Strávil jste v prosinci víc času s rodinou. Děti se na Vánoce těšily na dárky od Ježíška, nebo na něj už nevěří?

Sedmnáctiletý kluk už ví, že Ježíšek není. Devítiletá dcera se ptá, kdo balí dárky, a mladší dcera má rok a měsíc, takže z toho ještě nemá rozum, jenom roztrhá papír z dárků. Strávili jsme Vánoce v Olomouci, v pátek jsme vyrazili na víkend domů na Slovensko, dlouho jsem tam nebyl.

Dodržujete některé vánoční zvyky?

Na Slovensku jsme slavili trochu jinak, teď už jsem přepnul na českou klasiku kapra se salátem a rybí polévku. Na Slovensku jsem byl zvyklý tak na sedm osm chodů po troškách. Máme víc polévek, zelňačku, čočkovou i fazolovou polévku.

Máte rád kapra ke štědrovečerní večeři?

Spíš je to tradice, normálně si ho dám málokdy. Z ryb mám raději pstruha nebo lososa.

Před cukrovím se kvůli váze držíte na pozoru?

Před volnem mě Míša Šmarda (asistent trenéra pozn. red.) vážil a nějaká kila navíc jsem měl, přece jen jsem od operace tři měsíce skoro nic nedělal. Snažím se trochu držet, sem tam si ďobnu, ale sladké je spíš pro děti. Striktně se však nehlídám.

Projevuje se zranění v nárůstu na váze?

První dva měsíce jsem se snažil trochu držet, ale tělo je navyklé pravidelně sportovat, takže i tak jsem čtyři pět kilo nabral. Přes Vánoce jsem měl jediné volno, jinak každý den trénuju. Ještě neběhám, cvičím na přístrojích, posiluju koleno a kilo a půl už mám dole. V lednu začnu běhat a váha půjde rychle dolů.

V jakém stavu je vaše operované koleno?

Od úterý 10. prosince jsem začal s individuálním plánem, už posiluju a koleno zatěžuju. Předtím jsem chodil jen na balanční cvičení na míče bosu, jezdil jsem na kole. Teď už přidávám i menší činky, předkopávání s nižšími vahami, pomalu se do toho dostávám, trénink je silovější.

Zapojíte se do zimní přípravy s týmem?

V půlce ledna už budu pomalu běhat, k tomu samozřejmě posilovna. Poradím se na všem s Honzou Cackem (kondiční trenér Zbrojovky pozn. red.). Zatím to je takové ťapy ťap na pásu, hlavně mě nic nebolí. V lednu to budou čtyři měsíce od operace, koncem února už snad začnu trénink s balonem. Uvidíme, jak koleno zareaguje na zátěž.

A hojí se dobře?

Vypadá dobře, ale koleno mi operovali podruhé, takže potřebuje víc trpělivosti. Půl roku po prvním zranění jsem už hrál mistrák, teď musím sval pomalu naposilovat, abych nic neuspěchal.

Myslíte si, že se na jaře zapojíte do prvoligových soubojů?

Samozřejmě chci stihnout nějaký zápas. Záleží, jak bude koleno vypadat, až začnu běhat. Každý den ráno cvičím, na pásu klusám pět minut a nic nebolí. Chce to tak sedm osm měsíců, než budu hrát. Doufám, že jaro ještě stihnu.

Co je na takové pauze nejtěžší?

Nejhorší byly začátky po operaci, když jsem chodil o berlích a díval se na fotbal, to bylo hrozné. Těžké je udržet se v pohodě psychicky, abych nespadl do depresí. Koleno jsem si poranil podruhé, navíc nejsem nejmladší. Doteď jsem trénoval sám, teď už to bude lepší, zajdu do kabiny za klukama. Pozitivní motivace je, že už toho dělám víc. Hlavně ať zdraví slouží.

Zbrojovka se jen o skóre drží nad sestupovými příčkami. Jak těžký boj o prvoligovou záchranu ji čeká?

Už na podzim jsme ukázali sílu hlavně doma, venku nám to moc nešlo. Dobré je, že do boje o záchranu se namočilo devět mančaftů, což je lepší než dva tři týmy bojující mezi sebou. Každé kolo se situace může měnit. Potřebujeme zvládnout úvodní čtyři kola, která ukážou, zda hned vyplujeme ze spodku tabulky, nebo tam zůstaneme. Dvě tři vítězství a zařadíme se na sedmý osmý flek. Potřebujeme udělat nějakou sérii.

Dokáže to současná Zbrojovka?

Věřím, že to kluci zvládnou, udělají brzy nějaké body, abychom se nestresovali do posledních kol. Kvalitu na to tým má, jen musíme zlepšit hru venku. Boj o záchranu jsem zažil před rokem na Slovensku, je o psychice a ustání tlaku, především mladší hráči musejí být silní. Věřím, že se nachystáme už na začátek jara.

Po vašem zranění přišel do mužstva Roman Fischer. Co říkáte na jeho výkony?

Je to smůla, že jsem se zranil, a jelikož žádný jiný defenzivní záložník v týmu nebyl, přišel Roman. Nehrál špatně, trenér s ním byl spokojený. Kdybych se ovšem bál konkurence, nemůžu hrát fotbal. Dobrá konkurence mě motivuje, o místo se popereme a bude hrát lepší. Nikdy jsem s konkurencí neměl problém.

Po vašem návratu vás čeká asi tvrdý boj o sestavu…

Budu to mít těžší, ale udělám všechno, abych hrál, proto jsem do Brna přišel. Konkurence musí být, pro mančaft je daleko lepší, než když má jedenáct hráčů místo jisté a další tak kvalitní nejsou. Máme dobrý mančaft i dobrou partu.

Jaké máte novoroční přání?

Každý rok je to klasika, hlavně zdraví pro mě i pro mé blízké. Když je člověk zdravý, všechno ostatní přijde samo. Přeju si, ať je rodina šťastná a zdravá. Zbrojovce přeju, ať se co nejdřív zachráníme, můžeme se soustředit na fotbal a nemusíme se do poslední chvíle zachraňovat.