Přitom v minulé sezoně skončil Lanžhot až na desátém místě. V čem tkví jeho proměna? „Loni jsme byli po podzimu čtvrtí a věděli jsme, že na postup už asi nedosáhneme. Najeli jsme na úspornější režim a naše nejlepší hráče pustili na hostování. Šest se nám jich teď vrátilo, další hráči přišli ze Slovenska. V sestavě je hodně nových fotbalistů,“ vysvětluje Bartoš.


V létě k mužstvu rovněž přišel nový trenér Milan Valachovič, který předtím tři roky vedl třetiligový Hlučín. „Lanžhot jsem sledoval, protože jsme se bavili o mém příchodu delší dobu. Jirka Bartoš družstvo dobře poskládal z kvalitních hráčů a jen pokračuju v jeho práci. Přidal jsem organizaci hry, disciplínu. Směrem dopředu jsme některé věci zjednodušili. Tým hrál i předtím dobře, ale končil dvacet metrů před brankou soupeře. Tam nebyl nebezpečný, zapojovalo se málo hráčů, případně chtěli míč dovézt až do kuchyně,“ vzpomíná trenér Valachovič.


Nedávno padesátiletý stratég také změnil rozestavení na 3-5-2. Úspěch přináší zejména v defenzivě, protože tým dostal v sedmi duelech krajského přeboru jen dvě branky. „Hráli jsme ve stejném rozestavení s Hlučínem, mám je propracované. V Lanžhotu jsou i kluci, kteří hráli vyšší soutěže, třeba Staňa Velický byl v Jihlavě, Jarda Hílek na Žižkově, systém chápou a přenášejí ho na hřiště. Našli jsme společnou řeč a kluci vidí, že můžou věřit tomu, co jsme si nastavili,“ říká kouč.


Lanžhotu pomáhá i znalost fotbalového prostředí na blízkém Slovensku, kde často lanaří posily. „Vidím dva až tři zápasy každý víkend, jezdím na ně. Za českého hráče bych zaplatil padesát nebo sto tisíc, Slováci k nám přijdou zadarmo, takže je to v regulích. Peníze dám raději hráčům. Podařilo se nám tým letos dobře poskládat, Slováků máme deset,“ jmenuje Bartoš.


Umístění v popředí tabulky láká i diváky. Na Bohunice jich přišlo 638. „Byl to hodový zápas, což je extrém, vždy přijde hodně lidí,“ říká manažer.


O postupu se v Lanžhotu ještě bavit nechtějí. Do konce sezony přece jen zbývá ještě 23 duelů a cíl zůstává první pětka. „Stoprocentně ale říkám, že pokud si postup vybojujeme, vezmeme ho. Nevím, proč ho mužstva odmítají, vždy přece musíte chtít to nejlepší,“ dodává Bartoš.


Sezona Lanžhotu

Umístění: 1.
Body: 17
Bilance: 5 vítězství, 2 remízy, 0 porážek, skóre 18:2
Nejlepší střelci: 5 – Čambal, Tóth, 4 – Kleiber, 2 – Bartal