Určitě ho potěšilo také výrazné zlepšení herního projevu mužstva. K úplné spokojenosti mu však chybí větší domácí návštěvy a především nesplnění hlavního předsezonního cíle, jímž byl postup do pohárové Evropy.

Jaké pocity u vás po skončení sezony převažují?
Den ode dne se to mění a čím víc převažují pozitiva. Je jasné, že pro mě osobně to zklamání je, protože jsme byli blízko cíle, kterým byly evropské poháry. Přesto musím sezonu hodnotit jako velmi dobrou. Zlepšil se herní projev, v kabině všechno fungovalo. Když to tak bude pokračovat, tak nám příští rok poháry nemohou utéct.

Nelitoval jste toho, že jste už před sezonou odvážně vyhlásil útok na pohárové příčky?
Nikdy jsem nezalitoval, i když byly chvíle, kdy jsem si říkal: Tak a teď dostaneš spravedlivě nafackováno. Bylo to hlavně na podzim, kdy se nám nedařilo a trenéru Uličnému hrozilo odvolání. Spíš jsem litoval toho, že jsem nemohl dodržet slib fanouškům, že v zimě odejde jenom jeden hráč.

Proč jste ho porušil?
Když jsem to slíboval, tak jsem byl opravdu přesvědčený, že slovo dodržím. Ale pak přišla za Luboše Kaloudu nabídka, která nešla odmítnout (cca 130 milionů korun – pozn. aut.). Neudělat tenhle obchod by byl hřích. To jsme si prostě nemohli dovolit.

Kdy jste začínal mít jasno, že trenéru Uličnému prodloužíte smlouvu?
Bylo to asi po výhře na Spartě. To jsem si říkal, že ať už se stane cokoliv, tak si to ten John asi zaslouží. Nepodařilo se nám letos výsledkově oslavit výročí třiceti let od titulu, tak budeme za rok slavit titulem šedesátiny pana Uličného. (smích)

O Evropu vás připravil obrovskou chybou asistent rozhodčího Pokorný, který odmával v semifinále poháru neexistující ofsajd. Jak jste tento fakt překousl?
Nejhorší to bylo den po zápase. To jsme si uvědomili, že nám to uteklo mezi prsty. Ten rozhodčí nás připravil o několik milionů. Navíc mohl připravit o angažmá trenéra Uličného, kdybychom trvali na tom, co jsme řekli před sezonou.

Viděl jste situaci dobře už na stadionu?
Nejprve jsem samozřejmě oslavoval gól. Když nebyl uznaný, tak jsem si úplně jistý nebyl, protože jsem od toho místa seděl dost daleko. Ale okamžitě mi začaly chodit textovky od lidí, co to viděli v televizi. Kdyby ten zápas nevysílali, tak bychom možná odjížděli s tím, že se nic nestalo.

Budete nějakým způsobem usilovat o přísnější trest pro pana Pokorného?
Tu škodu vyčíslit nejde a my si na něm nic nevezmeme. Věřím, že kompetentní osoby jej po zásluze odmění. Ať už to udělal vědomě nebo nevědomě, tak teď už může mávat jen na nádraží, ale ne v lize. Mělo by se nějak řešit, aby k takovým věcem nedocházelo. I ten konzervativní tenis má jestřábí oko. Proč pro tyhle momenty neudělá něco i fotbal?

Kdy jste se naopak během uplynulé sezony cítil nejlíp?
Zažil jsem spoustu milých chvil. Asi vůbec nejlepším emotivním zážitkem byla domácí výhra nad Spartou. Nevím, jestli je to úplně vhodné, ale přirovnal bych to k orgasmu.

Na jaře vám bylo vytýkáno, že kádr není dost široký. Přišlo pár zranění a pomalu nebylo koho vzít na lavičku…
Každý nám říkal, že odešli Holek s Kaloudou a nepřišly za ně náhrady. Podívejme se na to ale řečí čísel. My jsme na prodeji těchto hráčů slušně vydělali a navíc jsme byli na jaře nejúspěšnějším celkem ligy. Takže jsme vlastně geniální. (smích) Ale abych fanoušky uklidnil, tak budeme pracovat na tom, abychom měli v příští sezoně kvalitnější lavičku.

