Deset let, čtvrtý boss. Do zástupu vlastníků fotbalové Zbrojovky přibylo další jméno. Novým většinovým majitelem klubu se stal Václav Bartoněk. Přesněji řečeno jen vystoupil ze stínu. Dlouholetý top manažer a donedávna ředitel společnosti OHL ŽS totiž v posledních letech na řízení klubu podílel. Deníku Rovnost nyní oficiálně potvrdil, že Zbrojovce vládne.

Od právníka Jaroslava Přečka přejímá společnost FOR Brno Plus, které patří sedmdesát procent akcií klubu. Zbylých třicet procent zůstává podnikateli Petru Hoskovcovi. Podmínky převodu ani jedna strana nechce uveřejnit. „Jsme s Jaroslavem Přečkem víc než přátelé a partneři, k transakci došlo ve výši nominální hodnoty společnosti," uvedl jen Bartoněk. Hodnota je 3,096 milionu ko­run.

Přeček v čele klubu vydržel jen rok, loni v lednu jej přebíral od bratrů Romana a Stanislava Prosových. Zbrojovka se zmítala na čtrnáctém místě druholigové tabulky, navíc ji tížily několikamilionové dluhy. „Ne všechno se podařilo, ale svoje jsem si v Brně splnil a nemám se za co stydět. Mrzí mě, že nemůžu pokračovat, ale na fotbal budu rád jezdit," povídal Přeček.

Dohoda předem

Už na začátku jeho krátké vlády odborníci i média spekulovali, že přichází jako bílý kůň, nastrčený prostředník bohatších. V této souvislosti padalo jméno bosse fotbalové Slavie Aleše Řebíčka, jemuž mělo jít o výstavbu nového stadionu v Brně. „Vidíte, že to byl nesmysl," reagoval Přeček.

Byl totiž dohodnutý s jiným podnikatelem, který má v zádech jinou velkou stavební firmu. Přestože Bartoněk z OHL ŽS odešel a odmítá vzájemné propojení, spolupráci lze očekávat. O trvajících vazbách Bartoňka se stavbaři svědčí vyjádření společnosti. „Na komentáře ohledně Zbrojovky se musíte ptát pana Bartoňka. Nemám žádné nové informace," sdělila mluvčí OHL ŽS Taťjana Pelíšková.

Bartoňkova čtyřicetiletá kariéra ve stavebnictví napovídá, že se může rozpohybovat situace okolo výstavby nového stadionu v Brně. „Vím, že se pracuje na revitalizaci projektu stadionu, které město zadalo asi v roce 2009," pravil nový boss Zbrojovky.

Přiznává, že se s Přečkem předem domluvili. „Dali jsme si společné cíle. Mimo jiné, že v horizontu dvou let může dojít ke změně vlastníka FOR Brno Plus. Tento záměr jsme naplnili," objasnil Bartoněk, který se stává i předsedou představenstva prvoligového klubu.

V klubu doposud figuroval jako místopředseda představenstva, protože řídil společnost OHL ŽS, jednoho z partnerů klubu. Už od roku 2009 s ním předchozí majitel Pros konzultoval některé kroky. „Na prvním místě je brněnský srdcař, který má dostatečné společenské postavení a také finanční možnosti na vedení klubu," charakterizoval Přeček svého následovníka.

Václav Bartoněk.
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Na změnu majitele nahlíží pozitivně také město v čele s primátorem Romanem Onderkou. „Pana Bartoňka znám jako schopného manažera, který se dlouhodobě snaží pomoct Zbrojovce. Doufám, že jeho vstupem dojde konečně ke konsolidaci situace v klubu, posílení mužstva i lepším výsledkům," uvedl primátor.

Přeček odmítl i čestné místo v dozorčí radě. „Abych mohl odpovědně vést fotbalový klub, musím být fit. Můj problém je dlouhodobý a není to chřipka, musím dát přednost zdraví," objasnil třiasedmdesátiletý Přeček, jehož postihla plicní chlamydie.

Hoskovce se změna nedotýká. „Nevím, proč se stále tajily majetkové vztahy ve Zbrojovce, ale pro mě je priorita, aby se našel silný investor. Může to být Václav Bartoněk, těžko říct. Před pár lety ode mě chtěl koupit podíl v klubu, ale nedohodli jsme se a od té doby jsme se nebavili. Nic mě nenutí podíl prodat," řekl Hoskovec.

