Na jaře se s týmem teprve seznamoval. Přesto se s jedenáctou příčku nejspíš nikde chlubit nebude. Zkušený trenér Miroslav Beránek v pondělí načne první kompletní sezonu na lavičce fotbalistů 1. FC Brno.

Klub prošel mnohými změnami. O tu zásadní se pokusí Beránkovi svěřenci. Vylepšit si renomé a třeba se alespoň na dostřel přiblížit evropským pohárům. Jak toho chce dosáhnout? Především bojovností. „Chceme znovu nabýt důvěryhodnosti u fanoušků. I když prohrajeme, musí mít diváci pocit, že tým nechal na hřišti všechno,“ vysvětluje svoji fotbalovou filozofii dvaapadesátiletý trenér.

Věříte, že změny nakopnou tým k lepším zítřkům?

Věřím, že je to start něčeho nového, co posune klub do jiných sfér.

Kam posunou vaše svěřence?

Vím, že A tým je špička ledovce, vitrína brněnského fotbalu. Všichni chtějí nejlepší výkony a hlavně výsledky. Naše pozice v minulé sezoně nebyla dobrá, když to řeknu hodně diplomaticky. Proto jsme sáhli k provzdušnění týmu. Řada hráčů odešla, dali jsme prostor množství fotbalistů z naší líhně. Přišli hráči z ciziny, kteří jsou v ekonomických možnostech Brna. Tvoříme novou obranu, budování týmu není otázka týdne, nebo několika dnů. Ale jsme přesvědčeni, že zejména Brazilci zapadnou a přivedou kvalitu do ofenzivy.

Fanoušci nebyli spokojeni především s nasazením a bojovností. Na tom jste zapracovali?

To je největší změna, kterou jsme nastolili. Chceme znovu nabýt důvěryhodnosti u fanoušků. I když prohrajeme, musí mít diváci pocit, že tým nechal na hřišti všechno.

Stanovilo vedení klubu cíle, kterých mají vaši svěřenci dosáhnout?

Nebavili jsme se o konkrétní pozici, kde bychom měli skončit. Chceme se však řídit heslem našich fanoušků: Vzhůru Brno! Kam až to bude, to ukáže podzimní část sezony, potažmo i ta jarní.

Co se pro vás změnilo, když jste vedle trénování začal pracovat i jako sportovní ředitel?

Můj záběr je o hodně širší, mám toho víc na starosti. Práci u áčka se pokusím přenést také na své kolegy. Sám se budu starat o směřování klubu. Dostal jsem větší prostor k tomu, abych některé věci mohl měnit, přesněji pokusil se je společně s ostatními změnit.

Na co konkrétního se zaměříte?

Chci Brno nastartovat tak, abychom k pohárům postupně směřovali, aby lepší umístění nebylo pouhým výkřikem. Budeme se snažit, abychom vytvořili fotbalové podhoubí, jaké bylo v Brně v dobách Františka Harašty (bývalý slavný mládežnický trenér Zbrojovky Brno – pozn. red.). Z osmdesáti procent chceme kádr stavět na vlastních odchovancích. Tento základ prošpikujeme několika kvalitními fotbalisty, třeba ze zahraniční.

Dá se váš plán časově ohraničit?

Je to běh na dlouhou trať, ale některé věci začneme dělat hned. Víme, na co klást důraz ve výchově mladého hráče. Společně budeme hledat cesty, abychom začali mladé fotbalisty znovu vychovávat. V českých podmínkách musí klub fungovat tak, aby líheň talentů byla přínosem pro ekonomiku klubu. Zároveň díky tomu můžeme pociťovat hrdost, že hráče vychováme, aby byli konkurenceschopní všude v Evropě. A ne jen vysedávali někde na lavičce.

Jakým způsobem chcete zlepšit situaci ohledně nedostatků travnatých tréninkových ploch, na který jste si nedávno stěžoval?

Daleko intenzivněji chceme spolupracovat s radnicí, protože bez travnatých hřišť mládež a vůbec fotbal na úrovni nelze prostě dělat. Určitě najdeme řešení, jak zázemí zkvalitnit, aby se Brno mohlo rovnat stejně velkým městům Evropy.

Srbská v posledních jarních kolech zela prázdnotou. Existuje způsob, jak na stadion přilákat fanoušky?

