně mě začal narovnávat,“ přibližuje rozdíly.

Do Zbrojovky se vydal v létě 1973 z divizního Pelhřimova, i když nabídky dostával předtím na vojně v Hraničáři České Budějovice. „Chtěly mě Vlašim, Jablonec, týden jsem trénoval v Bohemce. Tehdy nebyly smlouvy, oddíly se musely domluvit a klub mě pustil, až když se objevili skauti Zbrojovky. Oslovili mě s tím, že končí právě Padúch,“ vzpomíná bývalý fotbalista.

Skok do ligy

V jihomoravském týmu narazil na početnou konkurenci – Pelikán, Páleník, Došek. „K tomu ještě gólman ze Slovenska. Počítal jsem, že když se chytnu, půjdu aspoň do juniorky. Čtrnáct dní jsme trénovali a najednou jsme se spolu s Páleníkem objevili v nominaci prvního týmu na soustředění do Holandska.“

Prvoligový debut po přesunu z divize se mu ovšem nepovedl. Na začátku podzimu nastoupil v Nitře, kde do poločasu dostal tři branky. „Trenér Havránek mě o přestávce vyndal. Až pět kol před zimní pauzou jsem proti Interu Bratislava střídal Luboše Páleníka. Od té doby jsem do brány nikoho nepustil,“ ušklíbne se aktér 247 utkání v nejvyšší soutěži, čímž drží klubový rekord. Po roce a půl Páleník odešel a nekončící role dvojky připadla Eduardu Doškovi. „Máme do dneška dobrý vztah, i když odchytal jen pár zápasů,“ dušuje se Hron.

Zatímco v současnosti patří ke špičkovému gólmanovi kopací technika, v sedmdesátých letech se u strážců branek tolik nevyžadovala, míč rozehrávali obránci. „Jsem ortodoxní levák, pravou jsem měl na opírání a musel na ní hodně dřít. Dnes musí být gólman komplexní, jinak má hendikep. Čím je starší, tím kopací techniku lépe vybrousí, teď mám levou možná lepší než dřív,“ líčí.

Za třicet let se také hodně změnila pravidla nejpopulárnější kolektivní hry na světě. „Když jsem někoho sundal za vápnem, dostal jsem maximálně žlutou. Aby rozhodčí brankáře vyloučil, musel mimo šestnáctku faulovat aspoň třikrát. Zákroky na hráče ve vápně se taky nebraly tak úzkostlivě. Teď nejsou gólmani vůbec chránění, podívejte se na Čecha,“ naráží na nedávné zranění hlavy české reprezentační jedničky. Tři roky v řadě odchytal ve Zbrojovce všechny mistrovské zápasy a tříletku zakončil největším úspěchem brněnské historie. V roce 1978 získalo Brno jediný československý ti­tul.

Legendární fotbalista i kouč Josef Masopust naordinoval mužstvu ofenzivní styl, v němž vynikaly Hronovy nesporné kvality. „Mužstvo se doplnilo kvalitou a doma jsme hráli totální fotbal na tři útočníky. Pořád jsme valili dopředu, taky jsme v záloze měli tvořivé hráče. Zachytal jsem si dost, ale obrana fungovala dobře, když záložníci byli na bránění lechtiví. Pešice s Jarůškem stále vymýšleli nějaká šméčka v útoku,“ směje se Hron.

V následujících třech letech si Hron zachytal evropské soutěže. Na jaře 1980 dokráčelo Brno až do čtvrtfinále Poháru UEFA. V prvním kole rozstřílelo dánský Esbjerg, v dalším vyprovodilo islandský Keflavík. „Hráli jsme tam v říjnu ve dvanáctistupňovém mrazu a ještě nás po přistání na americké základně chtěli zatknout. Přece jen přijeli komáři,“ popisuje peripetie.

Potom Zbrojovka přešla přes belgický Standard Lutych, v jehož brance čarovala opora národního týmu Michel Preud'homme. „Je to výborný kluk, od kterého jsem získával rukavice. Tenkrát se kvalitní nedaly sehnat ani v zahraničí, firmy je vyráběly jen některým klubům. Když jsme jeli ven, vezl jsem s sebou šampus nebo dva litry Becherovky, za které jsem od Preud'homma dostal čtyři páry rukavic. Aby mi vydržely, bral jsem je jen na zápasy. Doma jsme měli hrozné rukavice, které se nosily běžně i v zimě,“ povídá Hron. „Obstarával mi je i Thomas Ravelli,“ doplňuje obchodní rejstřík o švédskou brankářskou legendu.

