Pohádka Leicesteru nakonec skončila senzačním ziskem titulu, což je považováno za jeden z nejúchvatnějších týmových výkonu všech dob. A jaký závěr napíše příběh Líšeň? Na konečné soudy je stále ještě brzo. „Jasně, začátek se nám povedl, ale rozhodně nehodláme usínat. Za prvé nám to nedovolí trenér, a za druhé to nemáme v povaze,“ upozorňuje líšeňský zadák Jan Hlavica.

Po čtyřech odehraných kolech Líšeň nenašla přemožitele, dvakrát vyhrála a dvakrát remizovala. Naposledy brala tři body na trávníku Vlašimi, kde o vítězství 2:1 rozhodl v závěru Marek Vintr. „Chválu si zaslouží. Vlastně je nespokojený s rolí žolíka,“ zmiňuje Hlavica fakt, že Vintr naskočil do třetího duelu za Líšeň, pokaždé z lavičky a vždy se trefil. Brněnskému celku takhle zařídil už sedm bodů. „Když jde do utkání, obrana soupeře je už unavená. Navíc Mara umí zachovat klid,“ dodává pětadvacetiletý hráč.

Ten šéfuje líšeňské obraně z pozice středního stopera v systému se třemi zadáky. Na rozestavení 3-5-2 sází kouč Miloslav Machálek. Jde o dost ofenzivní strategii. Sílu v útoku ale kompenzuje zranitelnost vzadu.

Stratég brněnského celku svému systému věří. „Určitě je to cesta, jak ve druhé lize lze uspět. Obzvlášť doma, kdy na soupeře chceme vždy vyvinout tlak. Díky tomuto rozestavení máme o jednoho hráče vepředu víc, což je cítit. Na druhou stranu když je třeba, jeden ze středních záložníků se zatáhne a vzadu jsme tak variabilní,“ líčí Hlavica.

Přitom ale Líšeň nebazíruje jen na jednom rozestavení. „Máme naučeno víc systémů a není pro nás problém, je střídat. Je to jako lusknutí prstem,“ poznamenává bek, jenž s fotbalem začal na vesnici v Kelči. „Je důležité znát různé styly hry, abychom reagovali na soupeře. Někdy má kvalitní individuality a musíme se přizpůsobit,“ doplňuje.

Největší defenzivní zodpovědnost má právě Hlavica, jelikož hraje v srdci obranného valu. „Vnímám ji, jsem na ni nějakou dobu zvyklý a nedělá mi problém,“ říká muž, který má na tenhle post ideální předpoklady. „Jsem rychlostně vybavený, takže když kluci přede mnou něco vyvedou, jsem schopný situaci zachránit. Takhle jsme to hrávali ve třetí lize a zatím to vychází i o patro výš. I když je pravda, že jsme dostali už sedm gólů,“ podotýká bývalý hráč Zábřehu, HFK Olomouc či Vyškova, který také vyniká dobrou rozehrávkou a kvalitním čtením hry.

Po úspěšném startu si nyní se spoluhráči zvyká na novou roli, na favorita. Bookmakeři například věří víc Líšni v jejím sobotním souboji s Vyšehradem. „Uvidíme, jak se s tím popereme. Hru měnit nebudeme. Jsme docela odolní, ale stále jsme nezažili krizi,“ uzavírá líšeňský Beckenbauer, legendární německý zadák, který ve své době proslul jako libero.

Statistiky Líšně po 4. kole FN:L
Týmové:
Body: 8
Vstřelené góly: 10
Obdržené góly: 7
Střely celkem: 56
Střely na branku: 30
Průměrné držení míče: 48 %
Rohy: 18
Individuální:
Nejvíc odehraných minut:
Jan Hlavica, Michal Jeřábek, Adrián Čermák a Jan Hladík (všichni 360 minut)
Vstřelené góly:
3 – Marek Vintr
2 – Jan Hladík, David Krška*
1 – Guy Reteno Elekana, Tomáš Machálek a Martin Rolinek.
* Přestoupil do Zbrojovky.