Konec roku ho zastihl v základní sestavě belgického Anderlechtu Brusel. Ovšem v neděli proseděl duel s Bruggami na tribuně. Nejistota se tak rázem vkrádá do myšlenek odchovance brněnského fotbalu Lukáše Marečka. Záložník reprezentační jedenadvacítky zatím na podzim naskočil do osmi duelů Jupiler League a pěti bitev základní skupiny Evropské ligy.

„Do vánoční přestávky jsem hrál a najednou sedím na tribuně, což pro mě není normální. Doufám, že to tak nebude pokračovat,“ přeje si jedenadvacetiletý Mareček v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Oznámil vám kouč důvod, proč jste proti Bruggám nebyl ani na lavičce?
Ne a ani sám nevím, co se mnou bude, jsem z toho na větvi. Před Vánoci jsem hrál pravidelně a teď skončím na tribuně. Trenérovi do hlavy nevidím.

Belgický deník DH Les Sports v dokonce prosinci spekuloval o vašem odchodu…
Šlo pouze o záležitost místních novinářů. Ze začátku jsem na podzim tolik nehrál, pak většina nevytěžovaných fotbalistů dostala příležitost v Belgickém poháru, jenže jsme vypadli s druholigovým celkem (Rupel Boom – pozn. red.). Na hráče se snesla velká vlna kritiky, že takový duel nezvládli. Já jsem pak ale v dalších zápasech nastupoval, dostal jsem šanci po zranění Biglii a utkání před reprezentační pauzou mi docela vyšla. Pouze novináři přitáhli informaci, že jsem v ohrožení. Se mnou manažer ani nikdo z klubu o odchodu nemluvil.

Podle deníku už jste v Anderlechtu vyčerpal svůj kredit. Co si o tom myslíte?
To si analyzovali žurnalisté. Článek vyšel a já pak normálně hrál celá utkání. Dvě střetnutí mi poměrně vyšla a pak za mnou novináři chodili se žádostmi o rozhovor, chválil mě i klubový manažer. Povídal, že při zranění Biglii ani nemusí nikoho přivést. Pokud bych však měl nadále sedět na lavičce nebo tribuně, chci někam jinam, kde dostanu příležitost hrát.

Existuje tedy možnost, že v zimě z Anderlechtu odejdete?
Nevím, co bude zítra nebo za týden. Pokud by moje situace měla pokračovat, pobavíme se s manažerem, co dál. Jelikož se vrátil Biglia, což je kapitán a lídru celku, bude těžké se prosadit. Zvlášť když nepocítím důvěru kouče. Můžu být výborný v tréninku, ale ani to mi nepomůže.

Doslechl jste se o nějakých nabídkách?
S manažerem jsem se nebavil, žádný kontakt jsem nezaznamenal. Věřím, že dostanu možnost hrát v Anderlechtu. Nečekal jsem, že půjdu na tribunu, ale nechci dělat unáhlené závěry po jednom utkání.

Původně se měl argentinský lídr Lucas Biglia vrátit až v únoru, ale jeho rychlé uzdravení vaši pozici opět ztížilo.
Rozhodně nikomu nepřeju, aby byl zraněný. Vedení předpokládalo, že bude fit až na play off v březnu. Počítalo se s jeho delší rehabilitaci, odhadovala se na čtyři měsíce. Operaci ramene podstoupil v listopadu, zotavoval se doma v Argentině a najednou se na začátku zimy vrátil. Naplno se zapojil, rameno drželo a v neděli už odehrál první utkání.

Máte naději, jak se protlačit do základní sestavy na jiném místě?
Hrajeme systém 4–2–3–1 a na dvou defenzivních postech nastupují Biglia a Američan Kljestan , který minulou sezonu trávil na tribuně. Po mistrovství Evropy mi sice příprava vyšla, ale když se vrátil Kljestan, trenér nás po jedné prohře vyměnil. Začali jsme vítězit, hrál pak všechna utkání a získal si důvěru. Nemyslím si, že je lepší, možná jen o něco zkušenější. Když jsem byl při zranění Biglii potřebný, nastupoval jsem. Teď však má větší důvěru on.

