Co zmatky způsobilo? Brněnská Zbrojovka byla mezi nenasazenými týmy a los jí přisoudil prvoligovou Plzeň. Jediným nasazeným druholigovým celkem byla pražská Dukla, která by se měla utkat s Opavou. Nasazení elitní šestnáctky ale neproběhlo správně podle rozpisu soutěže. Tyhle kluby tak na sebe vůbec neměly narazit.

„Bohužel došlo k mému chybnému výkladu článku z rozpisu soutěží o nasazování ve třetím kole MOL Cupu, kdy jsem rozhodl podle aktuální tabulky druhé ligy. Mezi vedoucími týmy druhé ligy Duklou a Vyškovem proběhl los, podle kterého jsem určil jako nasazenou Duklu. Jsem si vědom toho, že došlo k mylnému kroku a že nasazená měla být Zbrojovka Brno, která se v minulém ročníku umístila šestnáctá v první lize,“ vysvětlil předseda Řídící komise TOP soutěží FAČR Martin Drobný, který má pohár v gesci.

Fousek se omluvil

Už den před středečním losováním vedení Zbrojovky kontaktovalo fotbalovou asociaci a žádalo nápravu. FAČR se za chybu omluvila a oznámila, že ze situace vyvodí interní důsledky. Po právní konzultaci se řídící orgán soutěže rozhodl los opakovat v pátek 15. září od 12:00.

„Omluva klubům i fanouškům je naprosto na místě. Opakování losu z důvodu pochybení lidského faktoru je vždy nemilé, ale není jiná možnost, jak věc řešit. Určitě budou přijata taková opatření, aby se to neopakovalo,“ uvedl předseda asociace Petr Fousek.

V prosinci 2021 se opakovalo i losování osmifinále elitní Ligy mistrů. Tehdy nastaly technické problémy se softwarem od externího dodavatele instruujícím losující, které týmy spolu mohou hrát. Unie evropských fotbalových asociací UEFA po stížnostech klubů los opakovala týž den o několik hodin později. FACŘ to trvalo jeden den… Není divu, že fanoušci soptí.

„Ano, chyby se stávají. Ale za mě je tohle velká ostuda 1. Ostudou je to, že si tohle nejsou schopní pohlídat. 2. Ostudou je i to dlouhé mlčení FAČR. Tady se pořad mluví o tom, jak chceme pohár zpopularizovat a pak se opět FAČR střelí do vlastní nohy,“ napsal na Twitteru fanoušek Zdeněk Perutka.

Nejde přitom o první přehmat v poháru. Asociace tak dál ztrácí v očích fanoušků důvěru. „Pohárový produkt MOL Cup v kostce: 20/21 - omylem postoupilo víc týmů, než mělo, někdo musel být vyřazen od stolu. 21/22 - přehlídka policejních psů na finálovém zápase. 22/23 - osmifinále naplánováno na dobu zápasů repre. 23/24 - špatné rozdělení týmů do košů při losu a následné mlčení,“ shrnul přešlapy uživatel domény "nerozumím fotbalu".

Zklamaní jsou i v Mariánských Lázních, kam původně měla dorazit Slavia. „Díky moc FAČR. Celý město se tešilo na zápas se Slavií. My hráči jsme byli natěšení na životní zápas a teď tohle? Hrozně demotivující. Zápas měla vysílat dokonce i televize. Šance ještě žije zítra,“ napsal Marek Skopový.

Český fotbal zrovna nezažívá dobré časy. Reprezentace je pod palbou kritiky a po aféře s rozhodčím Michalem Patákem je tdy další sázkařský skandál