Sliboval změny a slovo dodržel. Nový sportovní ředitel brněnského fotbalového klubu Zdeněk Kudela si místo Róberta Kafky dovedl na místo trenéra prvního mužstva Petra Čuhela. A z jeho vyjádření lze usuzovat, že se k dalším razantním opatřením ve Zbrojovce chystá.

„I když se hráčům snížily smlouvy, některé jsou pořád na prvoligové úrovni, přesto výkonnost fotbalistů zaostává za druhou ligou. Jelikož nemůžeme rozpočet plnit v naplánované výši 44 milionů, musíme jej ještě o nějaké náklady ponížit,“ pronesl Kudela.

Proč došlo ke změně trenéra?
Už když jsme seděli na tiskové konferenci po mém příchodu, neřekl jsem, co jsem věděl a bylo už připraveno. Majitelé mě oslovili, protože nebyli spokojení se současným stavem a od začátku jsem měl jejich souhlas ke změnám. Přišel nezkušený trenér Kafka a jeho mise byla pouze dočasná. Nejpozději do konce podzimu, ale klidně mohla být kratší. Potřebovali jsme změnit klima v kabině, aby hráči začali jinak uvažovat. Odvedl dobrou práci, mužstvu pomohl a podzim se podařil i výsledkově slušně dohrát. Přesto jsem od začátku věděl, že musí přijít zkušenější kouč, se kterým půjdeme od jara.

Vaší představu splňuje Petr Čuhel?
Chtěl jsem trenéra z Brna a Petra znám už pět let ze společného angažmá v Mladé Boleslavi, ví o mých nárocích na fotbal. Tehdy jsem neznal Petrův názor, zda je na roli připravený, když v létě odešel z asistentské pozice. Dali jsme si termín rozhodnutí do 15. listopadu. Ovšem i kdyby Petr do Brna nešel, stejně přivedeme jiného trenéra s podobnými vlastnostmi a znalostí prostředí.

Proč tedy od vás Róbert Kafka na začátku neslyšel, že tak či onak po šestnáctém kole skončí?
Róbert je kariérně mladý trenér a když pominu koučování ve třetí lize a nižších soutěží, nemá zkušenosti. Přemýšlení koučů bývá takové, že se po úspěších vžijí do nové role. Samozřejmě uhrál nějaké body, takže za něj hovořili výsledky. Chápu, že je těžké se za takové situace s týmem rozloučit, možná vnitřně počítal s pokračováním a teď je zklamaný. Ovšem od začátku věděl, že jeho pozice bude pouze dočasná. Byl zimní král na poli fotbalovém.

Petr Čuhel ovšem jako asistent zažil sestup z nejvyšší soutěže…
Jenže právě jen v roli asistentské. Lidská zodpovědnost u něj možná předběhla asistentskou, ovšem ve fotbale je za vedení mužstva zodpovědná jen jedna osoba, rozhoduje pouze hlavní trenér. Teď se dostává do jiné pozice. Tvoříme tým, který nebude krátká epizoda. Řekli jsme si pravidla a ta by mělo fungovat. Petr zná Brno i hráče. Jiní lidé se bijí do prsou, jací jsou velcí Brňáci a když v klubu skončí, jen kritizují a nikdo je na fotbale nevidí. Petr i po vyhazovu pořád na stadion chodil.

Z jakého důvodu Kafka nepokračuje ani v pozici šéftrenéra mládeže?
Robert dle mého názoru není vhodný trenér na vedoucího tréninkového centra. Druhý Harašta (již zesnulý uznávaný kouč mládeže ve Zbrojovce – pozn. red.) už se patrně nenarodí, ovšem kouč, jenž má vést brněnskou základnu, musí znát mládežnický fotbal, umět trénovat a dávat fotbalu všechno čtyřiadvacet hodin denně. Brněnský fotbal potřebuje jiný pohled a také ustálení, jasné obsazení postů.

Mládežnický systém ve Zbrojovce tedy podle vás nefunguje?
V létě z klubu odešlo devět mládežníku a hrozí odchod dalších třiceti. Nemůžeme investovat jen do mezd, ale také do hráčů, aby k takovým ztrátám nedocházelo. U mládeže potřebujeme získat důvěru. Proto také tvrdě bojujeme o přírodní trávník, rozjela se jednání o možnosti brzkého rozšíření Tréninkové centra mládeže v Brněnských Ivanovicích o travnatou plochu. Víme, že máme nedostatky, ale musíme přesvědčit lidi, že Brno nastoupí jinou cestu. Na pozici vedoucího tréninkového centra proto přijde zkušený člověk z Brna a od ledna dojde k přeskládání struktury. Róbert Kafka dostává vynikající příležitost u juniorky a bude úzce spolupracovat s prvním týmem a devatenáctkou, ve které máme tři reprezentanty. Například s Milanem Lutonským teď prodlužujeme smlouvu, jinak mu k 31. prosinci končí. To je jeden z příkladu dosavadní špatné práce, výhledově musíme pracovat jinak.

Máte další?
Marek Střeštík. Obrovský talent, který z devadesáti procent promrhal vlastní vinou, z deseti se na jeho úpadku možná podíleli jiní lidé. Sice jde o našeho kmenového hráče, jenže nehraje za Brno a nehraje ani na hostování v Györu, kam ho klub uvolnil, aby aspoň něco vydělal. Má hostování do konce letošní sezony a pokud chce maďarský klub uplatnit opci, má tak učinit do 30. května. To považuji za příklad totálního diletantizmu. Kdo by ji uplatnil, když mu 30. června vyprší se Zbrojovkou kontrakt? Taky máme devatenáct hráčů na hostování, za něž klub nezískal ani korunu.

