Poslední dvě sezony strávil odchovanec brněnské Zbrojovky v druholigovém Prostějově. "Člověk musí poslouchat i tělo a dívat se na rodinu, kterou jsem trochu šidil. V nejlepším se má skončit, když člověk má v povědomí dobré výkony, než kdyby to náhodou nešlo a byl odkopnutý jak pes. To se ve sportu a všude taky děje. To by pro mě bylo hořké, když jsem fotbal dělal celý život," uvedl Polák v létě v rozhovoru pro Deník Rovnost.

V české lize nastupoval v dresech Brna a Liberce. V nejvyšší soutěži si připsal 211 startů a vstřelil 11 branek. Nastupoval i za Norimberk, Anderlecht Brusel a Wolfsburg. S Norimberkem vyhrál Německý pohár, s Anderlechtem vedle domácího poháru a Superpoháru vybojoval i titul.

Do rodného Brna se vrátil v roce 2016, ale po dvou letech s ním sestoupil do druhé ligy. Poté odešel do Prostějova.

V národním týmu odehrál Polák 57 zápasů a sedmkrát se zapsal mezi střelce. Zahrál si i na mistrovství světa 2006 a o dva roky později na Euru.

Do pátku byl nejmladším hráčem v historii české reprezentance, než ho v utkání Ligy národů na Slovensku překonal ve věku osmnácti let, jednoho měsíce a deseti dnů sparťanský talent Adam Hložek. Velké úspěchy prožil Polák s jednadvacítkou, s níž na evropském šampionátu v roce 2000 získal stříbro a o dva roky později zlato.