VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kotal hodnotí podzimní sezonu: Náš tým je strašně čitelný, stojí na Zavadilovi

Brno – Zbrojovku čeká poslední týden tréninku, pak brněnští fotbalisté dostanou volno a trenéru Václavu Kotalovi se opět přihlásí na startu zimní přípravy 5. ledna. Kouč čtrnáctého celku nejvyšší soutěže si vánoční odpočinek příliš nevychutná.

5.12.2014 4 AKTUALIZOVÁNO 7.12.2014
SDÍLEJ:

Kouč Zbrojovky Václav Kotal.Foto: DENÍK/Attila Racek

„Situace mě trápí, pořád přemýšlím, čím můžeme trénink oživit, přinést něco nového," sděluje dvaašedesátiletý kouč v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Lze na brněnském podzimu najít i nějaká pozitiva?

Pozitivum pro klub je, že se do sestavy dostali mladí hráči. Na můj vkus až moc rychle, protože jejich zařazení byla nutnost. Někteří přímo z juniorky naskočili do áčka, což je samozřejmě velký skok a ne každý z těch mladých ho zvládl tak, jak jsme si představovali.

Příliš se tedy urychlil přechod hráčů do nejvyšší soutěže?

Vše má nějaký vývoj. Většinou hráči skončí v dorostu, jdou chvíli do juniorky, pak absolvují někde hostování na rok dva jako třeba Malík, který hrál druhou ligu v Třinci. Máte vyzkoušené, že se do ligy vracejí hráči, kteří se na hostování uplatnili. Kdežto juniorka vám neřekne, jestli se jejich výkonnost vyvíjí, je to jen pokračování dorostu, potkávají se tam stejní hráči jako v dorostu.

A v brněnském kádru je teď mladých fotbalistů příliš?

Ideální je, když máte v mužstvu hráče, vedle kterých můžou mladí růst. Tým má kostru, hraje nějakým způsobem a adaptace hráčů je mnohem rychlejší a lepší. Brzy víte, zda je fotbalista posila. Jenže jsme se dostali do situace, kdy nám vypadli čtyři hráči ze základní sestavy, kterou jsme měli na soustředění v Rakousku. V létě nám odešli i Pernica, Skalák, Šisler. To znamená sedm jiných hráčů v základní sestavě, což je problém. Nahradili jsme je mladými z juniorky. Přišel akorát Moukanza. Taky potřebuje nějaký čas na adaptaci. Myslím si, že u něj je na čem stavět.

Myslíte si, že mladým hráčům uškodil tak rychlý posun do základní sestavy?

Vždycky záleží na hráčích, jak to jejich hlava vezme. Je blbost, aby si mysleli, že to bude jednoduché. Kdyby liga měla tak slabou úroveň, že tým doplníte čtyřmi pěti hráči z juniorky a bude podávat výborné výkony, je v naší lize něco divného. Praxe ukazuje, že to tak není. Naše hra ztratila organizaci, na které jsme pracovali za poslední rok. Mladí jsou schopní jednorázově podat výborný výkon, ale jejich výkonnost je nevyrovnaná. Kvalitu hráčů určuje, že dobrý výkon předvádějí opakovaně.

To se zatím mladíkům Zbrojovky nedaří.

To vidíte i na individuálních chybách v zápasech. Až vám zůstává rozum stát, co na hřišti vytvoříme. Bohužel, musíme se s tím poprat, nikdo nám nepomůže a je otázka jednání vedení klubu, zda mužstvo doplníme.

Potřebují teď mladí hráči cítit konkurenci, aby se zvedli?

Nebyla to otázka jejich výkonnosti, že naskočili. Potřebovali jsme mužstvo doplnit, v určitých momentech jsme trénovali s dvanácti hráči. Vzali jsme kluky z juniorky, protože se nám zranili hráči po přestupním termínu. Vzhledem k tomu, že kádr byl od začátku úzký, mladí museli naskočit do základní sestavy. Někteří na to ještě nebyli připravení, na druhou stranu nám to ukázalo srovnání, zda se s nimi dá pracovat a mohou být posilou.

A dá se s nimi pracovat?