Jednoznačně kvalitními výkony. Měli jsme s fanoušky jedno sezení a budeme v nich pokračovat. Chceme je vtáhnout do dění, aby táhli s týmem. Měly by to být spojené nádoby, fotbal se hraje přece pro lidi. Z toho důvodu se třeba snažíme navázat lepší spolupráci s hokejovou Kometou. Postoupila do extraligy a nadšení jejích fanoušků je obrovské, proto nechceme zůstávat pozadu.

Pojďme k A týmu. Co si myslíte o tom, že brazilští fotbalisté Léo a Dalmo chtějí v brněnském dresu setrvat maximálně rok a pak zamířit do kvalitnějších soutěží?

Pokud dá někdo z nich dvacet gólů, tak ho stejně neudržíme. Jenže fotbal se nehraje na tiskovkách. Svoje slova musí potvrdit na trávníku, aby se našly týmy, které o ně budou stát.

Do letní přípravy jste vzal několik talentovaných mladíků. Přesvědčili vás o svých kvalitách?

Čtyři hráče jsme vytáhli přímo z dorostu, i když jsme si původně mysleli, že to pro ně bude jen takový motivační prvek. Jenže se prezentovali velmi dobře, proto jsme jim dali šanci také na soustředění v Písku. Tři z nich (Farmačka, Košulič, Pernica – pozn. red.) budou nakonec působit v rezervním týmu.

A Lukáš Michna?

Ten zůstal s áčkem. Jeho výkony jsou příjemným překvapením a věřím, že na nastoupené cestě zůstane. I v tréninku vidím, že všechno dělá naplno. Bude takovým vzorem pro ostatní hráče, kteří díky němu poznají, že se do áčka mohou dostat přímo z dorostu. To samé platí i o juniorce. Pokud jsou fotbalisté pracovití a zvolí poctivý přístup, můžou jít nahoru. Z béčka jsme vzali Radka Buchtu, kterému jsme nabídli smlouvu. Spolu s Romanem Smutným reprezentoval české barvy na univerziádě a co jsem se dozvěděl, na nich dvou trenér hodně stavěl.

Na soupisce máte devětadvacet hráčů. Budete ještě někoho posílat na hostování?

Je pravda, že kádr máme široký. Začátek ligy je asi nejlepší doktor, protože se všichni zázračně uzdravují. (úsměv) Všichni jsou připraveni, máme patřičnou konkurenci, ale všechny si nenecháme. Někteří naši hráči už přerostli béčko, proto jim budeme hledat možnost uplatnění v jiných týmech, kde by se fotbalově posunuli. Někdo odejde na hostování do první ligy, někdo do druhé. Chceme jim poskytnout prostor, aby hráli. Příkladem může být brankář Venca Hladký, který vypomůže Břeclavi.

Kdy naskočí na hřiště Richard Dostálek, který se zotavuje po zlomenině žeber?

Paradoxní na tom je, že Ríšu Dostálka jsme v přípravném utkání zranili my. Ale je možné, že se v ostrém zápase ukáže velmi rychle.

Brankáře Martina Lejsala už jste v týmu nechtěl?

Nebyl nechtěný. Dlouho působil v cizině, pak se vrátil, odchytal několik sezon s dobrými i špatnými výsledky. Letos na jaře začal chytat Lejsal, potom dostal přednost Tomáš Bureš. Vycítil jsem, že Martin chce změnit působiště. Je to brankář s dobrými předpoklady, je vysoký, ale ještě má rezervy. Touží po zahraničí, proto jsme mu vyhověli. Má několik variant, kam může odejít. V první řadě se o něj zajímá Bristol City, nebo by mohl dělat dvojku Radku Černému v Queens Park Rangers. V úvahu připadá ještě jedno hostování v zahraničí, ale jméno klubu si zatím nechám pro sebe.

Na pozici třetího gólman si necháte Igora Luketiče z Chorvatska?

Zatím to tak vypadá, ale budeme o tom teprve jednat.

Cesta k úspěchu: týmový duch a úspěšný start

Fotbalisté 1. FC Brno zahájí prvoligovou sezonu s nejtěžšími protivníky. Jak se s nimi popasují, udá směr jejich ambicím.

