VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrubša: Malťanky jsou stíhačky a ligu tam hraje Cruyff

Brno /ROZHOVOR/ – Pětadvacetiletý odchovanec brněnské Zbrojovky Martin Hrubša hraje nejvyšší fotbalovou soutěž na Maltě za tým FC Hamrun Spartans a příští rok se chystá do Vietnamu.

30.6.2010
SDÍLEJ:

Brněnský odchovanec Martin Hrubša (s číslem 23) zakouší fotbalový chlebíček v nejvyšší maltské soutěži.Foto: archiv

Zvyká si na neuvěřitelnou benevolenci policistů, zatáčení v autě bez blinkrů, odpolední siesty nebo slanou vodu v bazéně. K tomu ze všech stran slyší směsku angličtiny, arabštiny, francouzštiny a italštiny. Vítejte na Maltě.

Fotbalový život v ostrovním státě ve Středozemním moři se čtyřmi sty tisíci obyvateli zakouší odchovanec brněnské Zbrojovky Martin Hrubša. Obránce celku FC Hamrun Spartans má za sebou první sezonu v maltské Premier League a podepsal novou roční smlouvu s opcí. „Liga je tam na úrovni druhé nejvyšší české soutěže a mužstva jako Valletta, Birkirkara nebo Sliema by v klidu hrála střed tabulky Gambrinus ligy,“ tvrdí pětadvacetiletý stoper, jenž o víkendu oblékne dres Tripoli Café Brno na mistrovství České republiky v malé kopané.

Těšíte se na brněnský šampionát?
Malou kopanou beru jako velké zpestření. Na Maltě jsem na hřišti svázaný, protože náš trenér se bojí a nechce se vrhat do útoku. Hrajeme na jednoho útočníka, obránce drží zkrátka. V malé kopané si v klidu zaútočím, užiju si trochu střelby, udělám kličku.

Co vás přivedlo do maltské ligy?
Volal mi jeden maltský známý, zda chci přijet na testy. Přiletěl jsem do klubu Vittoriosa Stars a splnil požadavky. Jenže svaz vyšetřoval klub z úplatkářské aféry ve druhé lize. To mi nikdo před podpisem smlouvy neřekl. Nechali nás odehrát první ligové kolo a potom nás vyloučili.

Takže jste se zase vrátil?
Řekl jsem, že druhou ligu hrát nechci a odcestoval do Česka. Po čtrnácti dnech mě kontaktoval Hamrun, nabídl mi daleko lepší smlouvu a už mám na Maltě rok za sebou.

Přilákaly vás lepší podmínky oproti českému fotbalu?
Určitě. Dali mi k dispozici byt a auto, které mi platí, plus výplata.

Maltskou Premier League hraje deset mužstev. Jakým systémem?
Všechna se navzájem utkají dvoukolově. Potom se rozdělí na prvních šest hrajících o titul a poslední čtyři. Každému z nich se odebere polovina bodů, čímž se smazávají odstupy a ostatní mají stále šanci na titul. O záchranu hrají čtyři celky dvoukolově, sestupují dva.

Hamrun skončil sedmý…
Už po třech utkáních nadstavby jsme měli jistou záchranu a soutěže dohráli s béčkem. Vedení bylo se sezonou spokojené, postoupili jsme do semifinále poháru s Vallettou, což nikdo nečekal. I po prodloužení se hrálo bez branek, nešťastně jsme prohráli až na penalty.

Kopal jste?
A proměnil. (úsměv) Neuvěřitelný zápas. Fanoušci nám byli strašně vděční, vytvořili bezvadnou atmosféru. Sto dvacet minut v kuse zpívali, což jsem ještě nikdy nezažil. Přirovnal bych to ke starému kotli za Lužánkami.

Kolik diváků přibližně chodí na maltskou ligu?
Záleží na soupeři, i když derby je skoro každý zápas. Nejlepší jsou souboje Hamrunu s Vallettou nebo Sliemou, protože města se nenávidí. Na takové duely chodí i tři tisíce lidí.

Nejznámější stadion je Ta´Qali, kde hraje několik týmů.
Moc trávníku na Maltě není. Ta´Qali hostí většinu zápasů, další travnatá plocha je ještě na stadionu Hibernians, který je kousek od moře. Některá utkání jsou v Hamrunu, kde je jen umělá tráva třetí generace. Moc jsem jí nepřišel na chuť, bohužel jsem si musel zvyknout.

Kam byste zařadil maltskou nejvyšší soutěž v Česku?
Liga je tam na úrovni druhé nejvyšší české soutěže a mužstva jako Valletta, Birkirkara nebo Sliema by v klidu hrála střed tabulky Gambrinus ligy. Zúžení na deset mužstev soutěži prospělo. Může se měřit každý s každým. FC Valletta je prakticky maltský národní tým, který sponzoruje obchodník s léčivy z Nizozemska. Měli holandského trenéra, na pozici hrajícího asistenta trenéra tam loni působil Jordi Cruyff. I v šestatřiceti letech to stále má v noze. Bylo zajímavé zahrát si proti borci, který byl v Barceloně nebo Manchesteru United.

