Když je Jan Polák zraněný, nemá brněnský fotbal v české reprezentaci zastoupení. To už neplatí. V národním týmu se začíná zabydlovat jeden z největších talentů jihomoravské líhně – Mario Holek.

Poctivý a tichý dříč odešel v lednu 2008 z 1. FC Brno za padesát milionů korun do špičkového celku ukrajinské ligy Dněpru Dněpropetrovsk. Pod novým reprezentačním trenérem Bílkem se po oťukávané ve Spojených arabských Emirátech dočkal třiadvacetiletý defenzivní záložník kompletní minutové porce ve Skotsku.

A ukázal, že národní tým s ním v budoucnu může počítat. „Jsem rád, že jsem dostal šanci a snad nezklamal. Je mi však jasné, že vše se odvíjí od mého postavení v klubu,“ uvědomuje si Holek, který po absenci v úvodním jarním kole opět nastupuje v základní sestavě Dněpru. Příští zápas však pro drobné zranění vynechá.

V posledních třech kolech ukrajinské ligy jste dostal dvě žluté karty, zatímco za celý podzim jste měl jen jednu. Nabádá vás kouč, abyste přitvrdil, pokud chcete nastupovat?
Zpočátku jsem na Ukrajině nehrál tak nekompromisně, ovšem je pravda, že kouč vyžaduje časté skluzy, potřebujeme to. I když ty karty jsem dostal spíš za taktické fauly, nejsem typ, který někoho přepálí…

V sobotu jste po týdnu opět hráli s Dněprem doma a opět zvítězili. Porážku 1:3 si odvezl Černomorec Oděsa…
Soupeř patří do kategorie bojujících o záchranu a nic jiného než výhru jsme nebrali. Dali jsme rychlý gól už ve třetí minutě, který nás uklidnil a hosté byli neškodní. Když na úvodní branku čekáme dlouho, trápíme se, ale proti Oděse jsme díky vedení měli celé utkání převahu. V závěru jsme si sice dali vlastence z rohového kopu, ale vzápětí jsme odpověděli třetí brankou a v klidu si došli pro vítězství.

Po dvou jarních remízách jste dvakrát vyhráli. Začíná se Dněpr rozjíždět?
Snad jo. První dvě kola jsme se trápili, další dvě už byla lepší herně i výsledkově. Doufám, že tak budeme pokračovat. Už ve středu máme ve vloženém kole Kryvbas Kryvoj Roh, kde máme plno hráčů na hostování, kteří se chtějí vytáhnout. Kryvbas vlastní stejný majitel jako náš klub, takže čekáme vyhecované a těžké utkání. Škoda, že nenastoupím…

Jak to?
V nastaveném čase s Černomorcem jsem podstoupil dlouhý sprint a píchlo mě při něm ve svalu. Snad se dám co nejdřív do kupy a vynechám jen jedno střetnutí.

V první jarním duelu jste chyběl v základní sestavě, po reprezentačním duelu ve Skotsku vás tam trenér Bessonov vrátil. Může vám pauza uškodit?
Štve mě to zranění, ale co nadělám. Po mém návratu z reprezentace mě kouč staví, podávám co nejlepší výkony a docela se mi daří. Základ jsem měl ve svých ruku, takže uvidíme. Snad co nejdříve naskočím a přesvědčím o své kvalitě.

V zimě Dněpropetrovsk posílil také v záložní řadě. Cítíte větší tlak, nebo už jste znovu nabyl jisté místo?
S posledním duely jsem opět získal jistotu, trenér se mnou byl spokojený. Konkurence přibyla, přišel především šikovný reprezentant Serhij Kravčenko, který však není typický defenzivní záložník. Po Skotsku jsem se v základu pevně držel a doufám, že se tam hned vrátím.

Jarní část sezony se sice teprve rozjíždí, přesto se zeptám: kam může Dněpr zamířit?
Do čtvrtého místa se dostaneme. Šachťar Doněck a Dynamo Kyjev už řádně odskočily, Metalist Charkov porazil 4:0 Záporoží a na třetím místě má náskok pěti bodů. Musíme spoléhat na jejich klopýtnutí a potom záleží na nás. Věřím, že se nám povede výsledková šnůra, přece jen zbývá ještě spousta kol. Vedení však před sezonou mluvilo o druhé příčce, takže zklamání se nevyhneme.

V Dněpru máte smlouvu ještě téměř na dva roky. Jak vidíte svou ukrajinskou budoucnost?
Liga je kvalitní, jsem spokojený, protože hraju a momentálně se mi daří, na lavičce bych se tak necítil. Když jsem však do Dněpru šel, neměl jsem v plánu strávit na Ukrajině příliš dlouhé období.