Už máte vysvětlení, proč Zbrojovce patří až čtrnáctá příčka ve druhé lize?
Za poslední dobu zažilo Brno obrovskou fluktuaci hráčů. Loni jich za áčko nastoupilo ke čtyřiceti, předtím ještě daleko víc. Mužstvo momentálně není vhodně sestavené, převládá v něm většina pomalých hráčů, což nekoresponduje s naším výchovným cílem. Není dobře sestavené po jednotlivých postech, v čemž vidím obrovské nedostatky. V týmu je například několik typově podobných stoperů, potřebujeme se také zamyslet nad jeho věkovým složením. Náš cíl je co nejrychlejší stabilizace, ne kádr zase obměňovat. Dukla Praha dlouhodobě pracuje s nízkým rozpočtem, ale hraje dlouho spolu pod stejným trenérem a v první lize.

Jak zásadně zasáhnete přes zimu do složení týmu?
Majitelé měli velkou víru, že po sestupu nastartují novou etapu, ale museli tvrdě sáhnout do rozpočtu. Na začátku potřebovali snížit finanční náročnost, jenže někteří lidé nepochopili, že za to co odváděli, nelze už dostat takové ohodnocení. Náklady musí být druholigové. Takže někteří zaměstnanci odešli. I když se také hráčům snížily smlouvy, některé jsou pořád na prvoligové úrovni, přesto výkonnost fotbalistů zaostává za druhou ligou. Jelikož nemůžeme rozpočet plnit v naplánované výši 44 milionů, musíme jej ještě o nějaké náklady ponížit. Zásahy už nastaly, možná ještě na některé dojde a sáhneme také do skladby áčka. Tento týden se tým trenérů vyjádří k sestavení kádru.

Takže dojde k odchodům?
Máme představu, kdo po podzimu nesplňuje naše požadavky, ale nemůžeme je prezentovat, když jsme ještě nemluvili s dotyčnými hráči.

Podle vašich vyjádření o posílení nemůže být řeč…
Současný kádr je takový, aby druhou ligu bez problémů hrál. Trenéři tak začnou zimní přípravu se stávajícími hráči plus fotbalisty z juniorky a triem Veselý, Kunc, Lutonský z reprezentační devatenáctky. Až když shledáme na některém postu závažnou slabinu, necháme si poslední tři týdny na možné doplnění.

Hostování v zimě vyprší Václavu Kolouškovi. Bude ve Zbrojovce pokračovat?
On i klub projevil zájem o domluvu ještě na půl roku, takže by měl na jaře pokračovat. Navíc se mu v Brně zalíbilo, takže chce v klubu pracovat i po skončení hráčské kariéry, například při trénování mládeže.

Na pozici asistenta se k prvnímu mužstvu posunul Petr Maléř. Co bude s Markem Zúbkem?
K áčku si ho vyžádal René Wagner, protože spolu vedli sedmnáctku. S Wagnerem jsme se dohodli o návratu ke stejné kategorii a jedna z možností je, aby se Marek vrátil k sedmnáctce společně s ním. Pro Marka nezbylo místo u áčka a nechceme se s ním za každou cenu rozloučit. Záleží, zda nabídku přijme, protože případně dostane jiné ohodnocení než u prvního mužstva.

Často se zmiňuje nedostatečná podpora fotbalu ze strany města. Co si o tom myslíte?
Těžko docílíme dotace jako třeba v Hradci Králové, jenže brněnský fotbal se bez podpory města neobejde. V současnosti Brno podporuje fotbal za kalendářní rok komplexní částkou 9,7 milionu. Přitom provoz stadionu, který patří do majetku města, klub stojí 5,7 milionu. Kvůli úspoře nepoužíváme umělé osvětlení ani nemůžeme zahájit přípravu na vyhřívaném trávníku. Ze zbylých čtyř milionů přispívá město 1,7 milionu na profesionální fotbal, na mládež a ostatní jde zbytek. Můžeme to srovnávat s hokejisty.

Tak srovnávejte.
Možná má hokej větší podporu. Dotace na profesionální sport je stejná, jenže v hokejovém klubu funguje spoluúčast města, hokej prezentuje Brno a jeho další aktivity na základě sponzorských smluv. To fotbal nemá. Ani nemluvím o kultuře. Z mého pohledu má být podpora fotbalu vyšší. Podali jsme dotace a věříme, že aspoň zůstanou v podobné výši. Kdyby ne, půjde o obrovský zásah do chodu klubu.

Jak se může situace zlepšit?
Samozřejmě si můžeme pomoct sami. Když budou výsledky, natáhneme zpátky diváky, přitáhneme sponzory. Záleží na nás, zda se podaří posunout ve druhé lize, zlepšit atraktivitu fotbalu, získat lidi. Doufejme, že incident ze Znojma se už opakovat nebude a pokusíme se, aby lidé s klubem žili.

Co říkáte na aktivitu družstva fanoušků, kteří chtějí majetkově do klubu vstoupit?
Do budoucna jde o dobrou věc. Zkušenost nabízí Bohemians, i když ve finále lidi přišli o peníze. Ale vcítí se do pozice klubu, není jim lhostejné, co se děje. Na to potřebujeme navázat. Bavíme se, jak využít možnost působení družstva, aby se nedělo co ve Znojmě. Vždyť za osmdesátitisícovou pokutu za řádění fanoušků od svazu zaplatíme pět měsíčních výplat trenérů. Pokud příznivci přijdou sami s iniciativou, klub bude jedině rád.