Který post je pro vás v letním přestupním termínu prioritou?
Asi všichni cítí, že máme po odchodu Kaloudy slabinu na pravé straně zálohy. A pořád se bavíme také o útočníkovi. Máme vytypováno několik hráčů, ale to je spíš otázka na trenéra. Protože hráče si vybírá především trenér. A my uděláme pak maximum, abychom jeho požadavky splnili.

Nedávno jste řekl, že Brno má pro vyjednávání s eventuálními posilami lepší pozici než před rokem. Nemají ale větší požadavky jejich zaměstnavatelé, kteří dobře vědí, kolik Brno vydělalo za přestupy hráčů?
Určitě to tak je. Cenová relace bude jiná, něž kdyby někdo prodával hráče do týmu ze dna tabulky. Ale ono to platí i pro ty hráče. Když má přestoupit do Brna, tak automaticky předpokládá, že jeho podmínky budou ve vyšším standardu.

Z hráčů základní sestavy pomalu končí smlouvy Sieglovi a Pavlíkovi. Budete usilovat o to, aby v Brně zůstali?
Budeme dělat maximum pro to, aby kostra týmu zůstala. O nových smlouvách budeme s hráči jednat v nejbližších dnech. Jistý je zatím jen odchod Milana Pacandy, který na jaře hostoval ve Zlíně.

Je pro vás velkým zklamáním počet diváků, kteří chodí na vaše domácí zápasy?
Už nenalézám odpověď na to, proč lidi nechodí. Nechce se mi stále alibisticky vymlouvat, že až budou Lužánky, bude líp. Byl jsem přesvědčen, že pokud bude Brno hrát hezký útočný fotbal, tak lidi chodit budou. Myslím, že máme v týmu osobnosti, na které se vyplatí chodit. Je tu charismatický kouč, který je svým způsobem šoumen. Přesto jsou návštěvy takové, jaké jsou.

Nešlo by přece jen udělat pro diváky na Srbské víc? Slibovalo se zlepšení po příchodu agentury Kentaura, ale zůstalo u seskoku parašutistů a pak už se nedělo nic…
Nerad bych se k tomu vyjadřoval do doby, než se o tom budu bavit osobně s majitelem agentury Kentaura.

V letošní sezoně byly několikrát problémy s částí brněnských fanoušků při zápasech na hřištích soupeřů. Co s tím může klub dělat?
Jsem rád, že při domácích zápasech nemáme větší problémy. Při venkovních utkáních je situace bohužel jiná. Vezměme si třeba poslední zápas ve Zlíně. Bylo tam spousta fanoušků, kteří celý zápas neskutečně hnali Brno dopředu. Těch si vážím. Ale bylo tam taky pár pitomců, kteří to celé hodili úplně jinam. Co s tím? My se snažíme s fanoušky komunikovat, ale zatím nemůžeme nalézt společnou řeč.

Jaká je vaše představa?
Osobně jsem dal fanouškům návod, aby si založili občanské sdružení. Když budou organizovaní a budeme vědět, kdo je kdo, tak podpora ze strany klubu bude mnohem větší. Klidně budeme organizovat výjezdy autobusy. Ale musím vědět, že když tam někdo udělá nepořádek, tak to bude člověk, který za to ponese odpovědnost a na fotbale už ho nikdy neuvidím. To je jediná cesta, jak vrátit fotbalu kulturu.

Fotbalové Brno stále čeká na nový stadion za Lužánkami. Nastal nějaký posun?
Posouvá se to. Začátkem června bych měl dostat kompletní vizualizaci stadionu, jak by měl vypadat. Osobně věřím tomu, že se příští rok začne stavět a že se nového stadionu dočkáme, tak jako se letos dočkali fanoušci Slavie.

Bude klub v příští sezoně disponovat větším rozpočtem než letos?
Určitě bude nějaké navýšení, ale jak bude radikální, na to teď ještě nedokážu odpovědět.

Vloni jste před sezonou mluvil o tom, že chcete, aby tým skončil v lize do třetího místa. Jaký bude cíl pro příští ročník?
Chtěl bych, aby bylo Brno první. Všichni mě varují, ať to neříkám, ale já nemůžu mít jiný cíl. Na druhou stranu musím samozřejmě ctít sílu našich soupeřů. Bude určitě těžké urvat i to třetí místo, které zajišťuje poháry. A my chceme do Evropy každopádně postoupit.