Překvapuje vás ještě život na Ukrajině?
Nic mi nechybí, přesto je životní úroveň zcela odlišná od jiných míst v Evropě. Komunismus je tu cítit na každém kroku. Kam se podíváte, stojí panelák. Ne že by u nás nebyla sídliště, ale na Ukrajině je všude v jejich okolí špína. A hrozné jsou silnice po zimě, to je hotový tankodrom, který přeju každému zažít. Řidiče, co nadávají na cesty v Česku, bych rád pozval na Ukrajinu.

Co pobyt na báze. Považujete jej za nutné zlo?
Spíš naopak, báze je v pohodě. Máme tréninkové centrum, kde zůstáváme den před zápasem, v Česku se zase jezdí na hotely. Každá dvojice má srubový domek, kde nám nic nechybí. Jsem s Laštym (Jan Laštůvka – pozn. red.), takže si aspoň pokecáme česky.

Vraťme se ještě k vašemu představení v národním týmu proti Skotsku (Česko prohrálo 0:1). Ze všech stran se na vás valily pochvaly…
Utkání vyšlo nejenom mně, ale i ostatním klukům. Nehráli jsme špatně a osobně jsem si zápas užil. Zahrál jsem si s chutí, ve výborném prostředí, před spoustou diváků a na krásném stadionu. Myslím, že jsme nezklamali.

V jednom rozhovoru jste říkal, že jste introvert. Už jste se při svém druhém srazu zbavil ostychu?
Už to bylo lepší, protože jsem kluky znal. Introvert sice jsem, ale rád se bavím s lidmi, nemám s tím problém. (smích)

Už se vám neklepala kolena před Tomášem Rosickým či Jaroslavem Plašilem?
To ne, snažil jsem se zápas opravdu užít. Atmosféra na stadionu byla báječná. Myslel jsem jen na svůj výkon, do kterého jsem dal vše. I když přiznávám, že je příjemný pocit zahrát si s takovými borci.

Všiml jste si, že zápas ve Skotsku byl i z vaší strany lepší než fiasko ve Spojených arabských Emirátech?
V Emirátech byla spousta hráčů poprvé v národním týmu, chyběly nám starší reprezentanti. Se Skoty jsme předvedli o poznání kvalitnější výkon. Seznamování už máme za sebou, takže snad půjdeme už jenom nahoru.

Proč trenér nároďáku Michal Bílek stále čeká na premiérové vítězství?
Lidé si mysleli, že Spojené arabské Emiráty a Ázerbájdžán hravě porazíme. Jenže kouč už dopředu avizoval, že zkouší nové hráče. V současnosti umí hrát fotbal každá země a my jsme v Emirátech prostě vyhořeli.

V Dněpropetrovsku nastupujete opět pravidelně, takže s vámi kouč Bílek může počítat do národního týmu i nadále?
To nevím. Jsem rád, že jsem dostal šanci a snad nezklamal. Přesto šlo ve Skotsku o první pořádné utkání, nemá cenu z něj dělat závěry. Je mi jasné, že se vše odvíjí od mého postavení v klubu.

Pozici defenzivního záložníka si v české reprezentaci do svého zranění rezervoval další brněnský odchovanec Jan Polák, v širším kádru už se objevil také další štítový záložník ze stejné líhně – Lukáš Mareček. Na jihu Moravy se o hráče na tento post více starají?
(smích) No nevím, jestli v Brně pěstují konkrétně defenzivní záložníky, ale je to zajímavé. Uvidíme, co se mnou bude, až se uzdraví Honza Polák.

Sledujete fotbalové dění v Brně?
Vím, že vyhráli v Teplicích, což je moc dobrý výsledek. Daří se jim, oproti podzimu se přinejmenším výsledkově zlepšili. Herně nemám možnost posoudit, viděl jsem jen zápas s Ostravou.

V televizi?
Mám satelit se všemi českými programy, v sobotu jsem se díval i na Spartu s Olomoucí.

Vydrží Brnu forma, nebo po dobrém začátku opět přijde útlum?
Je pravda, že brněnské výkony po solidním vstupu většinou vyšumí. Nechám se překvapit, kde letos na jaře skončí .

Jste v kontaktu s někým z brněnské kabiny?
V Brně už je plno mladých a nových hráčů. Pamatuji si jen Polona (Tomáš Polách – pozn. red.), Buryho (Tomáš Bureš) či Trusku (Jan Trousil), s nímž si občas zavoláme. Spíš jsem v kontaktu s Lubošem Kaloudou nebo Marou Střeštíkem.

Mario Holek

- Narozen: 28. října 1986 v Brně
- Výška/váha: 185 cm/75 kg
- Profese: defenzivní záložník
- Klub: Dněpr Dněpropetrovsk
- Kariéra: Brno (2005–2008), Dněpropetrovsk (2008-?)
- Česká liga: 67 zápasů/4 góly
- Ukrajinská liga: 44/1
- Reprezentace – A tým: 2/0, U-21: 19/1