V některých případech určitě. Hráči mají nějaké přednosti a nedostatky. Abyste je v utkání využili, slouží právě zkušení hráči, kteří výkonu mužstva dají nějakou tvář a využijí dobré předpoklady mladých hráčů. Někdo je abnormálně rychlý, Brigant má velmi dobré obcházení, ale chybí mu finální fáze, zakončení. To vám v mužstvu dělají zkušení hráči, nesmí to ležet jen na mladých. Psychika musí být silná v zápasech, kdy jde o život.

V létě jste se neobával, že máte až příliš úzký kádr?

Byl úzký, když to srovnám s jinými kluby. Juniorka však byla úspěšná a říkali jsme si, že pokud k něčemu dojde, i podle vývoje v tabulce mladým klukům pomalu dáme příležitost. Nikdo nemohl tušit, že zranění přijde tolik a tak vážná, která vyřadí hráče a na podzim už nezasáhnou do hry. Viz případ Keresteš, který přišel o podzim kvůli svému špatnému došlápnutí a poškodil si meniskus. Šumbera má prasklý meniskus po lehkém kontaktu při nácviku standardních situací a jde na operaci. To je prostě dost zoufalé.

Může s tím trenér v přípravě něco udělat?

Myslím si, že nemůže. Pašek špatně došlápl, Mezlík je dlouhodobá záležitost s kotníkem a Kaščák? Škoda mluvit. Náhoda je to asi těžko, jde o celkovou fyzickou připravenost hráčů, předpoklady, aby zatížení snesli. Myslím si, že posilujeme dost a správně, problémy se svaly nikdo velké neměl.

Upínáte se k uzdravení hráčů, nebo už vidíte cestu jen v posílení?

Mezlík vůbec netrénuje, nemůže se dát do pořádku na přípravu a dva roky nehraje. Potřebujeme hráče, o kterém jsme stoprocentně přesvědčení, že absolvuje přípravu a naskočí.

Čtrnácté místo odpovídá současné kvalitě týmu?

Nechci se zříkat odpovědnosti, abych to všechno sváděl na kvalitu. To je názor lidí, kteří se na fotbal dívají. Celý náš útok na podzim dospěl do situace, že dvacetiletého hráče střídáme devatenáctiletým. Sýkora, Moukanza, Brigant měli před sezonou nula ligových startů. Není jednoduché mužstvo sestavit. Hradec byl rok ve druhé lize, myslel si, jak mužstvo posílil a skončil na jedenácti bodech. Kdyby neměl Dvořáka, který dal šest gólů, může to pomalu zavřít.

Takový střelec Zbrojovce chybí.

Jsme šťastní, že Moukanza a Brigant dali po jednom gólu, Vávra dal sice čtyři, ale dvě dorážky na Slavii, kdy brankář vyrazil míč přímo k němu. Zaplaťpánbůh za ně, ale má mu to víc pomoci. Jeho výkony pak nebyly takové, aby měl přínos pro mužstvo. V Hradci tragédie, museli jsme ho střídat. U hráčů menších postav je strašně důležité, jaký mají výběr místa a aby zrovna dostali přihrávku v momentu, kdy jsou dobře postavení. Tohle nám momentálně nefunguje, je to samý souboj. Pašek je vyloženě soubojový hráč, který byl strašně důležitý pro útok, chybí nám. Vypadá to, že v zimě se už zapojí naplno.

Uvítal byste robustního útočníka?

Musíme být přesvědčení, že pro nás bude přínos. Měli jsme zájem o Žondru ze Znojma, ale je to otázka jednání klubu, výsledek nevím. Máme vytipované hráče, což závisí na penězích. Neřeším to. Prostě pracuju s kádrem, který mám k dispozici a pokud vedení nebude s mojí prací spokojené, tak mě odvolá a život jde dál. Musím pro sebe být přesvědčený, že dělám maximum.

Napadlo vás na podzim, že je vaše pozice ohrožená?

Vždycky záleží, jak si to vyhodnotí vedení klubu, jestli jsou tam nějaké nedostatky v tréninkovém procesu a tak dál. Když se podívám na organizaci, obranná hra jakž takž fungovala. Jsme jednoznačně nejhorší v kvalitativních statistikách. Výkon mužstva může být postavený buď na individuálních výkonech jednotlivců, nebo když kvalitu nemáte takovou, aby hráči rozhodovali utkání, musíte výkon postavit na systému hry.

