Sobotní domácí bezbrankovou remízou s Jihlavou jste si zpečetili sestup. Co se vám od toho utkání honí hlavou?
Přemýšlím nad tím. Dokázali jsme se vrátit ze situace, kdy jsme se několik kol před koncem všichni odepsali. Takže je škoda, že jsme to ještě o týden neprodloužili, kdybychom měli situaci v Ostravě ve vlastních rukách. Potřebovali jsme dát Jihlavě gól a žádný nedostat. Jeden úkol jsme splnili a druhý ne, což nás poslalo do druhé ligy.

Druhý poločas vypadal bojácně. Dolehla na vás nervozita?
Neřekl bych, že někdo znervózněl, nebo jsme hráli bázlivě, ale už tomu chyběla kvalita, kterou nemáme přinejmenším jarní sezonu. To se musí někde podepsat a podepsalo se v rozhodujícím zápase, druhý poločas to bylo do očí bijící.

Po utkání na hráče čekali rozhořčení fanoušci. Taky jste si od nich něco vyslechl?
Byl jsem tak naštvaný, že jsem už v sedm hodin dojel domů na Velehrad. Vím jen zprostředkovaně, co se dělo. Lidi na to mají samozřejmě právo, ale musí to mít únosné meze. Ne aby člověk poslouchal, jak mu někdo sprostě nadává nebo do něj nedejbože žďuchá. To do společnosti nepatří.

Příčinu sestupu vidíte v malé kvalitě kádru?
To ne. Určitě je to v kvalitě zakončení a toho, jak jsme se dostávali, nebo spíš nedostávali do šancí jako v posledním zápase. Kádr máme poměrně kvalitní a stojím si za tím, že jsme v lize nehráli nejhorší fotbal. Jenže jde o dlouhodobou soutěž, body jsme nesbírali a takhle to dopadlo.

Brnu chyběl střelec. Co se s tím dalo dělat?
Pro ofenzivní hráče je strašně těžké dojít do éry po Kubovi Řezníčkovi, který v Brně góly střílel. Když s ním hrál Škoďák (Michal Škoda – pozn. red.) a Kuba branky nestřílel, dělal prostor Škoďákovi, který je mohl dávat. Srovnávat útočníky je těžké, ale co si budeme nalhávat, žádný takový tady nebyl. Z mého pohledu tu jsou ovšem jiní hráči, kteří góly mohli dávat, není to jen o útočníkovi, ale i záložnících, kteří je taky nestříleli. Nedávali jsme góly ani ze standardek.

Sezona v číslechVychytané nuly: 8 (8. místo v první lize)
Nejdelší série bez gólu: 349 minut (6. v lize)
Obdržené branky: 36 (druhý nejvyšší počet v lize)
Počet zásahů: 70 (6. v lize)
Průměr obdržených gólů na zápas: 1,3 (12. v lize)
Úspěšnost zásahů: 65,4 % (17. v lize)
Pozn.: V posledních dvou údajích započítáváme brankáře, kteří odchytali aspoň 10 utkání v ročníku.


Trenér chtěl hrát kombinační fotbal, ale do vápna nechodily centry a ofenziva končila před pokutovým územím.
Je to komplex všeho, ne nadarmo se říká, že brání i útočí celý tým. Svalovat vše jen na útočníky a záložníky by byla blbost, v koncové fázi jsme to nezvládli celé mužstvo, v zápasech jsme za to pykali. Sezonu předtím jsme utkání aspoň uhrávali na remízu, teď jsme do toho dostávali i góly a body jsme nedělali.

Na domácím trávníku jste neporáželi týmy na srovnatelné úrovni s Brnem. Co vám scházelo?
Týmy k nám nejezdily hrát otevřený fotbal, nepřicházely klíčové centry a přihrávky, možná ani nebyly náběhy. Dívám se na to od branky, nemůžu s určitostí říct, kde byla chyba. Detaily spíš rozebere trenér.

Prožíváte nejhorší chvíli kariéry?
Určitě, ale když to vezmu kolem, bavíme se o fotbale. Za čtrnáct dní po skončení sezony začínáme znovu trénovat a potřebujeme na sraz dojít s čistou hlavou, abychom se soustředili na nějaký cíl. V jakém počtu a sestavě se tam sejdeme, je další otázka.

Prodloužil jste smlouvu, takže na startu přípravy budete, ale kdo další?
Vůbec nemám představu. Ještě se musíme soustředit na poslední kolo ligy, i když z našeho pohledu o nic nejde, nemůžeme do Ostravy jet utkání jenom odehrát. Takže aby teď někdo chodil a vykládal nám, kdo končí či pokračuje, by bylo z mého pohledu špatně. Potřebujeme se soustředit na poslední kolo, pak záleží na vedení, aby to začalo řešit.

Chcete okamžitý návrat do nejvyšší soutěže?
Nerad si dělám takové plány, to je pro mě otázka, na kterou nedokážu momentálně odpovědět. Co člověk chce, se mu kolikrát nesplní, chtít či plánovat bývá rozdílné od reality.

Najdete motivaci i na druhou ligu?
Mám ji pro všechny zápasy. Každý, který můžu odehrát, pro mě představuje svátek. Týden se připravuji jen na to, abych odehrál utkání, ne na další tréninky. Nad ztrátou motivace nepřemýšlím, i když jsem samozřejmě skleslý ze situace. Jenže za další čtyři týdny začíná příprava na další sezonu a každý si to musí v uspořádat tak, aby došel s čistou hlavou.