Příchod Bartoňka vítají legendy klubu i fanoušci. „Doufám, že přichází člověk, který se bude Zbrojovce věnovat. Pozitivní je, že se utnou fámy o vlivu Řebíčka a Slavie," potěšilo příznivce Miroslava Drchala. „Jméno nového majitele pro mě znamená uklidnění, že už se přestane spekulovat, kdo za řízením klubu stojí. To přispěje ke stabilizaci klubu a také lepším výkonům," uvažoval kapitán mistrovské Zbrojovky z roku 1978 Rostislav Václavíček.

Václav Bartoněk.Bartoněk: Fotbal není koníček, ale součást mého života
Brno /ROZHOVOR/ – Konec spekulacím. Fotbalový klub Zbrojovka Brno má definitivně nového vlastníka. Společnost FOR Brno Plus, které patří sedmdesát procent akcií klubu, převzal od právníka Jaroslava Přečka dlouholetý top manažer ve stavebnictví Václav Bartoněk. Plán se zrodil už před rokem a půl, kdy Zbrojovku přebral Přeček. „Můj záměr řídit klub nebyl dominantní, ale řekli jsme si, že na naší společné cestě může nastat tento okamžik," říká šedesátiletý Bartoněk.
Proč jste Zbrojovku nepřevzal rovnou vy?
Jaroslav Přeček měl v té době chuť, byl plný energie a fotbalu se věnoval, kdežto pro mě to byla doplňková činnost. Jelikož jsem loni po čtyřiceti letech skončil ve stavebnictví a necítím se na to, že budu někde chalupařit, věnovat se vnoučatům a podobným bohulibým záležitostem, rozhodl jsem se vložit svůj čas a energii fotbalu.
Hodně se spekulovalo, zda Jaroslav Přeček byl pouze nastrčený prostředník. Jaký měl přínos?
Je to člověk etablovaný ve fotbalovém prostředí, na jeho vizitku a kredit se dali přilákat sponzoři. To je spousta faktorů, které potřebujete. Loňská licence byla o schopnosti jednat a o kreditu toho, kdo vyjednává. To byl ten moment, kdy to nemohl dělat Roman Pros.
Loni se neustále mluvilo o tom, že Zbrojovce hrozí krach a nezíská licenci. Jaká byla situace doopravdy?
Určitě nebyla jednoduchá, ale zase ne tak krizová, jak to navenek vypadalo.
Už je Zbrojovka očištěná od problémů z minulosti?
Teď je to konsolidovaná firma.
Jaké jsou vaše plány se Zbrojovkou?
Nějaké vize jsem měl už v roce 2009, kdy jsem na fyzickou osobu zakoupil licenci na název klubu, a to na deset let. Tehdejší rozhodnutí bylo oprášit značku, vrátit se k tradici názvu Zbrojovka a dát část svých schopností a času klubu, aby Brno jako druhé největší město v tomto státě mělo fotbalový tým, který nedělá ostudu. Teď je celkem logické, že se postupnými kroky musím dostat v řízení klubu hlouběji a hlouběji. Dobu tří a půl let završuji tím, že jsem vzal klub do svých rukou doopravdy.
Kam chcete klub dovést?
Rok ve druhé lize a návratovou sezonu považuji za takové období od mateřské školy k maturitě. Takže poslední čtyři kola budou jako svatý týden před maturitou (úsměv) a pak musíte udělat přijímačky. Buď skončíte někde u lopaty, nebo když chcete něco znamenat, musíte jít na vysokou školu. Najednou mi prolétlo hlavou, že něčím podobným procházela Plzeň, která se tenkrát zachránila s odřenými zády, první rok se vnitřně pidinožila, další už sportovní báze a fungování klubu vypadalo standardně a třetí rok něco začala znamenat.
Takže Plzeň pro vás představuje inspiraci?
Napadlo mě, že můžeme jít její cestou. Prostě mít nějaký bod, ke kterému dojdete ne moc klikatou trasou. Takže pokud maturita znamená poslední letošní kolo, následují ještě dva roky a pak to můžeme rozebírat. Hlavně chceme vytvořit větší sílu v mládežnickém fotbale, je to o produktu vlastních hráčů.