Jaké kvalitativní statistiky máte na mysli?

Schopnost obejít hráče, vytvořit si sám šanci. Máte hráče, kterému stačí nakopnout balon do vápna a když dostane tři dobré, dá z toho dva góly. Takové jsme neměli. Potřebovali jsme, aby hráči spolupracovali. Třeba gól s Příbramí jsme dali na osm přihrávek, od brankáře založený postupný útok. Bohužel těch akcí je málo. Chceme hrát fotbal, který diváky baví, bohužel v současném stadiu se jim nedivím, že se jim naše hra nelíbí. Mně taky ne, ale snažíme se, pracujeme.

Používáte tříobráncový systém. Ztrácí na efektivitě, protože jej už soupeři přečetli, nebo se vám rozpadlo rozestavení hráčů?

Rozestavení na tři obránce vyžaduje velmi kvalitní spolupráci krajních hráčů, a to nám odešlo. Keresteš na levé straně hrál velmi dobře, na pravé mohli nastupovat Hyčka s Fischerem. Ke konci podzimu už jsme hráli rozestavení na čtyři obránce. Jen Bohemka hraje na dva útočníky, takže tam jsme nastoupili se třemi obránci a Pražané ani nevystřelili na branku. Taktiku v obranné fázi jsme zvolili dobře, bohužel jsme neohrozili branku soupeře, protože nám nefungují stereotypy a chybí individuální kvalita. Máme nejméně střel, strašně ztrát v přechodové fázi, což je otázka zakládání protiútoku.

Proč nefunguje rychlý protiútok?

Všechno je postavené na Pavlovi Zavadilovi a pro soupeře je tak naše mužstvo strašně čitelné. Soupeři vědí, že když ho obsadí, je polovina naší konstrukce mimo. Tou jednostrannou orientací na Pavla se nám ztrácí možnost rychlého protiútoku, všichni hledají většinou jeho, hra se zpomaluje. Hráči ještě nemají takovou kvalitu, aby se ze statického postavení prosadili, potřebují balon do pohybu, nebo za obranu. Jenže jsme druzí nejhorší v počtu ofsajdů. Hráči se nepohybují na ofsajdové linii, kde mohou dostat přihrávku za obranu.

Hráčům chybí sebevědomí, že se spoléhají hlavně na Zavadila?

Pavel je velká osobnost, všichni ho uznávají a kolikrát si to zjednodušují. Dáme míč Zavadilovi, ať to zkazí on a ne já. Dávají mu přihrávku i v situacích, kdy nemají, je obsazený. To je trochu berlička pro hráče, zodpovědnost se musí rozložit na víc fotbalistů, nemůže ležet jenom na Pavlovi.

V minulé sezoně to bylo jinak?

Když tady byl Šisler v záloze ještě s Fischerem, byli jsme vyrovnanější, teď v Hradci hraje uprostřed Buchta s Malíkem, ani jeden se do koncovky nedostane. Jakmile nemáte hráče ze středu hřiště, kteří to doplňují do pokutového území, vzniká problém. Musíme se dostávat do vápna ve čtyřech v pěti hráčích, abychom zakončovali. Když budete mít přesný centr do vápna, který najde jediného útočníka, je to idealismus, což má možná Barcelona. Naše efektivita centrů je jeden z pěti, proto potřebujeme co největší počet hráčů, aby někoho trefily. Lojza Hyčka musí z pěti centrů dát čtyři dobré a ne jeden.

Co vám vychází jako nejčastější příčina porážek?

Jednoznačně nezkušenost a netrpělivost. Chceme hned vytvořit gólovou šanci na dvě přihrávky, to je nesmysl a nezkušenost hráčů. Šance vám vyplyne z rychlé kombinace, změníte těžiště hry a najdete místo, kde soupeř zrovna nemá postavenou obranu. Jestliže začneme na pravé straně, soupeř se tam koncentruje a my se tou stranou snažíme prosadit, je to strašně těžké. Tady se projevuje zkušenost hráčů, kteří mají něco za sebou. Pokud to nejde jednou stranou, rychle prokombinujeme na druhou, kde je dva na dva lepší postavení než pět na pět, protože tam bude víc prostoru.

