Mezi záložníky drží klubový rekord Zbrojovky v počtu vstřelených branek. Přitom odmalička bylo jeho místo mezi tyčemi. A navíc fotbal ani tolik hrát nechtěl, víc mu učaroval lední hokej. Přesto sled událostí poslal Vítězslava Kotáska až do brněnské základní sestavy a zisk jediného mistrovského titulu v roce 1978 z něj udělal legendu Zbrojovky.

Olemoval jím třináctileté angažmá v jihomoravském klubu. „Měli jsme ideálně namixovaný tým. Trenér Havránek nás připravil výborně fyzicky a kouč Masopust nám dal na hřišti trochu volnosti. Vycítil u hráčů různé výhody, když někdo vynikal lepší rozehrávkou nebo citem pro gólovky, což jsem míval já,“ vzpomíná na kouče mistrovského týmu Kotásek.

Titul si Zbrojovka zajistila kolo před koncem soutěže v Trnavě, ale v posledním duelu podlehla za Lužánkami pražské Dukle 0:1. „V domácím prostředí jsme byli silní a dlouho nás mrzelo, že jsme neuhráli aspoň bod. Ale diváci nám zatleskali a brzy odpustili. Za Lužánkami nám vytvářeli vynikající prostředí, jezdili lidé z celého kraje. Hrát před plným publikem fotbalisty vždy nabudí, před prázdnými tribunami chybí motivace,“ připomíná stadion, kde se běžně tísnilo čtyřicet tisíc diváků.

Vynikal přehledem

Kotásek doplnil na pravé straně údernou záložní formaci s Karlem Jarůškem a Josefem Pešicem. „Pepa vynikal obrovským přehledem, Karel uměl podržet balon a obejít protihráče, z jeho přihrávek těžili útočníci i halvy. Soupeři to proti nám měli těžké, nevěděli, koho si hlídat. Všichni tři útočníci dávali góly, přidali se i dva záložníci. Na standardky chodili Václavíček s Dvořákem, takže jsme si vytvářeli výraznou převahu,“ podotýká Kotásek.

Coby středopolař nasázel ve 270 utkáních 56 gólů. „Ani jeden nepadl z trestňáku nebo z penalty. Těžil jsem ze systému, kdy střední útočník prodlužoval dlouhý balon, na který jsem startoval. Nebo jsem dostával centry zleva od Honzy Kopence. Byli jsme domluvení, stačilo zavolat,“ odhaluje gólové praktiky.

Kotásek platil za velkého univerzála, neměl problém zaskočit v útoku ani v obraně. Po vzoru svého otce do patnácti let dokonce chytal, ale ve Zbrojovce si mezi tyče nestoupl. „Vyzkoušel jsem všechny posty, jen brána mi byla zapovězená. Taky už jsem se bál z té výšky spadnout,“ usměje se.

Rodák z Mikulčic začínal ve Slovanu Hodonín a při učení v Chomutově, kde hrál dorosteneckou ligu, se z branky přesunul do útoku. Přesto u něj vedly brusle a na vojnu narukoval do tehdy druholigové Dukly Nitra. „Víc mě bavil hokej, kvůli kterému jsem klidně vstával v pět ráno před školou na trénink. Měl jsem vzor ve Vlastovi Bubníkovi, který hrál hokej i fotbal v reprezentaci, i když mně stačilo obojživelnictví v Hodoníně,“ říká vyučený válcíř.

Začátek lumpárny

V Nitře s hokejem neuspěl a po třech měsících se stěhoval do Dukly Hodonín. Vinou kázeňských prohřešků tam paradoxně odstartovala jeho vrcholová kariéra. „Nebyl jsem nejlepší voják a když má člověk domov za plotem, často se dostane do průšvihu. Jednou jsem měl službu na bráně, na odpoledne jsem dostal vycházky,“ popisuje začátek lumpárny. „Tehdy jsme fasovali dlouhé kabáty, ve kterém jsem nikam nemohl jít, jak jsem v něm vypadal. Bydlel jsem kousek od kasáren a kamarád mi poradil, ať zaběhnu domů a maminka mi mantl zkrátí. Jenže důstojník mě neustále hledal, až přijela eskorta k našemu domu a nachytala mě v negližé,“ vysvětluje prohřešek.

„Tamější důstojníci mě však zachránili. Nemusel jsem mimo Hodonín, jen jsem putoval na jinou rotu, kde se zrovna zakládal fotbalový oddíl. Začínali jsme ve čtvrté třídě, rok co rok jsme šli nahoru a na poslední jaro mi povolili hostování ve Slovanu,“ odkrývá svou cestu.