S mládeží potřebujete ještě hodně pracovat na zlepšení?
Sportovní úsek uskutečnil lehkou revoluci u trenérů mládeže. Na to, jak se prezentuje výsledkově, dopadla dobře a nejsou tam nějaké vnitřní konflikty. Pár let zpátky fungovalo u mládeže zvláštní skupinkaření.
Jak dlouho už se pohybujete v brněnském fotbale?
Fungoval jsem ve statutárních orgánech, ale to je obecný trend, když vaše společnost dělá mecenášství. S OHL ŽS se jednalo o příslušnost k regionu. Jako největší moravská firma se nemůžete k městu, kde sídlíte, chovat macešsky. Musíte prokazovat společenskou odpovědnost ve sportu, kultuře či zdravotnictví.
Kdy jste začal chodit na fotbal?
Moje první fotbalová vzpomínka se živě opakuje. Na konci padesátých let tady hrála s nároďákem Argentina 3:3, bylo tam šestašedesát tisíc lidí a můj otec mě měl celou dobu na koni.
Fandil jste někdy někomu jinému než Brnu?
Já jsem takový zavilý patriot, že to nejde. Zažil jsem Rudou hvězdu a svůj idol Františka Schmuckera. Ten mě naštval, když odešel do Baníku. (úsměv) Taky si pamatuju Jardu Přečka v Kéniku. Fotbal nenazývám koníčkem, je nezbytná součást mého života.
Kdy vás napadlo, že se ve fotbale můžete angažovat víc než jako fanoušek?
Pokud jste normální, tak vás takové myšlenky nenapadají. (smích)
Takže až zapojením OHL ŽS do fotbalu začala vaše role v brněnském fotbale?
To s firmou nemá vůbec nic společného. V rámci chtění, možností a schopností jsem se kolem fotbalu motal zhruba od éry Romana Prose. Když se to postupem doby dostalo do situace, že jsem zasedání dozorčí rady nechodil jenom odsedět, byl to Roman Pros, který měl nutkání se mnou věci konzultovat. Tak od roku 2007 nebo 2008 se mnou zásadní věci řešil jako s nevlastním bratrem. Tím pádem si můžu dovolit tvrdit, jestli Pros byl, nebo nebyl hrobař brněnského fotbalu.
A co tvrdíte?
V žádném případě nebyl. Veřejnost a některá média jej označila za hrobaře, který klub vytuneloval, ale v ekonomice jej držel na vlastních bedrech hrozně dlouho.
Za jeho éry se ovšem udělalo hodně špatných rozhodnutí a Zbrojovka dokonce sestoupila…
Naprosto na rovinu můžu říct, že byla moje myšlenka, že je lepší sestoupit než to lámat přes koleno. Říkal jsem Romanovi, že než se plácat od ničeho k ničemu, je lepší spadnout na nos, namlátit si hubu a odrazit se ode dna. Někdy vás v životě musí postihnout nějaké rány, aby vás mobilizovaly, otřepal jste se a choval se jinak.
Proč podle vás došel brněnský fotbal až do takového stavu?
Bylo dost velké spektrum lidí, kteří měli co do činění s fungováním klubu. Roman je bral jako profíky, ale bylo to jinak. Jejich profesionální úroveň zůstala pod nějakým standardem.
Takže Roman Pros vedl klub s dobrým úmyslem, ale vzal si špatné lidi?
Vyhodnotil si je jako schopné na těch správných místech. Jestli to z jejich strany byla dobrá přetvářka, nehodnotím, protože tak blízko jsem u toho nebyl. Denní dění jsem nezažíval, takže to nemůžu analyzovat. Nicméně Roman je nominoval a v některých případech to nebylo úplně šťastné.
Držíte sedmdesát procent akcií, podnikatel Petr Hoskovec zbylých třicet. Pokusíte se je od něj odkoupit?
Abych pravdu řekl, bylo období, kdy jsem se zabýval tím, proč vlastní část klubu a co konkrétně z pozice vlastníka chce pro fotbal dělat. S tím jsem už přestal. Je to jeho osobní záležitost, ale nebylo by špatné, kdyby se k fotbalu postavil proaktivně.