Je známý svou klidnou povahu, sotva ho něco vyvede z míry. Jenže i vyhlášený flegmatik Ondřej Mazuch se při vystoupení české fotbalové reprezentace do 21 let na evropském šampionátu v Dánsku dopálil.

Především semifinálová porážka se Švýcarskem 0:1 brněnského odchovance rozčílila a těžko rozdýchával také následující prohru s Běloruskem 0:1. Lvíčata po ní definitivně přišla o účast na olympijských hrách v Londýně 2012. „Promarnili jsme velkou šanci, která přijde jednou za život,“ mrzelo dvaadvacetiletého obránce belgického Anderlechtu Brusel v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Takže zklamání ze čtvrtého místa ještě nevyprchalo?
Bude hlodat ještě dlouho, promarnili jsme velkou šanci, kterou jsme s reprezentací měli. Dva roky jsme s jedenadvacítkou předváděli dobrý fotbal v kvalifikaci, ale při vrcholu na turnaji jsme se nepotkali s formou. Bohužel jsme prožili smolné mistrovství.

Mrzí vás víc neúčast ve finále, nebo za rok v Londýně?
Dali jsme za cíl olympijské hry, kdybychom si účast zajistili, automaticky máme i cenný kov. Takhle jsme medaili získali, ale z bronzu nemůžeme mít radost jako ze stříbra či zlata. Nehráli jsme dobře, vypadali jsme na hřišti rozpačitě a hlavně jsme přišli o olympiádu, takže jsme nesplnili cíl.

Jste sice vyhlášený flegmatik, ale po nevydařených utkáních jste se na tým hodně zlobil…
Ostrá slova padala především po semifinále se Švýcarskem, protože jsme narazili na hratelného soupeře a taková šance se českému celku možná dlouho nenaskytne. Jenže jsme nic nepředvedli, celý zápas jsme se bránili, když nepočítám nastavení, nevytvořili jsme si žádnou šanci. Už po druhém poločase s Anglií jsme si to potřebovali v kabině vyříkat. Nebyl jsem jediný, kdo mluvil nahlas.

Proč rozhodující střetnutí lvíčatům nevyšla?
Důvodů je samozřejmě hodně. Za dva roky před turnajem jsme prohráli pouze jednou s Francií. Jenže před Eurem nás všichni v České republice pasovali do role favorita, což našim týmům pak nevychází. U někoho hrála taky roli únava, protože měli za sebou spoustu zápasů v ligových soutěžích. Klíčoví hráči neměli formu jako v kvalifikaci, v boji o třetí místo proti Bělorusům už jsme toho měli plné zuby a modlili se za konec.

Také na vás dolehla náročná sezona v Anderlechtu?
Já jsem se cítil dobře a myslím, že bylo vidět i na hřišti, že jsme v obraně podali dobrý výkon.

Po turnaji se většina hráčů rozloučila s mládežnickou reprezentací. Jak vypadaly poslední oficiální společné chvíle?
Měli jsme zamluvenou restauraci, kde se sešli hráči, trenéři i realizační tým. Dali jsme si večeři, ale vyhodnocení turnaje jsme udělali už na hotelu. Zakončili jsme éru, která pro někoho trvala i pět let, i když víme, že jsme promarnili velkou šanci, která přijde jednou za život. Nepříjemné pocity na nás dolehnou, až uvidíme olympiádu v televizi a místo nás tam budou Bělorusové.

Pomýšlíte už na pokračování kariéry v reprezentač­ním áčku?
Záleží na trenéru Bílkovi, který nejlépe ví, v jaké se nacházím pozici a zda se mnou počítá. Důležité bude, abych hrál pravidelně v lize i evropských pohárech. Když přijde reprezentační pozvánka, budu rád, v opačném případě se nic neděje. Můžu se do výběru dostat při zraněních či karetních trestech.

Počítám, že nechcete na poslední reprezentační utkání vzpomínat jako na duel, který vás připravil o olympiádu.
Doufám, že jsem si nezahrál poslední zápas v národním týmu. Na druhou stranu, kdyby se nám podařila bronzová medaile v dresu áčka, měla by spíš cenu zlata. Věřím, že se do reprezentace v budoucnu ještě dostanu a zahraju si o velký turnaj.

Pojďme k přítomnosti. Dostal jste od Anderlechtu dovolenou?
Po příletu z Dánska jsme byli dva dny v Praze a teď jsem u nás na Moravě. Střídavě přejíždíme mezi Hradištěm, odkud je přítelkyně, a Prušánkami. Na dovolenou není čas, ve čtvrtek se hlásím v Belgii.

Vaši spoluhráči už přípravu zahájili, takže na rozkoukávání nejspíš nebude čas…
Týden po mém návratu odjíždíme na turnaj do Portugalska, kde se střetneme s Benfikou Lisabon nebo Paris Saint Germain, což bude výborná příprava. Rovnou se zapojím do tréninků s klukama, žádné úlevy nehrozí. Ale teď na Belgii nemyslím, na Euru jsem trénoval denně, chci si odpočinout a přepnu zase až v Bruselu.

Už při evropském šampionátu se mluvilo o několika zájemcích o vaše služby. Máte ovšem platný tříletý kontrakt, můžete Anderlecht opustit?
Manažer Zíka mi říkal, že náznaky jsou. Některé zápasy na mistrovství Evropy se mi povedly, ale přestupy teprve začínají, kluby mají ještě dovolenou. Když nabídka přijde, bránit se jí nebudu, rád se posunu o stupínek výš.

Nejhlasitěji se údajně ozývala Anglie…
Nevím nic konkrétního, i když se zmiňovalo Německo či právě Anglie. Jenže Anderlecht za mě nejspíš bude chtít hodně peněz. Věřím, že je někdo bude ochotný zaplatit a třeba přesun z Bruselu vyjde.

Když zůstanete, o svou pozici v základní sestavě Anderlechtu se obávat nemusíte?
Klub koupil brazilského stopera z Werderu Brémy (Samuel – pozn. red.), který zvýší konkurenci. Sice jsem už v týmu něco odehrál, ale nikdo nemá nic jisté. Poperu se o místo, abych si ho zasloužil. Nikdo nepočítá s jistou základní sestavou a ustavičný boj o pozici na hřišti je pro každého hráče lepší.

Předpokládám, že se Anderlecht pokusí uzmout titul Genku.
O nic jiného nám nepůjde, kdo příští sezonu vyhraje, jde přímo do základní skupiny Ligy mistrů. Od toho se také odvíjí nákupy, přišli tři čtyři noví hráči, protože vedení chce kádr posílit.

Jak jste se vůbec zabydlel v Belgii?
Máme s přítelkyní krásný barák, který leží asi pětadvacet minut od Bruselu. Našli jsme si kamarády, oblíbené restaurace, zvykli jsme si. S ničím zvláštním se nepotkáváme, Brusel je hodně podobný jako Praha, i v množství přistěhovalců jsou obě města srovnatelná. Jen zažíváme takové anglické počasí, kdy chvíli prší, pak je zase krásně, což mi nevadí.

A co vlámština?
Všude se naštěstí mluví anglicky, takže se ten jazyk nemusím učit. (smích)

Na závěr se zeptám na váš domovský klub. Co říkáte pádu Zbrojovky?
Co na to říct… (odmlčí se) Je velká škoda, že neudrželi první ligu, protože postup zpátky bude hodně těžký. Ve druhé lize jsou další tři čtyři favoriti, třeba Jihlava, Zlín nebo Bohemians. Ze Zbrojovky odešli klíčoví hráči Rabušic či Střeštík, zůstali mladí kluci, na které možná dolehne psychická zátěž. Brno totiž musí v každém zápase hrát na vítězství. Klukům přeju, aby se za rok vrátili, protože druhé největší město v republice si nejvyšší soutěž zaslouží.

Sledujete brněnské zápasy v Belgii?
Mám české kanály, takže jsem viděl všechna televizní střetnutí, jinak jsem aspoň výsledky sledoval na internetu. Pokud bude možnost podívat se na druhou ligu, nenechám si nic ujít.