Několik let patřili k oporám brněnských fotbalistů. Teď se ve druhé lize svým bývalým spoluhráčům postaví. A udělají maximum, aby jim ztížili návrat do nejvyšší soutěže. Přidanou hodnotu získají především duely Zbrojovky s jihomoravským rivalem Znojmem, Třincem, Sokolovem, Opavou či Zlínem.

Ve všech těchto druholigových mužstvech nastupují nedávní fotbalisté celku ze Srbské. Nejzajímavější tahák nabízí duel brněnských dvojčat Petra Švancary s Milanem Pacandou. Naostro se jej diváci dočkají už 8. října ve Znojmě, kam zavítá Zbrojovka. „Nikdy jsem proti ní nenastoupil a pokud vyběhnu na hřiště, budu mít obrovskou motivaci,“ těší se staronová znojemská akvizice Pacanda.

Podobně kontruje i brněnský kapitán. „Na vzájemný souboj se těším, bude pikantní. A lidi se taky mají na co těšit, Paci vždy předváděl velké věci,“ povídá Švancara.

Špílmachr Tomáš Polách řídil ofenzivu Zbrojovky čtyři a půl roku. V zimě ho klub pustil jako nepotřebného a po tvořivém záložníkovi sáhl Zlín. „Mám v klubu hodně kamarádů, takže očekávám zajímavé střetnutí,“ přiznává čtyřiatřicetiletý Polách.

Trojice mužstev má v kádru po dvou fotbalistech, kteří poměrně nedávno prošli Zbrojovkou. V týmu nováčka Opavy naskakují záložníci Zdeněk Partyš s Lukášem Křečkem.

A právě slezský celek se stane příští sobotu od čtyř hodin odpoledne prvním domácím protivníkem Zbrojovky v nové sezoně. „Už jsme se bavili se Švancim (Petr Švancara – pozn. red.), že můžou přijít klidně čtyři tisíce lidí. Jen z Opavy pojedou tři autobusy a věřím, že bude skvělá atmosféra. Doufám, že přečkáme nájezdy nejlepšího útoku ve druhé lize, který podle mě Brno má,“ míní Partyš.

Jihomoravský klub opustil před čtyřmi a půl lety, ale v létě Zbrojovka usilovala o jeho návrat. „Mrzí mě, že to nevyšlo, protože se vytvořila dobrá parta. Hrají tam mí kamarádi, ať už Švancara, Kasálek či brankář Doležal. Brnu však dál přeju to nejlepší, jde o mé rodné město. Jsem přesvědčený, že postoupí do ligy,“ prohlašuje Partyš.

Téměř deset let zase patřil neodmyslitelně do brněnské základní sestavy Patrik Siegl, který nyní tvoří hru Třince. Ve Zbrojovce byli také jeho spoluhráč Martin Maroši, karvinský Zdeněk Látal nebo forvard Jihlavy Pavel Simr.

Obranu ambiciózního Sokolova vyztužila dvojice Josef Dvorník, František Dřížďal, která na jihu Moravy skončila v zimě. „Fotbal v Brně mi k srdci nepřirostl, což se ovšem nedá říct o městě. Zápas bude emotivní, protože nastoupím proti bývalým spoluhráčům, ale žádné hecování nečekám,“ tvrdí Dřížďal.

V brněnském týmu už si většinu nynějších soupeřů pamatují pouze brankáři Bureš s Doležalem a útočník Došek. „Některé hráčské souboje dodají utkáním zajímavější nádech, ale upřímně neřeším, kdo kde je. V kontaktu jsem hlavně s Polonem (Tomáš Polách – pozn. red.). I když se může stát, že se ozvu ostatním, abych trenéra informoval, jak vypadá jejich tým,“ doplňuje Tomáš Bureš.

Bývalí hráči Brna ve 2. lize:
- Sokolov: František Dřížďal, Josef Dvorník
- Třinec: Patrik Siegl, Martin Maroši
- Opava: Zdeněk Partyš, Lukáš Křeček
- Znojmo: Milan Pacanda
- Zlín: Tomáš Polách
- Jihlava: Pavel Simr
- Karviná: Zdeněk Látal