Před touto sezonou vousatý lídr jihomoravský klub po pěti letech opustil a posílil Opavu, která si s předstihem zajistila návrat do nejvyšší soutěže. „Jsem rád, že se vracím zpátky, ale mrzí mě, jak to se Zbrojovkou dopadlo. Mám ještě rok smlouvu a chci ligu zase hrát. U mě záleží, jestli budu zdravý, určitě se nachystám a na ligu stačit budu,“ věří čtyřicetiletý tvůrce hry.

Jenže od příští sezony se mění formát nejvyšší soutěže a také klíč sestupů a postupů. Přímo spadne jen poslední celek z elity, který nahradí lídr druhé ligy. Čtrnáctý a patnáctý tým z nejvyšší soutěže si zahrají baráž o udržení se druhým a třetím celkem národní ligy. „Cesta nahoru bude pro druholigové týmy rozhodně těžší. Pořád bude rozdíl mezi první a druhou ligou, mančafty z nejvyšší soutěže jsou kvalitnější a mají lepší hráče. Bude to složité,“ přemítá Zavadil.

Hodně záleží, jaké mužstvo doprovodí brněnský celek do druhé ligy. Kolo před koncem sezony je nejvíc namočená Karviná, ale sestoupit může také Ostrava, která v sobotu ještě přivítá Zbrojovku. „Druhý sestupující bude taky strašně důležitý. Nedejbože aby to byla Ostrava, to je pro Brno další těžký soupeř v boji o postup,“ má jasno bývalý brněnský trenér Václav Kotal.

Mezi adepty postupu se i v příští druholigové sezoně jistě zařadí České Budějovice, Hradec Králové nebo Pardubice. „Některé týmy taky hrály ligu, mají hlad po návratu. Zbrojovka se potřebuje dobře nachystat, protože ve druhé lize každý zápas musí vyhrát, nejen doma, ani venku nestačí remíza nebo jedno vítězství. Těžká budou i utkání ve Vlašimi nebo Varnsdorfu,“ nabádá opavský špílmachr.

Teď záleží na vedení brněnského klubu, jakou zvolí strategii. Zda dá šanci mladým hráčům a odchovancům, kteří posbírají zkušenosti, nebo poskládá tým s prvoligovými parametry. „Druhá liga je hlavně o bojovnosti a hráči musejí být mentálně silnější, protože každý se teď bude chtít na Zbrojovku vytáhnout, každý ucítí krev a půjde po jejích hráčích, bude je chtít dokopat,“ tuší dlouholetý brněnský obránce a kapitán Jan Trousil.

Klub musí zvolit vhodné typy posily. „Na pováženou je, že ti tvořiví nechtěli do Brna chodit už na první ligu. Mám obavu, že do druhé nepůjdou už tuplem,“ podotýká Trousil.

Nový model první fotbalové ligySkupina o titul (1.-6. místo):
Hrát se bude jednokolově, bez odvet. První tři celky po 30 kolech třikrát doma a dvakrát venku. První dva celky se kvalifikují do Ligy mistrů, třetí do Evropské ligy. Čtvrtý nebo pátý (podle toho, kdo vyhraje domácí pohár) se dostane do baráže o Evropskou ligu.
7.-10. místo:
Hrát se bude systémem play-off. Čtyři týmy systémem doma-venku. Vítěz se střetne v baráži o jedno místo v Evropské lize se 4. či 5. týmem ze skupiny o titul.
Skupina o sestup (11.-16. místo):
Každý s každým jeden zápas. Stejně jako ve skupině o titul se započítávají body ze základní části. Poslední sestupuje přímo. Čtrnáctý s patnáctým se v baráži utkají proti druhému a třetímu celku z nižší soutěže.