Jenže aktuální klimatické podmínky, které na jižní Moravě po druhé lize odložily také start nižších soutěží, nutí hráče k běhání po umělce. „Samozřejmě to není příjemné. Všichni jsme doufali, že budeme na trávě. Tréninky na umělce nejsou ideální. Když zápasy hrajeme na trávě, přechod není lehký, ale bohužel se nedá nic dělat,“ doplnil Škoda.

Z umělé trávy si fotbalisté přinášejí zranění kotníků či kolen, která aktuálně doléčují Dušan Melichárek, Ondřej Sukup nebo Rafael Acosta. „Umělá tráva nám způsobuje největší problémy. Není normální, abychom na ní doteď trénovali,“ kroutil hlavou brněnský trenér Roman Pivarník.

Ve středu patřilo hlavní hřiště stadionu v Srbské ulici kvalifikačnímu utkání mistrovství Evropy do 17 let mezi Ukrajinou a Španělskem, dnes už ho kouč chce využít pro trénink prvního týmu Zbrojovky. „Tenhle týden jsme pořád na umělce, před utkáním v Liberci jsme na normální trávě byli tak dvakrát,“ podotkl Škoda.

Do individuálního tréninku už se aspoň zapojil záložník Jan Polák, který vynechal poslední duel v Liberci. „Měl týden volno a už začal s tréninkem, od pondělí se přidá k mužstvu,“ uvedl brněnský kouč.

Polákovy zkušenosti celek potřebuje, protože Zbrojovka ztrácí bod na čtrnácté Slovácko, které těsně visí nad sestupovou propastí. A do konce soutěže zbývá devět kol. „V mistrovských utkáních jsme poprvé dvakrát po sobě nezískali body od doby, co jsme přišli k týmu. Věděli jsme, že tabulka se bude prolínat a můžeme padnout na sestupové místo, ale musíme vyskočit a udělat nějakou šňůru bodů,“ řekl Pivarník. „Je důležité, aby hráči neupadali a dál pracovali, měli nastavené, že se situace otočí,“ nabádal trenér.

Příští sobotu se Jihomoravané na domácím trávníku utkají v klíčové bitvě s Karvinou, která má na deváté pozici pouhé čtyři body náskok. „Už jsem tyhle situace zažil a vím, že stres tomu nepomůže. Snažíme se poctivě makat a pak to prodat v zápase. Nesmíme si připouštět, jestli jsme patnáct, či devátí, i když nějaký strašák tam samozřejmě je,“ přiznal forvard Zbrojovky.

Reprezentační přestávku využilo Brno také k herní přípravě, jenže na hřišti posledního celku slovenské ligy Senice padlo 1:3.

Tento a příští týden se Pivarník s hráči zaměří hlavně na herní stránku výkonu. „Pracujeme na síle a trošku na kondici, ale jen ji obnovujeme. Jsme dobře natrénovaní a nemáme problém zápasy dohrávat. Naopak po technicko-taktické stránce máme v některých situacích potíže,“ poznamenal Pivarník.

Po dvou prohrách v řadě navíc hráči bojují také o pozici. „Dělám vše pro to, abych patřil mezi základní kameny sestavy a neodcházel z ní,“ pronesl brněnský zadák Lukáš Vraštil.

Závěr sezony brněnských fotbalistů
22. kolo: Zbrojovka – Karviná, sobota 31. března, 15.00
23. kolo: Zbrojovka – Slavia Praha, sobota 7. dubna, 17.00
24. kolo: Slovácko – Zbrojovka, sobota 14. dubna
25. kolo: Zbrojovka – Viktoria Plzeň, sobota 21. dubna, 17.00
26. kolo: Dukla Praha – Zbrojovka, sobota 28. dubna
27. kolo: Zbrojovka – Jablonec, sobota 5. května, 17.00
28. kolo: Teplice – Zbrojovka, sobota 12. května
29. kolo: Zbrojovka – Jihlava, sobota 19. května, 17.00
30. kolo: Baník Ostrava – Zbrojovka, sobota 26. května

Pozn.: časy některých utkání budou teprve upřesněné.