To je neznámější jméno v maltské lize?
Valletta ještě lákala Edgara Davidse, ale nedomluvili se. V semifinále s Vallettou jsem se potkali s reprezentantem Michaelem Mifsudem, který hrál Bundesligu nebo v Anglii. Na Maltě hrál také Daniel Bogdanovič z Sheffieldu United. Několik maltských fotbalistů je v maďarském Ferenvárosu Budapešť, který dojel na soustředění a sehráli jsme proti nim přátelák. Jenže rozhodčí ho ukončil už ve dvaadvacáté minutě pro hromadnou bitku. (úsměv)

Zapojil jste se?
To ne. Byl jsem z toho hlavně smutný, protože jsme těch pár minut hráli lépe. Holt se sešly dva horkokrevné národy. Byla to vina rozhodčího, který zákroky moc pouštěl. Na Maltě se mi právě líbí dvě věci. Za prvé tam jezdí známé mančafty především z Itálie. Loni dorazil Juventus Turín, předloni AC Milán, v zimě zase přijela Parma.

A ta druhá věc?
Do předkola evropských pohárů postupují z deseti mančaftů v lize dva plus vítěz domácího poháru. To je pro nás skvělá příležitost.

Takže budete v Hamrunu pokračovat?
Podepsal jsem novou roční smlouvu s opcí, ale za rok se chci přesunout do Vietnamu, kde mám nabídku za úplně jiné peníze.

Prozradíte za kolik?
Okolo sto šedesáti tisíc korun měsíčně. Měl jsem tam jít už koncem této sezony, ale testy vyšly přesně na termín semifinále maltského poháru. Chci si fotbal ve Vietnamu vyzkoušet a doufám, že se mi to splní.

Na Maltě hrají spíš amatéři. Jak fungují tréninky v Hamrunu?
My cizinci se můžeme připravovat i dopoledne, jinak se kvůli ostatním trénuje normálně večer po práci. Hamrun nám zajistil maximální podmínky. Náš prezident dává do klubu peníze vyloženě ze svého, je to fanatik. Navštěvujeme posilovnu v pětihvězdičkovém hotelu, kde jsem potkal Garyho Nevilla. S Ryanem Giggsem (fotbalisté Manchesteru United – pozn. red.) v něm vlastní pětadvacetipro­centní podíl.

Platí i na Maltě, že cizince musí tým jednoznačně táhnout?
Určitě, pokud chtějí zůstat. Jejich počet je omezený a na Maltě je nepřeberný výběr. V lize je spousta lidí z Afriky nebo Jižní Ameriky. V týmu máme Nigerijce a Brazilce, předtím jsem měl spoluhráče z Angoly, takže pestrobarevná skladba. Svaz navíc rozšířil počet cizinců v mužstvu ze tří na čtyři a slyšel jsem, že klub koupil brazilského gólmana. Nabral ještě dva maltské reprezentanty a letos chceme do předkola evropského poháru.

Co obnáší život na Maltě?
Úroveň je docela vysoká, stát žije převážně z cestovního ruchu. Turisté nejsou jen sezonní záležitost, ale celoroční. Jinak mají na všechno čas, typičtí jižani. Zažil jsem neuvěřitelné věci, ale to by bylo na dlouhé povídání…

Tak vyprávějte!
Kousek od mého bytu mají známí německou restauraci. Nachází se v kopci a poblíž ní byla v silnici obrovská díra, kterou dělníci obehnali výstražnými světly. Samozřejmě tam zajel opilý řidič a nemohl ven. Policejní stanice je od toho místa pouze šedesát metrů a hlídka dorazila až za půl hodiny. Seděl jsem v restauraci, kam po chvíli suverénně nakráčel policista a objednal si pivo. Když jsem se ho ptal, zda opilého řidiče odvezli na stanici, divil se, proč by měli. Tak jsem se zeptal, zda mu dělali test na alkohol.

Co vám odpověděl?
Že to nebylo nutné, protože nemůže chodit, jak je opilý. Takže mu seberete papíry? tázal jsem se. Policista reagoval, že vůbec nepřipadá v úvahu a nechápavě se na mě díval. A na otázku, co s ním bude, mi řekl, že mu možná vytáhnou auto, jenže jde o drahou záležitost a neví, zda bude chtít řidič zaplatit… (smích)

…zajímavé metody.
Potom ještě přišel druhý policista, objednal si Sprite, a když mu barman nalil pivo, skoro bez mrknutí oka ho vypil. Korunu všemu nasadil opilý řidič, který vplul do restaurace, plácl policajta po zádech a ptal se ho, co si dá. Potom chlastal s nimi.

Co vás ještě zaskočí v běžném dnu?
Už jsem si docela zvykl, že Malťané jsou hrozní řidiči. Jezdí se nalevo jako v Anglii a oni jsou tak líní, že nepoužívají blinkry. Většinou vystrkují pouze ruku z otevřeného okýnka, když chtějí odbočit.