Zavadil je jediný, kdo změnu těžiště hry momentálně zvládá?

Právě proto potřebujeme víc takových hráčů. Šisler se dostal do koncovky, byl důrazný a platný v osobních soubojích, což přece jen Pavel není. Potřebujeme hráče, který bude soupeře odzbrojovat, nárazník, jenž zachytává kolmé přihrávky za obranu.

Na to ještě Malík nestačí…

Honza nám lítá všude možně, neustále mu říkám, že pozice defenzivního záložníka je ve středu, aby právě otáčel hru. Když hrajete přes obránce, soupeř zareaguje, je to moc daleko od branky. Potřebujete, aby stranová kombinace šla přes záložníka a byla rychlejší, aby se soupeř nestačil přesunout do správného postavení. To všechno chce čas a hledat hráče, kteří to zvládnou.

Vidíte už nějakého nástupce Pavla Zavadila?

Zatím ne. Z hráčů juniorky nikoho nevidím. Celkem dobré předpoklady má Brigant, který umí obejít soupeře, ale někdy má držení míče na úkor toho, aby se dostal do koncovky. Máme vytipované hráče, kteří Pavlovi v té roli můžou pomoci, ale je otázka, jak to dopadne. Nemůžu je jmenovat. Věřím, že určitě někdo z nich přijde.

Myslíte si, že Zbrojovku čeká složitější jaro než loni?

Těžko říct. Určitě zase rozhodne začátek jako loni. Máme Duklu, pak jedeme do Budějovic, Ostravu. Musíme zvládnout začátek, pokud chceme mít klid, ať jsme co nejdřív zachránění. Věřím, že to dáme dohromady a vrátíme se k lepším výkonům, co jsme podávali na konci jara a ze začátku podzimní sezony.

Těšíte se na vánoční odpočinek?

Prakticky si neoddechnu, jsem takový typ, že neustále fotbal sleduju. Manželka je ze mě nešťastná, když přijedu po třech dnech konečně z Brna a sednu si večer k fotbalu. Mám všechny fotbalové kanály.

Autor: Jaroslav Kára

5.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Jan Vitula (TOP09).

Vstup Pospíšila do strany vítáme, tvrdí předseda krajské TOP 09 Jan Vitula

Řidič linkového autobusu prorazil závory na železničním přejezdu.
AKTUALIZOVÁNO
4

Autobus prorazil část závory na přejezdu. Projíždějící vlak zabrzdil včas

AUTOMIX.CZ

Tohle opravdu není Superb. Škoda v Číně prodává jednu zvláštnost

Pro Škodu je čínský trh velice důležitý, prodá na něm totiž nejvíc aut. Věnuje mu proto zvláštní pozornost, což je nově znát i na omlazené Octavii. Verze pro čínské zákazníky se totiž od té evropské poměrně dost liší. Samozřejmě to ale není poprvé, co jsou modely určené pro jiné trhy pozměněné.

Je potřeba vyhlásit konkurz na českého Fica, říká exministr Zdeněk Škromach

Rohatec /ROZHOVOR/ - Bývalý senátor i místopředseda vlády Zdeněk Škromach, který vedl před patnácti lety vítěznou jihomoravskou kandidátku sociálních demokratů, chce nového lídra strany.

Nikdo na něj netlačil, říká agent o Nečasově návratu. Možná nastoupí proti Zlínu

Brno – Ještě se na NHL necítil, a tak si ho na zbytek sezony užije Brno. Hokejový útočník Martin Nečas se domluvil s Carolinou Hurricanes na návratu do brněnské Komety.

Změří si tlak, poslechnou tlukot srdce. Lidé se naučí poznat infarkt od selhání

Brno – Žiješ hlavně srdcem, připomene v úterý Brňanům kampaň neziskové organizace Loono. Workshop na Veterinární a farmaceutické univerzitě upozorní na nebezpečí srdečních onemocnění.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT