Když v průběhu minulého léta přicházel z ruského CSKA Moskva do pražské Sparty, asi si své fotbalové obrození představoval jinak. Odchovanec 1. FC Brno Luboš Kalouda se v pražském klubu zatím výrazněji neprosadil, je pravda že i vinou zranění. Teď se však pomalu dostává do formy a pošilhává po pevném místě ve sparťanském áčku.

O víkendu se právě jeho tým postaví rozjetému brněnskému vlaku, který na jaře své soupeře zatím bez milosti přejíždí, přibrzdil jen v domácím duelu s Ostravou. „I kdybych nastoupil, tak to pro mě nijak speciální zápas nebude,“ tvrdí dvaadvacetiletý záložník.

Z jakého důvodu?
Zvláštní nádech měl ten podzimní v Brně. Zahrál jsem si jako soupeř na stadionu, kde jsem vyrůstal, a podařilo se mi tam naskočit do velkého fotbalu. Teď už je pro mě Brno soupeř jako kterýkoliv jiný, zvlášť když se hraje na Letné.

Speciální duel by to mohl být ale pro celou Spartu, protože Brno na jaře zatím válí…
To každopádně. V zimě v klubu udělali spoustu změn a všichni čekali, jak se týmu bude dařit. Je vidět, že všechno klape na výbornou. Kluci předvádí parádní fotbal a na jaře mají nejlepší bilanci ze všech mančaftů.

V čem vidíte největší rozdíl mezi podzimním a jarním Brnem?
Nehrají vyloženě defenzivně, vychází jim kombinace a dostávají se do šancí. Své soupeře dokážou přehrát.

Sparta si často doma neví rady s týmy, které jen úporně brání. Může vám brněnský útočnější styl vyhovovat?
Asi ano, Brno se nikdy vyloženě nesnažilo o zanďoura. Uvidíme, s jakou taktikou přijede, ale myslím, že při současné formě obou týmů by to mohl být pohledný fotbal.

Jak to vypadá s vámi, máte šanci do zápasu naskočit?
Těžko říct, nominaci nám trenér teprve oznámí. Sestavu ale asi moc měnit nebude, možná se vejdu na lavičku.

V přípravě jste laboroval s poraněnými třísly. Už jste v pořádku?
Jo, všechno je bez problémů, podstoupil jsem operaci, pár týdnů si odpočinul a teď už zase lítám po hřišti.

Zatím ale jen za sparťanské béčko, i když pokaždé plných devadesát minut…
Trochu mi chybí herní praxe, proto je furt lepší naskočit za rezervu než sedět na tribuně. Takhle mám aspoň zápasové zatížení, navíc druhá liga je na rozehrání dobrá soutěž. V áčku je velká konkurence. Abych se tam mohl prosadit, potřebuju být stoprocentně připravený. Krom toho si člověk v nižší lize může i trochu zvednout sebevědomí. To se mi třeba podařilo díky gólu proti Dukle. Jen svými výkony můžu trenéra přesvědčit, ať mi dá šanci v prvním týmu.

Myslíte, že ji na jaře dostanete?
To se nedá tvrdit s jistotou. Neodehrál jsem celou přípravu, zatím doháním manko. Navíc záloha je ve Spartě hodně našlapaná, ale na to se nechci vymlouvat. Hrajeme spoustu zápasů, můžou přijít karty nebo zranění a já musím čekat a být hlavně připravený na to, až se příležitost naskytne.

Kde vidíte šanci na místo v sestavě? Počítám, že na pravé záloze to po příchodu Libora Sionka asi nebude…
(úsměv) Záleží na trenérovi, kam mě postaví. Já jsem celý život hrát nejraději ve středu zálohy. Navíc u nás se ti tři středoví záložníci dost rotují, což by mi vyhovovalo. Ale dokážu naskočit i na kraji.

Vaše situace ve Spartě vám asi příliš radosti nepřináší, za to v osobním životě vás čeká velký zážitek. V dubnu se vám narodí dítě, jak tuhle událost prožíváte?
No, už se s manželkou blížíme do finiše, moc se oba těšíme. Hlavně ať všechno klapne tak, jak má. Nenechali jsme si říct, jestli to bude holka, nebo kluk, bude překvápko.

A jména už máte vybraná?
Jasně. Tobiáš a Nikolka.

Dokážete se vůbec soustředit jen na fotbal?
Právě že na to mám teď času spoustu. Manželka bude rodit v Brně, má tam rodiče, takže je o ni dobře postaráno. Já na sobě zatím v Praze fotbalově makám a až nadejde čas, tak hned vyrazím k porodu. Chci u něj určitě být.

A dítě bude od léta vyrůstat dál v Praze, tedy zůstanete ve Spartě?
To ještě vůbec neřeším. Na takové věci bude čas až po sezoně.

Situace okolo Marka Střeštíka

„Marek momentálně podstupuje dlouhodobou rekonvalescenci po únavové zlomenině nohy. Průběh léčení není optimální, v tuto chvíli je to pro něj běh na delší trať. Bohužel reálnou variantou je, že v letošní sezoně už do ostrého zápasu nenaskočí. Jeho další setrvání ve Spartě není otázkou těchto dní, budeme ho řešit časem.“

Tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík o Marku Střeštíkovi, který je v pražském klubu na hostování z 1. FC Brno.