Začátkem roku si vedení 1. FC Brno mnulo ruce nad výhodným obchodem s Bayerem Leverkusen, s nímž se dohodli na prodeji Ondřeje Mazucha. Jenže všechno je jinak. Talentovaný obránce se dnes ve čtvrtek 17. 5. 2007 nejspíš upíše italské Fiorentině.

Ve středu 16. 5. 2007 Mazuch odletěl se svým agentem Pavlem Zíkou do Itálie, kde podstoupil zdravotní testy. Dnes ve čtvrtek 17. 5. 2007 zamíří na Apeninský poloostrov spolumajitel 1. FC Brno Roman Pros s ředitelem klubu Radkem Bělákem, aby doladili formality.

„Pokud dopadnou testy dobře, tak by měl Ondra podepsat smlouvu. Na přestupové částce už jsme domluveni a je pro nás hodně zajímavá,“ uvedl Pros.

Leverkusen měl za Mazucha zaplatit přibližně jeden a půl milionu euro. V souvislosti s Fiorentinou se spekuluje o částce padesáti milonů korun. „Je to ještě o něco víc,“ tvrdí Pros, který tak vlastně může být rád, že obchod s Leverkusenem ztroskotal.

Proč? „Leverkusen neplnil podmínky splátkového kalendáře, na nichž jsme se dohodli. Proto jsme měli volné ruce k jednání s dalšími kluby,“ vysvětluje Pros.

„Už před domácím zápasem se Spartou za mnou přišli zástupci Leverkusenu s tím, že přestup nemůže být uskutečněn,“ dodává Mazuch.

Snad jedinou nevýhodou pro Brno je, že zatímco německý klub by hráče ještě nechal v české lize příští sezonu, Fiorentina chce uskutečnit přestup už v létě. „Chtějí Ondru hned. A pokud se dohodneme, tak už nejspíš nenastoupí ani v posledních dvou ligových kolech letošního ročníku. Nemůžeme riskovat, že se zraní,“ poznamenal Pros.

Vedle Fiorentiny se do hry o osmnáctiletého zadáka vložil stejně jako před rokem Juventus Turín. A mladíček z Prušánek dá zřejmě podruhé italského velkoklubu košem. „V Juventusu bych měl daleko menší šanci prosadit se do sestavy,“ naznačuje své priority.

Přitom pro klub by byl přestup do Juventusu ještě zajímavější. „Cílová částka by byla skutečně vyšší. Na druhou stranu je ale pravda, že od Fiorentiny bychom peníze měli dostat dřív. A také je pro nás důležité, aby byl Ondra spokojený a měl šanci hrát,“ objasňuje brněnskou volbu Pros.

Už vloni rozpoutal Mazuch válku mezi fotbalovými agenty, když se nechal přetáhnout od Zdeňka Nehody k Pavlu Zíkovi. Nyní bude mít tato kauza pokračování. Nehoda totiž pro Mazucha přichystal zajímavý přestup do Juventusu, ale na svoji tučnou provizi nejspíš může zapomenout. Zíka rychle přispěchal s nabídkou Fiorentiny, které dá hráč pravděpodobně přednost.