Vedení klubu podle toho plánu jedná. I přes pád z nejvyšší soutěže u mužstva pokračuje slovenský trenér Roman Pivarník, Zbrojovka nově obsazuje také post sportovního manažera, kterým se stává Tomáš Požár, o čemž Deník Rovnost informoval už minulý týden. „Pozitivní je, že se chce tlačit na zefektivnění práce. Klub má snahu vybudovat tým s určitou filozofií a uvidíme, jak se všechno podaří dát do kupy,“ uvedl jedenapadesátiletý kouč Pivarník.

Pivarník po svém nástupu podepsal smlouvu na dva roky, ale dohoda zněla pro nejvyšší soutěž. S brněnským klubem se však domluvil na pokračování. „V Brně jsem vnitřně spokojený, vnímám nadále velký potenciál klubu a jeho historii. Zhruba před čtyřmi lety se tady nastartoval progres na poli mládeže a to je pilíř, o který se chceme opírat. Zároveň si samozřejmě uvědomujeme, že pro splnění našich ambicí je potřeba tým vhodně doplnit,“ pravil Pivarník.

Po devátém kole uplynulého ročníku převzal mužstvo na poslední příčce tabulky a vytáhl ho po podzimu na dvanáctou pozici. Jenže na jaře Zbrojovka klesla na dno a už se z něj nevydrápala. „Taky jsem pro jeho pokračování. Je to ambiciózní trenér, který se chce co nejdřív vrátit do ligy. Jen musí tlačit na vedení, aby mu doplnilo mančaft, protože postup vůbec nebude jednoduchý. Nejdůležitější pro Brno je, aby ve druhé lize zůstalo co nejkratší dobu, tedy aby se za rok vrátilo,“ pronesl legendární brněnský gólman Josef Hron.

Kdo ze Zbrojovky odejde?
Tadas Kijanskas – dvaatřicetiletému litevskému reprezentantovi končí smlouva, střední obránce v Brně za dvě sezony odehrál 41 utkání.

Konstantin Bazeljuk – pětadvacetiletému ruskému útočníkovi vyprší hostování z CSKA Moskva, i vinou zranění zasáhl jen do dvanácti utkání a vstřelil jediný gól.

Rafael Acosta – zimní uruguayská posila se chytla, sedmadvacetiletý drobný záložník nastoupil do čtrnácti duelů a dal dvě branky, po konci hostování se patrně přesune do Jablonce.

Miloš Kratochvíl – dvaadvacetiletému záložníkovi končí roční hostování z Plzně, naskočil do 21 prvoligových utkání a dal jednu branku. Je o něj zájem a Zbrojovku opustí, ale do Viktorie se nevrací.

Vhodně doplnění týmu představuje hlavní úkol pro nového manažera. Dvaačtyřicetiletý Požár dostane na starost řízení sportovní činnosti klubu od výběrů do patnácti let až po dospělé. Hlavní zodpovědnost ponese za první tým. „Je to zkušený funkcionář a věřím, že sem za ním nějací hráči přijdou, kteří se třeba nevejdou do kádru Sparty. Úplně top fotbalisté se do druhé ligy nepohrnou, všichni chtějí hrát ligu, když na to mají, ale Požár může brněnskému fotbalu pomoct tím, že někoho přivede,“ uvažoval Hron.

Brněnský celek sestoupil z první ligy po šesti letech a mohla za to především nemohoucná koncovka. Na přestupovém poli se tak musí pídit hlavně po forvardovi. „Věděli jsme, že potřebujeme získat kvalitního útočníka. Hodně jsme na to tlačili a šli za tím, ale asi je potřeba ještě víc. Bez útočníka nejde hrát. Osa tu není. Klíčové bude najít hráče a vhodně kádr doplnit,“ uznal Pivarník.

Jasno už má o některých odchodech, smlouvy končí obránci Tadasu Kijanskasovi a útočníkovi Konstantinu Bazeljukovi, dres nejspíš převléknou i Rafael Acosta nebo Miloš Kratochvíl.