V hodonínském mužstvu si ho v jednom přátelském utkání vyhlédla Zbrojovka. A Kotásek se chystal na skok z I. B třídy do druhé ligy. „První nabídka přišla už v roce 1967, ale odmítl jsem ji, protože jsem si na tak vysokou soutěž netroufal. Za rok se ozvali znovu a na popud táty jsem to zkusil. Pokud bych se neuplatnil, mohl jsem se bez náhrady vrátit do mateřského klubu,“ popisuje přesun pětašedesátiletý Kotásek.

Ve druhé lize strávil tři roky, pak slavil se Zbrojovkou postup do nejvyšší soutěže. „Začátky nebyly jednoduché. Starším hráčům jsme vykali a museli jsme jim přihrávat, jak potřebovali, žádné já vám to dal do běhu. S některými se ovšem vycházelo velmi dobře. První půlrok jsem sice nastupoval spíš v béčku, ale od zimního soustředění už jsem v kádru zůstal,“ sděluje.

Na levém beku

V první lize oblékal brněnský dres deset sezon a pokaždé odehrál přinejmenším dvacet utkání. Okusil Pohár mistrů evropských zemí, v Pohár UEFA vstřelil z pětadvaceti metrů branku pozdějšímu vítězi Eintrachtu Frankfurt nebo dlouholetému španělskému reprezentačnímu brankáři Arconadovi na trávníku v San Sebastianu. „A to jsem nastoupil na levém beku,“ usměje se Kotásek.

Trenér Masopust ho při svém odchodu z Brna lanařil do belgického Hasseltu, jenže vytáhlého záložníka nepustila tehdejší pravidla. „Neměl jsem reprezentační starty, takže mě svaz nepustil. Kouč Švec předpokládal, že odejdu, budoval nové mužstvo a už jsem v Brně neměl stabilní místo v sestavě,“ vykládá.

Se Zbrojovkou se rozloučil po sezoně 1980/81, i když po třinácti letech služeb si představoval jiné loučení. „Po posledním ligovém utkání mi vedení řeklo, že v týmu zůstanu jako starší hráč. Jenže po návratu z dovolené jsem se dozvěděl, že kouč Brückner se mnou nepočítá. Ani mi to nebyl schopný říct sám, přišel jeden z funkcionářů. Neměl jsem nic zajištěné a přitom jsem měl dvě malé děti. Takový konec mě zklamal,“ mrzí ho i po letech.

V jeho životopisu tak chybí sestup, který Brno potkal o dvě sezony později. Dva roky nastupoval v divizním Kyjově, potom v Domašově a ve čtyřiceti odešel do rakouského Poisdorfu, kde později i jako trenér vydržel osm let.

Momentálně objíždí fotbalová utkání coby delegát Jihomoravského krajského fotbalového svazu. „Jsem klidná povaha, za celou kariéru jsem neviděl červenou. Ani rozhodčí nepeskuju, dívám se ně rozumně. Neměl jsem rád, když sudí utkání vyloženě zkazil, ale když neovlivní výsledek, má se odpouštět,“ podotýká.

Fotbal si ještě občas zahraje za Bolkovu jedenáctku, ale většinu času mu v důchodu zaberou čtyři vnoučata a chalupa na Vysočině. „Tam se vždycky najde práce. Rád houbařím a všude tam máme spoustu lesů. Zahraju si fotbal nebo tenis, i když jen čtyřhru. Nedaleko chalupy vyrostl nový areál, kde jsou i čtyři kurty a malá hospůdka,“ dodává Kotásek.

Vítězslav Kotásek

Narozen: 11. května 1946 v Mikulčicích

Sport: fotbalový záložník

Kariéra: Slovan Hodonín, Chomutov, Dukla Hodonín, Zbrojovka Brno, Jiskra Kyjov, Sokol Domašov, Poisdorf (Rakousko)

Trenérská kariéra: Poisdorf, Velké Pavlovice, Doubravník, Velké Meziříčí, Soběšice, Medlánky

Největší úspěch: titul mistra Československa se Zbrojovkou 1978, čtvrtfinalista Poháru UEFA 1979/1980

První liga: 270 zápasů/56 gólů

Rodina: manželka Mária, syn Vítězslav (40), dcera Monika (37)

Zajímavost: s 56 brankami drží rekord Zbrojovky v počtu ligových gólů mezi záložníky