„Byl jsem ze všeho otrávenej. V Jablonci jsem ještě začal druhou ligu, ale už se mi nechtělo dojíždět. Uvažoval jsem o tom, že bych mohl jít do Králova Pole. Pak se ozvala Zbrojovka, jestli se nechci vrátit. Byla to hlavně Masopustova zásluha. On mi věřil a prosadil si to, přestože spousta funkcionářů nad tím přestupem kroutila hlavou," vzpomíná Jan Kopenec.Nakonec z toho byla nejvydařenější Kopencova sezona v celé kariéře. Jeho technické přímáky a načechrané rohové kopy byly lahůdkové. Stal se jasnou volbou pro místo levého křídla, odkud nastřílel osm branek. „Přede mnou hrával na levým křídle Jirka Hajský, jenže ten byl na začátku sezony zrovna zraněnej. Chytl jsem se a do sestavy ho už nepustil," připouští, že měl i trochu štěstí.

Kopenec se narodil v Lubech u Chebu, ale v jeho třech letech se rodina přestěhovala do Brna. První fotbalové kličky tak dělal ve Zbrojovce. Brzy se začalo ukazovat, že ze šikovného leváka něco bude. Už v sedmnácti letech naskočil do nejvyšší soutěže. „Do kádru mě vzal trenér Kolský, vynikající stratég a super chlap. Odehrál jsem jen čtyři zápasy, ale byl to pro mě zážitek. Vždyť v mužstvu tehdy byly takové osobnosti jako třeba Bubník nebo Lichtnégl. Bohužel jsme ale spadli," lituje.

Kopenec v nejvyšší soutěži zůstal, protože po sezoně rukoval do Dukly Praha. Po vojně se vrátil, ale na první ligu v brněnském dresu si musel počkat do roku 1971, kdy Zbrojovka postoupila. Po třech sezonách bojů o záchranu začala Zbrojovka v tabulce stoupat, ale pro Kopence to nebylo nejlepší období. Nepadl si příliš do oka s trenérem Havránkem a odešel do Jablonce.

Po návratu odehrál tři výborné sezony, především v té mistrovské měl reprezentační formu. Dal osm gólů a hodně jich připravil jiným svými falšovanými centry vynikající levačkou. Odchod trenéra Masopusta ze Zbrojovky v roce 1980 pak znamenal i konec Kopencova brněnského působení. „Přišli za mnou výboři, že budou omlazovat kádr. Nakonec jsem šel do Frýdku-Místku, kde jsme společně s Karlem Večeřou zachraňovali druhou ligu," doplňuje.

Možná svůj nejslavnější gól vstřelil Eintrachtu Frankfurt v Poháru UEFA. Za Lužánkami rozhodl v 90. minutě o vítězství Zbrojovky 3:2. „Jenže na postup už to nestačilo. Možná i proto slavnej obránce Pezzey nešel do toho souboje úplně naplno. Kdyby chtěl, tak by ten balon vykopl aj s mýma zubama. Pak jsem mu po zápase mojí lámanou němčinou poděkoval, že to neudělal. Jenom se usmál," culí se Kopenec.

Jan Kopenec

Narozen: 17. 7. 1949 v Lubech u Chebu.

Hráčská kariéra: Zbrojovka Brno, Dukla Praha, Jablonec, Frýdek-Místek, Slušovice, Blansko, Domašov.

První liga: 246 zápasů, 26 gólů (Brno: 173/23 + 2 sezony v II. lize).

Reprezentace: U23 1 zápas.

Největší úspěch: mistr ligy 1978.

Přezdívka: Kopec.


ANTONÍN ZABLOUDIL

KAŽDÝ DEN V TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ JIHOMORAVSKÝCH DENÍKŮ ROVNOST NAJDETE JEDEN PŘÍBĚH FOTBALISTY ZBROJOVKY BRNO. NA WEBU SE TEXTY BUDOU OBJEVOVAT S TÝDENNÍM ZPOŽDĚNÍM. PROTO NEVÁHEJTE A ČTĚTE PŘÍBĚHY NA NOVINOVÝCH STRANÁCH S PŘEDSTIHEM:

Pondělí 25. února: Petr Křivánek
Úterý 26. února: Roman Kukleta