Domácí bod se čtvrtou Ostravou je cenný, ale porazit prvoligového lídra… To už není jenom náhoda. Fotbalisté 1. FC Brno porazili ve dvacátém kole nejvyšší soutěže Teplice 1:0 a už čtyři jarní kola po sobě bodovali.

Navíc dobyli v letošní sezoně neporažená Stínadla. „Důležitou součástí úspěchu bylo naše zdravé sebevědomí, nejeli jsme k lídrovi tabulky pro prohru, naopak pro tři body. Na hráčích jsem cítil, že poslední dobré výsledky jim psychicky hodně pomohly. A zkrátka ukázali, že vyhrát se dá všude,“ těšilo brněnského kouče Miroslava Beránka.

Především ve druhém poločase Tepličtí potvrzovali své postavení a hosté v čele s gólmanem Burešem se hodně oháněli, aby udrželi nulu. Tlak Severočechů zmrazil v 85. minutě obránce Martin Jílek, který hlavou prodloužil do sítě rohový kop Polácha. Vstřelil premiérovou branku v patnáctém ligovém duelu. „Chodím pravidelně na první tyč a Polon to tam pěkně zahrál. Balon mě spíš trefil, takže jsem měl trochu štěstí,“ připisuje třiadvacetiletý střelec zásluhy brněnskému špílmachrovi.

Teplice prohrály teprve podruhé v letošním ročníku a po čtyřgólovém vítězství Sparty nad Olomoucí ztratily pozici vedoucího mužstva soutěže. „Pořád se mluví o nějakém titulu, ale okolo nás je hodně dobrých týmů se srovnatelnou kvalitou. Prohra nám může naopak odlehčit,“ tvrdil po zápase domácí kouč Jiří Plíšek.

V nudné první půli stojí za zmínku pouze drzý průnik teplického Zoubeleho a prováhaná koncovka Libora Doška. Po přestávce nastoupili hosté a padesátimetrovým sprintem zakončeným tvrdou ránou do gólmana Slavíka se představil levý bek Husár. „Brno nás mělo přečtené a hrálo opravdu chytře. Vsadili na pozornou obranu, hlídali si naše hroty i pravou stranu se mnou a Pavlem Verbířem,“ uznal teplický obránce Vlastimil Vidlička.

V závěrečné dvacetiminutovce Severočeši tlačili, jako na běžícím pásu pálil Ljevakovič, ve dvou slibných šancích se ocitl jeho bosenský krajan Mahmutovič. Skórovalo však Brno a vyšvihlo se už na osmou příčku tabulky. „Pustili jsme Teplice do tlaku, ale do vedení nešly. Je to trošku šťastné vítězství a hráče musím pochválit, protože se vydali ze všech sil,“ doplnil Beránek.

FK Teplice – 1. FC Brno 0:1

Poločas: 0:0. Branka: 85. Jílek. Rozhodčí: Jech 2 – Ubias, Jiřík. Bez karet. Diváci: 4890.

Teplice: Slavík 3 – Vidlička 2, Klein 2, Rosa 3, Siva 2 (87. Veverka) – Verbíř 3, Ljevakovič 2, Vachoušek 3, Zoubele 2 (66. Stožický) – L. Došek 4 (60. Vondrášek 2), Mahmutovič 3. Trenér: Plíšek.

Brno: Bureš 2 – Jílek 2, Huška 3, Trousil 2, Husár 2 – Dostálek 3, Polách 2 (90. Borák), Křeček 2, Kalabiška 3 – Rabušic 3 (73. Okleštěk), T. Došek 3. Trenér: Beránek.

Hvězda zápasu

MARTIN JÍLEK

Původem stoper Martin Jílek se na pravém kraji brněnské obrany musel vypořádat s rychlíky Zoubelem nebo Mahmutovičem. Svou úlohu zvládl a přidal ještě bonbónek navíc. V 85. minutě si naskočil na nadýchaný rohový kop Polácha a premiérovou brankou v patnáctém ligovém duelu rozhodl o vítězství 1. FC Brno.

Okamžik zápasu

12. MINUTA

Teplice mohly jít do vedení už ve dvanácté minutě domácího duelu s Brnem. Zoubele na půlicí čáře nevěděl co s míčem, otočil se na branku hostí a po levé straně nasprintoval až do pokutového území. S jeho přihrávkou však Libor Došek otálel tak dlouho, až se ke střele nedostal. Odražený míč poslal Ljevakovič vysoko nad.

Smolař zápasu

MARTIN HUSÁR

V 56. minutě se slovenský ofenzivní levý bek ve službách Brna Martin Husár nadýchl k padesátimetrovému sólu a protlačil se až před domácího gólmana Slavíka, který jeho tvrdou ránu s námahou vyrazil. Připravil tak obránce o první střelecký zápis v české nejvyšší soutěži.