Jak snášíte pád z elity?
Těžko se mi hodnotí. Dlouhodobě to začalo klesat už od odstěhování klubu z Lužánek do Králova Pole. Samozřejmě se bavíme o divácích a celkovém umístění. Klub není nemocný ze dne na den, z měsíce na měsíc. Nemocný je možná deset let.

Spěla tedy podle vás situace k dalšímu sestupu?
Signalizuje to posledních šest sedm let, tedy mimo šesté místo za trenéra Václava Kotala. Nikdo z klubu se zatím nevyjádřil, ale když to řeknu natvrdo, majitel Václav Bartoněk si musí uvědomit, co si vzal za odpovědnost. Dá se poděkovat, že do klubu vložil peníze. Musí se ale nad sebou zamyslet, jestli to není lepší někomu přenechat. Ovšem alternativu nevidím, nikdo se na jeho místo nehrne. Pokud zůstane, pořád mi někde chybí spojka mezi vedením a kabinou.

Ublížilo Zbrojovce, že se zrušila pozice sportovního ředitele?
Mezi vedením a kabinou prostě sportovní ředitel musí být, aby kabinu směřoval. Těžko říct, jak se majitel dohodl třeba s Petrem Švancarou. Jestli na to má, nemá… Je ale potřeba manažer. Švancara si vybudoval jméno, má podporu a jednoznačně si zaslouží prostor. Zmobilizovat to, aby chodilo pět tisíc diváků i na druhou ligu. Podobně jako se podařilo Ostravě vrátit do ligy.

Kdo z hráčů má podle vás zůstat, aby se podílel na návratu?
Zcela určitě brankář Dušan Melichárek a stoper Petr Pavlík. Jsou to neskuteční hráči, kteří by z toho měli klub dostat. A samozřejmě i Honza Polák může ve druhé lize pomoct a ještě rok dominovat. Na těchto třech vidím kostru a okolo nich lze postavit jádro z vlastních hráčů Ladislava Krejčího, Tondy Růska nebo Milana Luton-ského. Ale teď nevím, jak mají postavené smlouvy. Boj o postup ale určitě nebude jednoduchý.

U Poláka se počítá i s koncem kariéry…
Zřejmě ji rád zakončí v první lize, ale jeho povinnost jako Brňáka a klubisty je vydržet rok a pomoct.

Zbrojovka dala pouze dvacet branek. Chyběl důrazný forvard typu Jakuba Řezníčka?
V Plzni měl konkurenci tří klíčových hráčů na hrotu – Krmenčíka, Bakoše a Chorého. Při jeho odchodu stačilo Brnu dát do smlouvy: Ano pane Řezníčku, chcete jít do Plzně? Souhlasíme, ale když vám to nevyjde, v zimě půjdete hostovat do Brna. Takový hrotový hráč, který v Brně odvedl neskutečnou práci, se musí jistit. Střelec se hledá hrozně těžko. Přivedl se Konstantin Bazeljuk, jehož nikdo neznal. Navíc byl nepřipravený a v zimě se zranil. Spoléhat na talentované kluky, kteří jsou pomalu v dorosteneckém věku Martina Zikla a Růska, je prostě hazard. Ale klukům hrozně fandím. Prosadí se v budoucnu, nejde však s nimi hrát o záchranu.