Do 1. FC Brno se vrátil po šesti letech. Tři týdny se rozhlíží v pro něj netradiční pozici sportovního ředitele. Zkušený stratég a brněnský patriot Karel Večeřa.

Renomovanému fotbalovému odborníkovi ale zatím hráči připravují jen zklamání – pětigólový debakl v Olomouci, domácí prohra s Jabloncem a naposledy tragické představení na půdě posledních Bohemians Praha. „To je průšvih. Mrzel mě hlavně ten výkon,“ klopil oči čtyřiapadesátiletý Večeřa, který dohlíží také na klubový skauting.Co jste udělal jako první věc po příchodu do brněnského klubu?

Zjišťoval jsem, komu v Brně v nejbližší době končí smlouva. V minulosti odešli hráči, kteří ji neprodloužili. Nemělo by se stávat, že někoho pustíme úplně zadarmo. Také jsme začali s trenéry áčka pracovat na vytipovávání a sledování hráčů. Za tři týdny jsem viděl osobně pět šest zápasů. Snažil jsem se získat informace o klucích, kteří jsou z Brna na hostování, ať jsou to Střeštík, Borák nebo Vrána.

Narazil jste na něco, co trenér Beránek vzhledem ke svému vytížení zanedbával?
Nemůžu hodnotit práci Míry Beránka. Pro mě je nejsmutnější poznatek špatná výkonnost prvoligového mužstva. Už před časem jsem říkal, že se bojím situace, kdy se štěstíčko od Brna odvrátí. Jsem přesvědčený, že kádr má maximálně na střed tabulky, když bude všechno optimální a nikdo nebude zraněný. Nemá kvalitu, aby hrál na špici a vyrovnal se týmům z čela Gambrinus ligy. Ještě víc mě zaráží situace u juniorky nebo staršího dorostu, kde se zaspala doba. Hráčská základna není na takové úrovni, abychom někoho z těch kluků mohli v nejbližší době vidět v áčku.

Střed tabulky je na 1. FC Brno dost málo, nemyslíte?
Ambice musí být větší, ale to je realita. Potřebujeme doléčit hráče, jako jsou Trousil či Jílek, a k nim přivést nové, kteří se stanou posilami. Termín posila s příchozími hráči neuznávám. Posilami se stanou, až to dokáží na hřišti. Adaptace pro hráče z ciziny je daleko horší, což je v Brně příklad Brazilců. Momentálně nemáme prostor takové hráče zkoušet.

Takže brazilské duo Léo – Dalmo podle vás nesplňuje termín posily?
To je konkrétní případ, kdy nelze mluvit o posilách. Jsou to zajímaví hráči, možná v nich nějaký potenciál je, ale zatím ho neukazují.

Jak dlouho jim Brno bude dávat šanci, aby potenciál dokazovali?
To je jedno z témat, které chceme řešit s vedením klubu. Necháme na trenérovi, koho si v kádru ponechá, protože hlavní slovo má on.

Zeptám se hypoteticky. Pokud o ně klub nebude mít zájem, ale nikdo se s nabídkou neozve, máte možnost se jich zbavit?
Každý hráč má manažera a v takovém případě se jedná o spolupráci s ním. Nemůžu mluvit za ty kluky, ale myslím si, že také nejsou spokojení. Přišli do Brna pravidelně hrát, a ne nastupovat na chvilku za áčko nebo za ju〜niorku. Nechci předbíhat, ale pokud se domluvíme, že o ně nestojíme, pak je i v jejich zájmu poohlédnout se po jiném angažmá. Když ovšem trenér Beránek řekne, že tu chce mít Dalma ještě půl roku a vymáčkne to z něho, pak není problém.

Myslíte si, že atmosféře v kabině prospívá, když jsou v ní tři Brazilci?
Myslím si, že větší počet krajanů je pro ně kvůli adaptaci na nové prostředí přijatelnější, ale pro trenéra a klub je to horší. Pokud se uzavřou do sebe, je to špatné. Když je hráč v novém klubu sám, musí se učit. Je donucený, když mu nikdo nepomůže. To by musel být superprofík, ale tito hráči na takové úrovni nejsou. Čeština je samozřejmě těžká, ale aspoň základní pokyny se musí naučit.