Východní Němci

Ve čtvrtfinále Poháru UEFA nestačila Zbrojovka na německý Eintracht Frankfurt. „Jejich brankář Pahl s Nachtweihem rok předtím utekli z východního Německa a chtěli záruky, že k nám můžou. Přijeli západoněmečtí policajti i velvyslanec a asi padesát členů jejich rodin. Po zápase se dlouho objímali a pak policie oba odvezla speciálem rovnou do západního Německa. Byla to drsná doba,“ vzpomíná.

Brňané se postupně začali vytrácet z předních příček a krize vyvrcholila na jaře 1983 sestupem do druhé ligy. „V týmu jsme už měli třicátníky, někteří skončili a místo nich přišli hráči bez kvality. Rok po titulu náhle zemřel předseda Oldřich Vorba, což znamenalo pro Brno velkou ztrátu,“ hledá příčiny pádu.

Druhou ligu v Brně neabsolvoval. Odešel do Prostějova, kde strávil rok a půl. „Ve Zbrojovce mi řekli, že mají dva mladé gólmany a už se mnou nepočítají. Jenže Stejskal s Kostelníkem do roka odešli.“

Vydal se do rakouského Gmündu, kde dvanáct let nepřetržitě chytal třetí ligu. „Je to malé městečko, kde byl v té době fotbal jednička. Se mnou tam hrálo strašně moc Čechů jako Vízek, Cipro, Roth nebo Beránek. Strašně rád na Gmünd vzpomínám, prodloužil jsem si kariéru, i když třikrát týdně 200 kilometrů jsem nejezdil s nadšením. Dva roky nás tam vedl Ivo Viktor,“ vypráví o legendárním brankáři, kvůli kterému se nejspíš nikdy nedostal do reprezentace. „Když končil, bylo mi osmadvacet a trenéři hledali někoho perspektivnějšího. V rozhovoru pro časopis Stadion mě Viktor jmenoval jako nástupce s Netoličkou, Semanem či Vencelem. To mě potěšilo,“ usměje se rodák z Pelhřimova.

V době, kdy Zbrojovku vedl František Cipro, začal vedle fotbalu v Rakousku s koučováním gólmanů. „Mám radost, když brankáři pod mým vedením dělají pokroky. Pokud se chtějí zlepšovat, musejí být do fotbalu totální magoři. Ani můj kluk neměl takové srdíčko, přitom oplýval větším talentem než já,“ sděluje.

Po podzimním patnáctém místě Brna v Gambrinus lize před ním stojí velká záchranářská mise. „Situace je nepříjemná dva roky, ale vždy se nám aspoň podařil start do půlsezon. Musíme se přes zimu dát dohromady a zachránit. Nedovedu si představit, že by se v Brně hrála druhá liga,“ burcuje Josef Hron.

Bydlí už dvacet let v rodinném domku v Bystrci, a když zrovna netrénuje nebo v televizi nesleduje oblíbený Tottenham Hotspur v anglické lize, vrací se do Rýnarce na Vysočinu. „Po rodičích jsem zdědil čtyři hektary lesa, který uklízím a odreaguju se. Doma mám čopra, takže občas vyjedu i na motorce,“ vyjmenovává největší záliby.

Josef Hron
Narozen: 17. prosince 1950 v Pelhřimově
Sport: fotbalový brankář
Momentální profese: trenér brankářů Zbrojovky Brno
Kariéra: Spartak Pelhřimov, Dukla Hraničář České Budějovice, Zbrojovka Brno, Železárny Prostějov, EPSV Gmünd
Trenérská kariéra: Brno, Drnovice, Opava
Největší úspěch: titul mistra Československa se Zbrojovkou 1978, čtvrtfinalista Poháru UEFA 1980
První liga: 247 zápasů
Evropské poháry: 14 zápasů
Rodina: manželka Zdenka, syn Josef (30) a dcera Dita (34)
Zajímavost: vlastní čtyřhektarový lesní pozemek na Vysočině