S trochou nadsázky se dá říct, že některé fotbalové zápasy se nehrají na poločasy, ale na čtvrtiny. Na jižní Moravě se totiž výrazně oteplilo a pokud se družstva dohodnou, může rozhodčí v polovině obou poločasů nařídit pauzu na občerstvení.

Horko nemá rád například kapitán Rousínova Miloš Žoček. „Některým klukům nevadí, ale osobně období veder snáším hodně špatně. Neběhá se mi dobře, teploty okolo třicítky mě vyčerpávají,“ zmiňuje hráč, jehož tým v sobotu prohrál doma s Moravskou Slavií 0:3 a klesl v tabulce krajského přeboru na dvanácté místo.

I když bylo poměrně horko, rozhodčí pauzu na pití nenařídil. „Mužstva se na ní musí shodnout. Před týdnem v Mutěnicích jsme přestávku měli, ale ani Lanžhot ve středeční dohrávce, ani Moravská Slavia ji nechtěli. My jsme určitě pro přerušení,“ vysvětluje.

Chvíli oddechu a prostor na doplnění tekutin naopak dostali v obou poločasech hráči Bohunic a Boskovic v sobotním dopoledním duelu stejné soutěže. „Rozhodčí se ptají, takže to bylo v pohodě. Vysoké teploty nejsou pro nikoho příjemné, při dodržení pitného režimu se ale dají zvládnout,“ povídá hrající trenér Boskovic Lukáš Martínek.

Nejen v přeboru, přestávky měli i na mistrovství světaPauzu na občerstvení měli před čtyřmi lety i fotbalisté na mistrovství světa v Brazílii. Světová federace FIFA rozhodla, že při teplotě nad 32 stupňů, rozhodčí přeruší zápas ve 30. a 75. minutě.


I v tréninku mívají Boskovičtí častější přestávky. „Jsou důležité a dbáme na ně. Navíc trénujeme v podvečer, kdy už není takové vedro,“ dodal Martínek, který i s omlazeným kádrem s pěti dorostenci vybojoval bod za remízu 1:1.

I tento týden hlásí předpověď vysoké teploty a druhé Bohunice už ve středu hrají ve Znojmě finále krajského poháru s prvním Lanžhotem. S teplem ale nemá výrazné problémy například Ivan Lacko. „Horko není příjemné, ale už jsem hrál ve větších vedrech, třeba v Andoře s reprezentací do devatenácti let, ve Španělsku nebo jinde okolo rovníku. Fotbalista se s tím musí vyrovnat,“ míní bohunický hráč.

O víkendu zachránil před vedrem některé týmy déšť. „Zdálo se, že bude obrovské horko, ale před zápasem zapršelo a tráva navlhla, takže to nebylo tak hrozné. Překvapivě nebylo velké dusno a vše fungovalo bez problému,“ vypráví po remíze 2:2 se Žďárem nad Sázavou tasovický divizní obránce Roman Švarc.