Jaké máte zkušenosti s cizinci?
Měl jsem v Drnovicích Brazilce Fabia Gomese, který byl také problémový. Odletěl v lednu na dovolenou, a jelikož je v Rio de Janeiru karneval, vrátil se až čtyřiadvacátého ledna, zatímco ostatní zahájili přípravu už čtvrtého. A divil se, že mu nadávám. (úsměv)

Před časem jste řekl, že se herní projev týmu nezlepší. Měl jste na mysli s takovými hráči, jaké má Brno nyní k dispozici?
Míra Beránek v těch prvních zápasech dostal z mužstva maximum. Každý trenér, hráč i fanoušek chce hrát atraktivní fotbal, jaký předvádí Real Madrid nebo Barcelona, ale ti na to mají potenciál. Tam s výjimkou brankáře umí deset hráčů obejít soupeře a zvládne stovku za deset sekund. U nás takové typy nejsou. Počátkem sezony to kluci nahrazovali zodpovědnou hrou, vycházeli z poctivé defenzivy, nedělali chyby. Tomáš Bureš chytal výborně, útočníci ze tří šancí dali dvě branky, proto Brno vyhrávalo. Ale to nejde pořád. Čekal jsem, že bude hůř. Na druhou stranu je dobře, když odhodíme růžové brýle. Vidíme, že při zranění Brnu chybí levý i pravý obránce, nejsou rychlostně vybavení a agresivní krajní záložníci. To je nezbytné, pokud uprostřed nastupují Polách nebo Dostálek. Chybí i útočník, který dokáže nahradit Doška s Rabušicem.

Kde sehnat takové hráče?
V Brně takové momentálně nemáme. Byl jsem se podívat například na Tomáše Oklešťka, který ve mně zanechal slušný dojem. Je to hráč, který se zúčastnil mistrovství světa do dvaceti let, potenciál má. Pokud dostane šanci, musí prokázat, že se chce porvat a hrát první ligu v Brně. Pokud ne, musíme hledat jiné hráče. S trenérem budeme řešit kádrovou situaci, aby si řekl, koho na jaké posty chce. Pak máme dva měsíce, abychom tyto hráče oslovili a dohodli se.

Jaké posty chce 1. FC Brno prioritně posilovat?
Není žádným tajemstvím, že nejvíc nás tlačí místa, s nimiž trenér pořád točí. Nemáme kraje zálohy, kde se vystřídali Michna, Smutný, Léo nebo Lira.

Nemyslíte si, že byla chyba pustit mladé hráče jako Boráka, Oklešťka nebo Schneidera na hostování?
To bych neřekl. Když se pouštěli, nebyli hráči základní jedenáctky. Pro ně je lepší stabilně nastupovat ve druhé lize než v Brně naskakovat na jedno dvě utkání a hrát za juniorku. Mohou na sebe upozornit a říct: Pánové v Brně, tady je hráč připravený naskočit do základní sestavy! V případě Oklešťka se to daří, bohužel Schneider v Příbrami prakticky nehraje, Borák byl nemocný a naskakuje na část utkání. V Brně byli nachystaní Léo, Michna, Szegedi, kteří měli tuto funkci plnit.

Jenže ji neplní…
Jak vidíme, tak ne. Nikdo z nich si nevydobyl stálé místo v sestavě. Žádný z nich neřekl, tady jsem já, budu hrát na kraji a je to moje místo. Připadá mi, že si ani šance neváží, protože nemáme konkurenci. Pokud by věděli, že se o místo rvou se dvěma nebo třemi hráči, cítili by tlak. Chováme se k hráčům možná až moc slušně. Karel Jarolím by se s nimi ve Slavii tak nepáral. (úsměv)

Z hráčů, kteří do Brna přišli v létě, snese přísnější měřítko snad jen František Dřížďal. Souhlasíte?
Rozhodně. Frantu Dřížďala stále považuji za super obránce, hrál evropské poháry a sám jsem se divil, že ho Slavia pustila. V poslední době má sice zdravotní problémy, ale je to kluk, který může být pro Brno posilou. Neprospívá mu putování sestavou. Pro trenéra je výborné mít hráče, který zahraje dobře na pravém i levém kraji obrany, ale každý má svou prioritu a jiný post odehraje jen z nouze.

