Rozhovor s obráncem Martinem Kunclem najdete pod článkem

Na statistiky údajně hledí jen novináři. Co by ale teď ve Zbrojovce Brno dali za to, kdyby se na ně mohli spolehnout. Fotbalisté Slovácka zvítězili na Srbské pouze jednou hned ve své úvodní prvoligové sezoně v květnu 2001. Teď vstupují do jihomoravského derby jako favorité.

Jen pro doplnění historických záznamů: poslední výhra uherskohradišťské sestavy proti Brnu se datuje k září 2002, kdy uprostřed zálohy válel nynější špílmachr Zbrojovky Tomáš Polách.

Jenže po dvanácti letošních kolech se on i jeho spoluhráči krčí na posledním místě, zatímco Slovácku patří se sedmibodovým odstupem sedmá příčka. „Tabulka mě nezajímá. Nejraději bych byl, aby se zveřejňovala až po skončení podzimu, pohled na ni totiž zavádí. Viděl jsem několik zápasů, kdy Brno zahrálo velmi dobře. Česká liga je od šestého místa tak vyrovnaná, že nelze hledat žádného favorita. Bude to boj o šest bodů,“ soudí kouč Slovácka Miroslav Soukup, který ve Zbrojovce dlouho působil jako asistent.

Po třech porážkách v řadě už jsou v Brně slova o nutnosti bodovat zbytečná. „Že jde o klíčový zápas, jsem říkal už před Hradcem a podívejte se, jak jsme dopadli. Každé utkání je pro nás nyní klíčové. Soupeř nás nezajímá,“ utrousí brněnský trenér a sportovní ředitel Karel Večeřa.

Po pouhých třech výhrách z dvanácti odehraných kol zesilují hlasy toužící po jeho odvolání. Protřelý kouč se ovšem těší neochvějné důvěry klubového vedení. „Nůž na krku cítím od druhého kola, vlastně jde spíš o břitvu. Rezignovat však dokáže každý, já se chci rvát. Věřím, že zlepšení přijde, jenom nevím kdy,“ vykládá Večeřa.

V pikantním derby se opět objeví fotbalisté, jejichž minulost byla spojená s týmem soupeře. Dres Zbrojovky oblékají Dostálek, Trousil a Polách, exbrněnskou kliku tvoří Kuncl, Kubáň, Mezlík a především „lišák“ Švancara.

Technicky vybavený útočník a šoumen vstřelil doposud čtyři branky a je největší hrozbou Slovácka. „Švanci má den, když dostane hodně místa. Proto ho musíme bránit natěsno, přitvrdit a potom ho mít nebude,“ nabízí recept brněnský obránce Josef Hamouz, který se při absenci Dřížďala nejspíš postaví na pravý kraj defenzivy.

Zkušeného beka trápí potíže s kolenem a čtyřčlenná sestava zadáků se tak opět změní. „Pořád hledáme ideální řešení obrany, v niž se musíme vyvarovat zbytečných chyb,“ předesílá trenér Brna.

Kromě dlouhodobých marodů Doška, Dvorníka, Kovačeviče a Šurala nejspíš ještě nenasadí ani útočníka Rabušice, který je po artroskopii kolena. „Vidím to padesát na padesát, určitě nenastoupí v základu,“ dodává Večeřa.

Naopak už bude hrát obránce Husár a záložník Rýdel. Zápas začíná na Srbské zítra v půl třetí odpoledne.

PŘEBĚHLÍCI
Bývalí hráči Slovácka v Brně:
Richard Dostálek, Tomách Polách, Jan Trousil.
Exbrněnští hráči ve Slovácku:
Lukáš Kubáň, Martin Kuncl, Radek Mezlík, Petr Švancara.
V Brně působili také trenéři Miroslav Soukup, Jan Palinek a ředitel klubu Vladimír Krejčí.

JAK ASI NASTOUPÍ
Zbrojovka: Lejsal – Hamouz, Trousil, Hudec, Husár – Michálek, Rýdel, Dostálek, Střeštík – Kalabiška, Hodek.
Slovácko: Filipko – Kuncl, Mezlík, Košút, Kubáň – Fujerik, Kordula, Volešák, V. Valenta – Švancara, Ondřejka.

