Po prohře v Příbrami v předposledním kole uplynulé sezony první ligy skrýval hlavu do dlaní a přes zármutek sotva hledal slova. Po chvíli trenér brněnských fotbalistů René Wagner vzpřímeně předstoupil před novináře a prohlásil, že se Zbrojovku pokusí dovést zpátky do nejvyšší soutěže. Jeho pouť za postupem začíná v neděli v Mostě. „Utkání může naznačit, jak na tom jsme. Předpokládám, že bude nervózní z obou stran,“ povídal Wagner.

Vaši svěřenci v přípravě vyhráli sedm z osmi duelů. Jaké pocity ve vás zanechaly výkony týmu?
S přípravou jsem stoprocentně spokojený po stránce nasazení, tréninkové morálky, plnění úkolů. Některé zápasy se mi z naší strany zamlouvaly, jiné pouze částečně, jako prohraný souboj s Bohemians 1905. Přesto příprava naznačila, že jsme se vydali správným směrem. Ale liga bude o něčem jiném.

Co máte na mysli?
Hráči jsou kondičně i technicky přichystaní, aby vše přenesli do zápasu, ale ne vždy musí předpoklady naplnit. Jsem však přesvědčený, že jsou natolik silní a odolní, aby to zvládli.

Ze sestavy vám pro zranění vypadli Petr Švancara a Václav Tomeček. Považujete absence za komplikace?
S oběma jsem počítal do základní sestavy, takže mě jejich zranění mrzí. Petr není zcela fit už od začátku přípravy. Sice i tak pracoval poctivě, ale jeho zátěž nebyla taková jako u ostatních. Tomeček si na tréninku zlomil klíční kost a budu rád, když stihne aspoň konec podzimu, i když půjde o zázrak. U Petra o délce pauzy nevíme.

Koho v druhé lize považujete za největší konkurenty v boji o postup?
Mezi hlavní řadím Karvinou s velice dobrým mančaftem, nahoře bude tradičně Jihlava, možná Ústí nad Labem. A pak počítám s dalšími čtyřmi pěti mužstvy.

Komu svěříte roli tvůrce hry?
Pozici špílmachra převezme jeden hráč, může se jí zhostit Sedláček či Hromek, ale do kombinace se musejí zapojovat všichni naši fotbalisté.

Posila z Hradce Králové Kasálek v posledních přípravných utkáních příliš nenastupovala. Takže s ním do zahajovací sestavy nepočítáte?
Patří do širšího základního kádru. Neříkám, že mě nepřesvědčil, jde o snaživého a zkušeného hráče a řadím ho na stejnou úroveň s Mirou Králem. Zatím jsem se v přípravě rozhodoval na levý kraj obrany pro něj, ale není to nic proti Kasálkovi.

Začátek prvního domácího zápasu příští víkend jste posunuli o hodinu dřív kvůli večernímu zápasu hokejistů Komety. Budete v těchto kompromisech pokračovat?
Chci, aby se sportovní Brno stmelilo a nerozdělovalo na jednotlivé sporty. Ať jdou lidé na fotbal, hokej, basketbal. Zapomenou na starosti, odreagují se a povzbudí týmy.