Do základní sestavy se prosadil také slovenský obránce Juraj Križko. Jak hodnotíte jeho přestup?
Juraj je poctivý kluk, který na sobě chce pracovat. Jenže postavou a herními dispozicemi je především střední obránce. Ze začátku mu to na pravém kraji vycházelo, v původním složení hrál dozadu bezchybně. Ofenzivě však tolik nepomůže a je to rovněž řešení z nouze.

A Richard Dostálek? Myslíte si, že ještě neřekl v první lize poslední slovo?
Přesně tak. Potom, co za poslední tři roky prodělal, je obdivuhodné, jak to zvládá. Přechod z divizní Líšně do první ligy byl obrovský skok. Jsem překvapený, že se dokázal takhle prosadit. Ríša sám nepočítal, že bude v Brně plnit roli jednoho z klíčových hráčů.

V pětatřiceti letech ovšem nebude tím, kdo piluje kraj zálohy, kde v posledních utkáních nastupoval.
Byl rád, že může předat zkušenosti mladým klukům, pomáhat s atmosférou v kabině a být nachystaný na střídání. Takhle bych si představoval jeho úlohu, než aby na něm leželo rozhodování zápasů, kdy má mužstvo táhnout.

Když vidíte výsledky 0:5 s Olomoucí nebo prohru 1:2 s posledním týmem Bohemians Praha, jak vám jako brněnskému patriotovi je?
Porážku v Olomouci člověk skousne, protože to se jednou za čas stane. Olomouc v tom zápase zahrála výborně, což potvrdila výhrami na Slavii nebo v Liberci. Momentálně má mužstvo výkonnostně úplně někde jinde, proto je v tabulce před Brnem. Horší byl zápas s Bohemians. Ať to vezmu z jakéhokoli pohledu, musí Brno mít každopádně lepší mužstvo než Střížkov. Bohužel to tak nebylo. Pokud takové utkání nezvládneme, je to průšvih. Mohli jsme mít klid do dalších zápasů, ale najednou se v tabulce srovnáváme s týmy, jako jsou Bohemka, České Budějovice či Kladno. Mrzí mě hlavně výkon, scházelo mi větší nasazení a agresivita. Ale ty chybí už od začátku sezony. Podle mě, pokud mužstvo udělá za první poločas jen dva fauly, nehraje fotbal.

Nepřimějí poslední neuspokojivé výsledky vedení klubu, aby hráče potrestalo?
Nechceme udělat žádný unáhlený krok. Osobně nejsem zastánce pokut. Chci si promluvit s hráči, ale nebudu jim dávat kázání. Budu především apelovat na jednotlivce, aby si uvědomili naši tíživou situaci.

Pomůže to?
Když prohrávají s posledními týmy, je to pouze jejich ostuda. Hrají o svou kariéru a potřebují si to uvědomit. Tím, že neporazí mužstva, která jsou pod námi, byť na ně výkonnostně mají, však poškozují vizitku klubu. V tuto chvíli si vezmou slovo starší hráči a vyburcují mužstvo, aby zvládlo zápas s Budějovicemi. Musí dokázat na hřišti, že pro výhru udělají všechno. Nestačí to mít v hlavě.

Připouštíte možnost, že byste nahradil trenéra Beránka?
Přišel jsem do Brna s tím, že do léta chci pracovat jako sportovní ředitel. Beru to jako šanci obohatit svůj fotbalový život a posbírat zkušenosti. Osobně Mírovi Beránkovi věřím. Je na hráčích, aby se pořádně ukázali na hřišti.