Místo evropských pohárů jedenáctá příčka. Z vysokých předsezonních cílů fotbalisté 1. FC Brno v uplynulé sezoně Gambrinus ligy hodně slevili. Před nadcházejícím ročníkem prošel kádr markantní rekonstrukcí a ambiciózní klub znovu pomýšlí vysoko. Kam až bárka kormidlovaná trenérem Miroslavem Beránkem dopluje, rozhodne třicet ostrých mačů. Brněnský deník rovnost se pokusil vybrat sedm klíčů, které 1. FC Brno potřebuje k znovunabytí pošramoceného renomé ze zpackané sezony.

AKLIMATIZACE. Brno přivedlo několik nových tváří, při posilování však klub vsadil na neznámé cizince. Pokud se klub bude chtít vrátit na české výsluní, potřebuje, aby se nové akvizice uvedly lépe než Heinz, Kalivoda či Pospěch, kteří přišli před minulou sezonou. Brazilci Léo a Dalmo, Bosňan Pejič, nebo Slovák Križko mají své kvality. Jenže otázkou zůstává, jak dlouho jim potrvá, než se v novém prostředí adaptují.

GÓLY. Branky, branky a zase branky. Koření fotbalu rozhoduje. Kdo dá víc gólů než soupeř, vítězí. Brněnský útok snoubí zkušené bijce i dravé mládí. Nejlepší střelec týmu v loňské sezoně Tomáš Došek, sebevědomí Michael Rabušic to je podle průměru gólů na zápas druhé nejlepší duo soutěže. A v záloze Brazilec Dalmo, či rekonvalescenti Pospěch se Šuralem. Do pevné obrany se 1. FC Brno loni prosazovalo těžce. Pokud vybrousí finální fázi, gólové útočníky má.

PRESTIŽ. Tragické jedenácté místo i žalostný herní projev se podepsali na méně než poloprázdných tribunách stadionu v Srbské ulici. Poslednímu utkání s Příbramí přihlížela tisícovka fanoušků, to druhému největšími městu v republice nesluší. Renomé klubu uškodilo také zadržení generálního ředitele Pavla Mokrého. Přesto brněnských hráčům nahrává těžký los, který hned ve druhém kole přivede do Brna obhájce titulu ze Slavie. Když dokáží sešívaným konkurovat a nejlépe hned v úvodu najedou na vítěznou vlnu, mohou získat ztracenou prestiž. Euforie přitáhne fanoušky a naplněný stadion bývá důležitým dvanáctým hráčem. Přece jen se hraje lépe před řádnou kulisou.

STOPEŘI. Achillova pata brněnské družiny. Až se uzdraví kapitán Trousil, vrátí se jeden z nejlepších středních obránců ligy. Jenže jeho absence může být klíčová. Brnu zbyl jediný zkušený stoper a Josef Dvorník se také nevyvaruje chyb. Kdo k němu? Třiadvacetiletý Slovák Juraj Križko, který přišel z druholigového Trenčína, nebo Martin Jílek. Jestli Križko nepochodí v konfrontaci s útočníky českých klubů, bude se muset gólman hodně otáčet.

TĚŽKÝ START. Nováček Bohemians 1905, mistrovská Slavia, pohárový Liberec. Los první ligy brněnským fotbalistům zrovna nepřál. První polovinu podzimu narazí na nejtěžší protivníky, sérii o bytí či nebytí zakončí v osmém kole se Spartou. Pokud začátek soutěže Poláchovi a spol. neuteče a udrží se silnými soupeři krok, nemusely by jejich pohárové ambice pocházet z říše snů.

TÝMOVÉ POJETÍ. Všichni za jednoho, jeden za všechny. V duchu mušketýrského hesla musí Brňané působit na hřišti. V loňském ročníku se nestávalo, aby jeden hráč zaskakoval za svého kolegu, z kabiny se vytratil týmových duch. To je ovšem lék na všechno. Soudržnost kabiny odráží okolní vlivy, pomůže v začleňování cizinců nebo talentovaných mladíků do kolektivu, vytáhne výkony jednotlivců, kteří ztratí formu. Zodpovědnost za správné ovzduší v šatně převezmou mazáci Polách s Dostálkem.

ZDRAVÍ. Na přeplněnou marodku, která hostila klíčové hráče týmu loni, si často stěžoval trenér Beránek. I odborníci se shodovali, že Brnu uškodila zranění Trousila či Polácha. Zkušený stoper začátek sezony nestihne, ale špílmachr je fit, což je pro kouče Beránka výborná zpráva. S ošlehaným dirigentem Poláchem v sestavě smí Jihomoravané pomýšlet na úspěch. A co až se uzdraví Richard Dostálek…