Také se ve vás začne projevovat jižanství?
To vůbec ne! Na jejich manýry jsem stále nepřistoupil. Siesty vyloženě nesnáším. Když si potřebujete rychle koupit něco k jídlu, čekáte až do čtvrté hodiny, než otevřou. To je šílené.

Nepřináší až moc úskalí život ve fotbalově exotické zemi?
Ze začátku jsem měl přítelkyni a bylo to těžké. Po čase jsme vztah museli ukončit. Už jsem si zvykl a jsem na Maltě šťastný. Nemůžu říct ani půl slova proti.

Teď žijete na Maltě sám?
Malťanku nechci, jsou silně věřící a hlavně hrozné stíhačky a fúrie, což nemám zapotřebí. Chci Češku, ale ještě dva roky budu mimo republiku a je zbytečně teď řešit přítelkyni.

Máte přátele z celého světa?
Z Rumunska, Kanady, Řecka, Ameriky nebo Austrálie. Ta země je neuvěřitelná, sjíždí se tam lidé odevšad. Dám vám příklad: známý, co mi vyřizoval působení na Maltě, pracuje v hotelu. Před dvěma měsíci měli největší procento hostů z Asie, kteří tráví na hotelovém pokoji i půl roku a studují angličtinu. Tamní školy jsou proslulé, ale strašně drahé. Mého kamaráda stál dvouměsíční kurz skoro sto tisíc korun.

Je na Maltě všechno drahé?
Nejhorší je to s elektřinou, která je na české poměry předražená, a hrozný problém je s vodou. Všichni nakupují obrovské množství balené vody, aby jim vydržela. Není vůbec levná, protože je jí málo. V bazénech dokonce mají slanou mořskou vodu.

Na Čechy jste během svého angažmá narazil?
Až těsně před odjezdem jsem jich pár potkal. Úplnou náhodou jsem se seznámil s jedním chlapem, na kterého skočil můj pes. Začal jsem ho peskovat a když slyšel češtinu, tak jsme se dali do řeči. Vím, že hodně lidí z Brna tam dělá za barem.

Na Maltě svítí slunce celý rok?
To jo. V zimě bývá okolo deseti patnácti stupňů. Sice prší, ale největší problém je vlhkost.

Dělá vám problémy řeč?
Ve škole jsem se učil jen němčinu a z angličtiny znal jen základy, ale na Maltě se mi zlepšila o čtyři sta procent.

Vystačíte si s angličtinou?
Je to úřední jazyk, i když s maltštinou se taky setkáte. Jde o hodně velkou směsku angličtiny, arabštiny, italštiny a francouzštiny dohromady. Neuvěřitelný jazyk. Některé fotbalové pokyny a pár nadávek jsem však už pochytil. (smích).

Kdo je Martin Hrubša?

Narozen: 9. října 1981 v Brně
Profese: fotbalový obránce
Klub: FC Hamrun Spartans
(1. maltská liga)
Dřívější působiště: 1. FC Brno (dorost), Dolní Kounice (MSFL), nižší rakouské soutěže (4 sezony)

Autor: Jaroslav Kára

30.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lampionového průvodu při příležitosti výročí 17.listopadu se zúčastnily stovky lidí.
26

Studenti šli hlavou proti zdi, zaznělo na připomínce listopadových událostí

Vandal v Moravském krasu umisťuje znaky s moravskou orlicí.
1

Zničené cedule s českým lvem nahradily nové. Řádění vandala prozatím ustalo

OBRAZEM: Nevzhledný vnitroblok ožil. Zkrášlila ho malba Staré radnice i šaliny

Brno - Pohled na brněnskou Starou radnici ve Václavské ulici svádí k návštěvě. Odvážlivci ale narazí, a to přímo do zdi. Radnice je totiž namalovaná.

AKTUALIZOVÁNO

Husovický tunel uzavřela nehoda. Řidič při epileptickém záchvatu narazil do zdi

Brno /FOTO/ - Dopravní nehoda uzavřela v pátek v devět hodin ráno Husovický tunel v Brně. Uzavřená byla roura B, policisté museli odklánět dopravu přes Merhautovu ulici. Řidič auta se zranil.

Na babetách ujeli na Islandu dva tisíce kilometrů. Trajekt domů málem nestihli

Brno – Šestičlenná skupina cestovatelů na babetách ujela za třiadvacet dní po Islandu téměř dva tisíce kilometrů. Putování za krásami Islandu mělo svá úskalí, cestu jim ztěžovalo počasí a nepřítomnost asfaltových cest.

Erasmus slaví kulatiny. Za studiem cestují tisíce studentů, počet zájemců roste

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Díky studijnímu pobytu programu Erasmus se právě teď učí v zahraničí téměř tisíc studentů brněnských vysokých škol. Do ciziny vyjíždějí už dvacátý rok. Poznávají přitom nové lidi, jejich kulturu i systém výuky na evropských univerzitách. Ještě více přijíždí zahraničních studentů do Brna. Učí se jich zde necelých dvanáct set.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT