Mohl se obléct do slušivého obleku a na slavnostním galavečeru být na dosah hvězd světového fotbalu. „Zbrojovka obdržela informaci o Francisově nominaci zhruba před deseti dny. Francis má tožské občanství a vízum pro Schengenský prostor. Bohužel lhůta pro vydání víza potřebného pro cestu do Velké Británie je třicet dnů. Mrzí nás, že si Francis nemohl vychutnat zážitek z předání ceny přímo na místě,“ sdělil mluvčí Zbrojovky Martin Lísal.

Koného cesta skončila už na letišti v Praze. „Šéf FIFA mi volal, ať zůstanu na letišti, že to zkusí zařídit. Byl se mnou pořád v kontaktu. Celý týden mi volal. Šel jsem i na konzulát a ambasádu, ale je to velmi těžké. Nedostal jsem vízum. Zástupci FIFA mě chtěli dostat na vyhlášení,“ povídal útočník, jenž od Zbrojovky dostal volno a klub mu zaplatil po nedělním prohraném duelu 0:3 v Plzni hotel.

Nyní si počká, až mu blyštivá cena dorazí poštou. „Je to moje největší ocenění v kariéře. Na takový galavečer se dostanete jen za něco výjimečného. Na mobil mi přišlo hodně zpráv. I z tožského svazu mi volali ohledně rozhovoru. Jsou také šťastní. Tato trofej reprezentuje mou zemi, Afriku i český fotbal a českou ligu,“ vyjmenovával Koné, který se narodil v Pobřeží slonoviny a tožské občanství má po matce.

VĚŘIL MESSIMU

FIFA Fair Play Award:
• uděluje se za příkladné a vzorné sportovní chování
• anketa existuje od roku 1987
• minulý rok cenu obdržel kolumbijský tým Atlético Nacional, který doporučil jihoamerické fotbalové federaci, aby udělila trofej Copa Sudamericana bez boje brazilskému týmu Chapecoense. Tento tým cestoval na utkání a při leteckém neštěstí zemřelo 71 lidí na palubě.

Urostlý forvard tipoval vítězství v kategorii nejlepšího hráče světa pro Lionela Messiho z Barcelony. Anketu však vyhrál Cristiano Ronaldo. „Jsme poprvé v Anglii a tuto cenu jsem vyhrál podruhé za sebou. Je to pro mě krásný okamžik,“ rozplýval se Ronaldo.

Hvězda Realu Madrid je ikona i pro Koného. „Cristiano i Messi jsou skvělí hráči a mašiny. Chtěl jsem se s nimi obejmout a udělat si fotku. Ale to je život,“ pousmál se Koné.

Díky jeho reakci srážku se spoluhráčem tehdejší brankář Bohemians 1905 Berkovec přežil. „Vždy si na ten moment vzpomenu a musím říct, že to není poprvé, ale počtvrté. Je to boží vůle. Kdyby se mi to dřív nestalo, Martin má problém,“ myslel si Koné, jenž v únoru hrál ještě za Slovácko.

S brankářem Karviné Berkovcem je stále v kontaktu. „Minulý týden jsme spolu mluvili. Někdo z BBC News se mě zeptal na jeho číslo. Plánujeme se potkat na konci sezony a zajdeme na kávu. Martin moc nerozumí anglicky, ale snaží se komunikovat a něco mu překládám do češtiny,“ dodal rodák z Bondoukou na východě Pobřeží slonoviny.

Cena za záchranu života
Osmadvacetiletý gólman Martin Berkovec měl 25. února pořádné štěstí na protihráče. Tehdy hájil branku Bohemians Praha 1905 a tožský útočník Francis Koné ve službách Slovácka mu zachránil život poté, co se Berkovec srazil se spoluhráčem Danielem Krchem. Současnému brankáři Karviné zapadl jazyk a šestadvacetiletý Koné, který v létě přestoupil do brněnské Zbrojovky, oživil své záchranářské schopnosti a jazyk mu vytáhl. Tímto způsobem urostlý forvard pomohl někomu z hráčů na hřišti čtyřikrát v kariéře.