Dřepy v Brně dělat určitě nebudu, říká před zápasem obránce Slovácka Martin Kuncl

ROZHOVOR – Bydlí deset minut cesty autem od stadionu Zbrojovky Brno na Srbské ulici. V neděli tam poprvé přijede s cílem pokořit klub, kde fotbalově vyrůstal. Šestadvacetiletý obránce 1. FC Slovácko Martin Kuncl nevynechal v podzimních zápasech jedinou minutu a patří k oporám zadních řad fotbalistů z Uherského Hradiště. K nepodařenému utkání proti Olomouci už se nechtěl příliš vracet a raději se díval směrem k nejbližšímu moravskému derby. „Máme zkušené hráče, kteří si dokáží vyhodnotit svoje výkony. Každý určitě ví, co udělal špatně, ale v hlavách už máme náš nedělní zápas v Brně.“

Z Brna jste odešel teprve před půldruhým rokem. Nehrozí, že byste si v nedělním zápase spletl kabinu?
Je pravda, že to pro mě bude úplně nová situace. Už jsme se o tom bavili v týdnu s klukama. Místo do pravé šatny musím tentokrát zamířit vlevo.

V uplynulé sezoně nezískalo Slovácko proti Brnu ani bod, dokonce nedalo ani gól. Není čas tuto nelichotivou statistiku změnit?
My chceme vyhrávat co nejčastěji. A jestli je to Brno nebo jiný tým, tak to je nám vcelku jedno. V minulém ročníku jsem hrál jenom doma, to jsme prohráli nula dva. Vím, že v Brně mělo Slovácko spoustu šancí, ale nakonec těsně prohrálo.

Říkáte, že chcete vítězit co nejčastěji a je vám jedno, proti kterému klubu. Týká se to také Brna, kde jste fotbalově vyrůstal?
Pro mě už je to dneska tak, že jsem z Brna odešel. Jsem hráčem Slovácka a ten zápas neberu jako nějakou zvláštnost. Není to pro mě nic víc než další ligové utkání.

Takže to berete jako běžný ligový zápas?
Řekl bych to asi takto. Přijde tam víc mých známých, určitě bude fandit celá rodina, ale není to tak, že bych byl z toho zápasu zbytečně přemotivovaný.

Petr Švancara prohlásil, že bude muset udělat pro pobavení diváků další dřep, tak jako v posledním zápase Slovácka v Brně. Máte i vy připravenou nějakou specialitu?
Já určitě ne (směje se). Švanci je brněnský patriot a má tam hodně fanoušků, ale já takové kousky v neděli dělat určitě nebudu.

Odešel jste z Brna zhruba před rokem a půl. Jak se za tu dobu změnil kádr?
Pamatuji v brance Martina Lejsala, hrál jsem s Tomášem Poláchem, Markem Střeštíkem, takže tam ještě někdo zůstal. Pokud Slovácko zrovna nehrálo, tak jsem se byl na Brno párkrát podívat, ale že bych se na ně nějak speciálně zaměřoval, to rozhodně ne. V týdnu jsme měli taktickou přípravu a tam jsem se o nich dozvěděl, co jsem potřeboval.

Brno je na posledním místě tabulky. Je pro vás výhoda, že je váš příští soupeř v herní a výsledkové krizi?
Abych se přiznal, tak se na tabulku moc nedívám. Jestli je Brno poslední, čtvrté nebo páté, tak to je mně vcelku jedno. Liga je v letošním ročníku strašně vyrovnaná a rozhoduje aktuální forma na hřišti, tak to bude určitě i v nedělním zápase.

Hrajete ve městě, kde bydlíte. Jak budete trávit neděli před zápasem?
Sice bydlím od stadionu deset minut jízdy autem, ale máme předzápasové soustředění a spát budeme v Brně na hotelu. Nějaký soukromý příjezd na zápas nehrozí, přijedu normálně s mužstvem z hotelového soustředění.

Brněnský klub změnil název a vrátil se k tradiční značce Zbrojovka. Jak se vám zamlouvá staronový název?
Určitě to vnímám, ale že bych se nad tím nějak pozastavoval, tak to určitě ne. Je to rozhodnutí vedení klubu a nevím, co za tím stálo. Je to jejich věc. Abych řekl pravdu, tak na to nemám ani žádný názor.

Slovácko je v horní polovině tabulky, vy jste zatím nevynechal ani minutu. Cítíte, že je to z vaší strany fotbalově vydařený podzim?
Nevím, jestli mně to přísluší hodnotit. Já se cítím dobře, zatím slouží i zdraví, a pokud mi trenér dává důvěru a odehrál jsem všechny zápasy, tak je to důsledek něčeho. Pokud mi natolik věří, že pravidelně hraji, tak musím být jenom spokojený.

Máte před zápasem nějaký speciální rituál, který bude k vidění v Brně?
Mám pár věcí, kterými se před utkáním řídím, ale jsou to jenom drobnosti, kterých si nikdo ani nevšimne. Přesto bych je nerad prozrazoval.

Prozradíte alespoň kdo bude v neděli váš největší fanoušek?
Určitě to budou babičky. Nedávno se ještě vrátila sestra, která byla v zahraničí. Ta bude určitě fandit přímo na stadionu. Já jen doufám, že bude alespoň trochu slušné počasí.

JAROSLAV KÁRA
MICHAL SLADKÝ