Klidný střed? Pro týmy krajského přeboru z Brněnska neznámý pojem. Pětice klubů se po konci podzimní části drží na okrajích tabulky. Bohunice a Ivančice jsou na čele, Zbýšov, Kuřim i Židenice se drží na konci pořadí páté nejvyšší domácí soutěže.

Na nejpříjemnější pozici se drží brněnský klub z Bohunic. S pouhými třemi remízami a dvěma porážkami jsou s 36 body na čele krajského přeboru. „Hrajeme útočný, pohledný fotbal. Dokázali jsme už nastřílet jedenapadesát gólů a oproti předchozím sezonám jsme dokázali zlepšit i defenzivu,“ spokojeně říkal trenér vedoucího mužstva Luboš Kučerňák.

Ambice prozatímního suveréna soutěže odpovídají jeho postavení v tabulce. „Nebudeme si alibisticky namlouvat, že chceme hrát jen na špici,“ otevřeně povídal Kučerňák. „Na jaře hodláme útočit na postup,“ tvrdil kouč, který na jaře zahájí třináctou sezonu u stejného mužstva.

Plány bojovat na čele tabulky mají i v Ivančicích. Dosavadní čtvrté místo ale budou na jaře asi jen těžko udržovat. „Je pravděpodobné, že přes zimu z ekonomických důvodů neudržíme některé hráče, kteří jsou u nás pouze na hostování. I za cenu mírně zhoršené výkonnosti dáme příležitost našim odchovancům,“ naznačil možný vývoj událostí v klubu předseda Milan Šipl.

Přestože se tým pyšní čtvrtou nejlepší obranou i útokem v přeboru, trenér Karel Kolesa není s výsledky spokojený. „Hrubě nám nevyšla prostřední část podzimu,“ byl nespokojený kouč, kterému náladu zvedla porážka vedoucích Bohunic v posledním kole před přestávkou.

Opačné starosti má trojice Zbýšov, Kuřim a ČAFC Židenice. Prvně jmenovaný nováček soutěže se drží na dvanáctém místě a na jaře se bude prát o záchranu.

Kuřim je ještě o dvě příčky níže. „Soupeři nás nepřehrávají a naše prohry jsou těsné. Jen neproměňujeme šance,“ shrnul problémy kuřimský sekretář Jan Svoboda.

Úplně nejhorší problémy z trojice týmů má brněnská Čafka. Loňský suverén podzimní části se letos potácí na opačném konci tabulky.

Výrazně omlazený tým, který má věkový průměr okolo dvaceti let, navíc nemá domácí stadion. Zápasy hrává v Brněnských Ivanovicích. „V současné době děláme vše pro to, abychom na jaře měli zázemí opět na Gajdošově ulici. Pokud se nám podaří tuto prioritu dořešit, věřím, že na jaře není nic ztraceno,“ vyhlížel ředitel klubu Radek Směja.

TABULKA:
1. Bohunice 16 11 3 2 51:25 36
2. Vracov 16 11 2 3 36:14 35
3. Boskovice 16 9 2 5 35:21 29
4. Ivančice 16 8 2 6 34:24 26
5. Ráječko 16 7 5 4 28:25 26
6. IE Znojmo 16 8 2 6 28:26 26
7. Bzenec 16 8 1 7 24:22 25
8. Rájec 16 7 3 6 29:25 24
9. Krumlov 16 6 4 6 32:27 22
10. Znojmo B 16 7 0 9 24:28 21
11. Rousínov 16 5 5 6 22:17 20
12. Zbýšov 16 6 1 9 14:28 19
13. Novosedly 16 5 2 9 19:31 17
14. Kuřim 16 3 6 7 22:27 15
15. Velká n.V. 16 3 3 10 11:38 12
16. Židenice 16 3 1 12 17:48 10

BOHUNICE PŘIŠLY O ČTYŘBODOVÝ NÁSKOK
Brno – Tradiční účastník krajského přeboru Bohunice udělaly po podzimu malý krůček k postupu. Od úvodního střetnutí setrvaly na první pozici a nikoho do čela nepustily. Důležitou výhrou ve Vracově odskočily svému pronásledovateli na rozdíl čtyř bodů, ale po porážce v Ivančicích se náskok smrsknul na pouhý bod. Střelbě vévodí s dvanácti brankami kanonýr Bombitz. O posilování v klubu neuvažují, čerpají z vlastní líhně. S přípravou na jaro začnou 15. ledna, místo zimního turnaje budou hrát jen přípravné zápasy.

IVANČICE SPOLÉHAJÍ NA STŘELCE ČOŽÍKA
Ivančice, Brno – Mužstvo vedené trenérem Karlem Kolesou nastupovalo s cílem hrát v první polovině tabulky a to se podařilo. O lepší umístění připravily Ivančice značné výkonnostní výkyvy a nevyrovnanost. Mrzí je i porážka 3:4 v derby v Moravském Krumlově a zbytečná prohra ve Velké nad Veličkou. Podzimní sezona se vydařila nejlepšímu kanonýrovi soutěže Čožíkovi, autoru sedmnácti branek. Jeho velkým sólem bylo střetnutí s týmem IE Znojmo, v němž vstřelil všech šest branek svého týmu.

ZBÝŠOV BODUJE DOMA. VENKU JE BEZZUBÝ
Zbýšov, Brno – Můj dům, můj hrad. Jasné heslo, který si ve Zbýšově opakují po každém zápase. Z dosavadních 19 bodů totiž jihomoravský klub vybojoval všechny pouze na domácím hřišti. Z venkovních osmi zápasů si neodvezl ani jediný. Nováček soutěže se i jen síle před domácími fanoušky drží na dostřel od sestupu na dvanáctém místě. „Na konci sezony se nám bude hodit každý bod. Zvlášť doma je proto musíme pečlivě sbírat,“ vysvětlil zbýšovskou taktiku jednatel klubu Mojmír Fojtík.

KUŘIM VYHOŘELA VE DRUHÉ PŮLCE PODZIMU
Kuřim, Brno – Stejně jako v předchozích ročnících se svěřenci trenéra Tomáše Kovandy drží těsně nad propastí hrozící pádem o soutěž níž. Po podařeném úvodu, v němž tým v osmi kolech vybojoval dvanáct bodů, ve druhé polovině podzimu získal pouhé tři a výpadek stál mužstvo lepší pozici. Střelecky se dařilo s deseti brankami Moniakovi. „Čeká nás zimní turnaj v Boskovicích, v únoru soustředění na horách. Po odchodu asistenta trenéra Plška potřebujeme doplnit i realizační tým,“ řekl sekretář týmu Jan Svoboda.

OMLAZENÉ ŽIDENICE JEN TŘIKRÁT ZVÍTĚZILY
Brno – Táhnoucí se konflikt s židenickým Sokolem letos vyústil do situace, že domácí zápasy musela Čafka dehrát v Obřanech a pak v Brněnských Ivanovicích. Přes léto výrazně omlazený a nezkušený kádr provázely v půlce sezony většinou porážky, hráči se jen třikrát radovali z vítězství. Poslední příčka s pouhými deseti body je pro jeden z nejstarších brněnských klubů varováním. Tým s věkovým průměrem kolem dvaceti let se v zimní přípravě vyhne zimnímu turnaji a na umělé trávě bude hrát jen přípravné zápasy.

ZDENĚK STANĚK
TOMÁŠ VALAŠKOVČÁK