Mezi mladšími uspěli hráči ze základní školy Purkyňova z Vyškova. Starší kategorii B ovládli fotbalisté z brněnské ZŠ Měšťanská, jež spolupracuje s fotbalovou Zbrojovkou. Vítězové starší kategorie navíc na turnaji nekončí. V červu si zahrají republikové finále v Olomouci. „Pokaždé jsme došli do krajského finále, vyhráli až letos. Dařilo se nám, dali jsme dost branek, všichni hráli dobře. Je to skvělá akce, mrzí mě, že už příští rok budeme moc staří,“ uvedl hráč vítězného týmu Nikolas Zoran.

Nepříznivé počasí mu radost nezkazilo, zato organizátorům přidělalo dost práce. „Tento ročník měl nejtěžší podmínky. Ve středu bylo hřiště pod vodou, museli jsme tak turnaj protáhnout do dvou dnů. Je to komplikace hlavně pro školy, co se týká dopravy,“ uvedl jeden z pořadatelů Tomáš Němčanský.

Na turnaji se představilo celkem šestnáct týmů, po osmi v každé kategorii. „Je to vždy sedm vítězů okresních kol a obhájce předchozího ročníků. Kvalita se liší rok od roku. Jednou mají zápasy velmi vysokou úroveň, někdy něco trochu pokulhává. Obecně jsou ale utkání na tuto věkovou kategorii velmi slušná. Jsou tu kluci, co fotbal hrají, ne jako v těch základních kolech, kdy jde především o radost,“ přiblížil ředitel turnaje Zdeněk Jadvidžák.

Na McDonald's Cupu soutěží základní školy, nikoli fotbalové týmy. „Myslím, že to je jeden z největších přínosů turnaje. Naprostá většina škol není specializovaná na fotbal. Jsou tu kluci, co jej hrají na výkon a pak ti, pro které je to koníček. V týmu se to tedy musí skloubit a dát dohromady,“ uzavřel Němčanský.

JAROSLAV GALBA