Myslíte si, že v Bruselu dodržíte smlouvu, která vám vyprší za dva roky?
Přál bych si, abych jednou nahradil v týmu Bigliu a stal se oporou. Smlouvu bych měl dodržet, pokud se za rok nebude jednat o prodloužení a nestane se nic neočekávaného. Záleží na mé situaci, zda budu hrát. Pro mě znamená Anderlecht dobrou volbu pro první zahraniční angažmá. Jen musím víc hrát, protože zápasy za rezervní tým mě nikam neposunu. Porvu se a uvidíme, zda dostanu šanci.

Nakonec jste na podzim odehrál osm zápasů. Předpokládám, že byste uvítal větší porci…
Vždycky je lepší pravidelně naskakovat, ale jsem rád aspoň za to, co jsem nahrál. Jde o víc utkání než předtím. Každý zápas, do kterého zasáhnu a povede se, mi zvyšuje sebevědomí, na lavičce moc sebedůvěry neposbírám. Když pak jeden duel vyjde, odrazí mě to k lepším výkonům. Doufám, že jsem nezklamal a uvidíme, jak to dopadne do budoucna. Chci zůstat a porvat se o místo v Anderlechtu. V jedenadvaceti ovšem potřebuji hrát.

Na podzim jste sehrál pět zápasů v Evropské lize a pomohl jste Anderlechtu k postupu do další fáze…
Myslím si, že jsem v Evropské lize odehrál snad víc utkání než v belgické. Proti Sturmu Graz a Lokomotivu Moskva jsem doma nastoupil na celá střetnutí, za což jsem rád, protože jde o dobrou zkušenost. Evropská liga má vyšší úroveň než domácí, což mi pomáhá. Rád bych se po postupu ze skupiny utkal i ve dvojzápase s Alkmaarem.

Projevuje se vytížení v Anderlechtu také na vaší pozici v reprezentaci do 21 let?
To ano. Minulý zápas jsem nehrál, protože jsem nenastupoval v Anderlechtu, naskočil jsem až na patnáct minut. Ačkoliv jsem v týmu starší, není to tak, že přijdu a hraju. To ani nechci. Potřebuju nastupovat v klubu, což není jednoduché. Záleží ale i na mě, abych se o místo porval a byl platný.

Po odchodu Jana Poláka do Wolfsburgu už zbývá pouze podpis, aby Ondřej Mazuch přestoupil do Dněpropetrovsku. Mrzí vás, že z české kolonie v Bruselu zůstanete sám?
Je pravda, že každý rok jeden Čech odešel. Když jsem přišel, bylo pro mě dobré, že v klubu už někdo hraje. Jak Honza Polák, tak Mazin mi v začátcích dost pomohli, u Mazina jsem nejprve bydlel. Na druhou stranu jsem si za dva roky v Belgii zvykl. Už bych si měl poradit sám a trochu se protlouct. Aspoň si zlepším angličtinu, abych vypiloval konverzaci a víc mluvil v kabině.

Jak se vám vůbec žije v Bruselu?
Nestěžuju si, město je pěkné, přítelkyně se tady o mě stará. Ke stoprocentní spokojenosti mi schází jen větší vytížení na trávníku, vše ostatní je taková třešnička. Brusel fotbalem žije, většinou chodí plný stadion, zvlášť na mužstva, s nimiž bojujeme o první příčku a play off. Takové bitvy bývají vyhecované a okořeněné vřavou fanoušků. Výhru s Bruggami slavil stánek naplněný až po střechu.

Co říkáte na situaci brněnské Zbrojovky?
Čekal jsem, že se mě zeptáte a nevěděl jsem, co si připravit za odpověď. Je mi líto, do jaké fáze se fotbal v Brně dostal. Když jsem přišel do áčka, mužstvo hrálo na špici, skončilo čtvrté a všichni se těšili, že vrchol přijde další sezonu. Od té doby však klub klesal až k současnému bodu mrazu, schyluje se k jeho prodeji. Říkám si, zda ho dostali ti správní lidé. Něco se dočítám z novin, ale nemůžu všemu věřit. Brno patří do první poloviny nejvyšší soutěže a doufám, že ta doba zase brzy nastane. Věřím, že klub se udrží, nezkrachuje a vrátí se, kam jednoznačně náleží.