Zbrojovácká výzva k vyprodání stadionu za Lužánkami si totiž klade za cíl co největší sumou podpořit brněnské zdravotníky v boji proti šíření nákazy koronavirem.

A za dva týdny už lidé nákupem lístků přispěli milionem korun. „Je to neskutečné číslo. Teď si každý člověk musí říct, že jde o dobrý nápad,“ těší Lukáše Winklera, předsedu Občanského sdružení Zbrojováci a jednohoz tvůrců myšlenky.

Na utkání Boby Brno se Slavií v říjnu 1996, které skončilo 1:1, dorazilo za Lužánky 44 120 diváků. To je dodnes platný rekord české ligy a přesně tolik lístků dala Zbrojovka do prodeje. Jedna stojí 200 korun, ovšem lze si vybrat ze šesti variant od základní vstupenky až po VIP v hodnotě deset tisíc korun.

Zatím se prodalo pět tisíc lístků. „Dá se jich tedy koupit ještě skoro čtyřicet tisíc. Ta meta je ještě daleko, ale měl jsem osobní cíl půl milionu korun, teď máme dvojnásobek, takže jsem nadšený,“ pochvaluje si Winkler.

K akci se připojila také pražská Slavia, které se rozhodla vyprodat hostující sektor. „Protože na stadionu byla tehdy i početná skupinka slávistických příznivců, připojujeme se k této výzvě. Pojďme vyprodat naši část za Lužánkami. Vyjeďme virtuálně podpořit sestavu Slavie a společně podpořme Zbrojovku,“ uvedla na svém webu Slavia, která vede první ligu.

Lístky i pro rodinu

Vstupenky nakoupil také odchovanec Zbrojovky Ladislav Krejčí, který v červnu přestoupil do pražské Sparty. „Zápas jsem v roce 1996 bohužel neviděl, tím pádem jsem si koupil i s mou rodinou lístky. Doufám, že to uděláte taky a pomůžete dobré věci,“ vzkázal dvacetiletý záložník.

Populární brněnský fotbalista Petr Švancara, který také stál u zrodu Zbrojovácké výzvy, tipoval výtěžek milion korun. „Vím, jak je těžké sehnat peníze pro ty, co to potřebují. Teď věřím, že také díky zájmů médií bude suma ještě vyšší,“ sdělil bývalý útočník Zbrojovky i Slavie.

Cílí na milion a devět set tisíc korun. „Mám rád číslo devět, takže budu doufat, že to padne. Strašně všem děkuju, už teď je částka neskutečná a mám radost, že jsme byli impulz pro další podobné akce,“ řekl Švancara.

Virtuální lístky si totiž lidé kupují na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně odehraje podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Zbrojovka chtěla nejdřív podpořit Fakultní nemocnici v Bohunicích na boj s nemocí Covid-19, ovšem nezapomíná ani na ostatní. „Všechny peníze, které se vyberou, dáme brněnským zdravotníkům, kteří se starají o lidi sužované koronavirem. Je jedno, kde pracují. Přesně to budeme řešit až po skončení akce,“ vysvětlil Winkler.

Každý k zakoupené vstupence, která je věrná kopie lužáneckého originálu, obdrží zápasový bulletin, fotky, informace k utkání, sestavu a čtyři unikátní videa. Sestřih utkání se Slavií, autentické záběry z tribun, vzpomínky přímých aktérů a jako bonus kompletní záznam jiného duelu, v němž Zbrojovka porazila Cheb 6:0 z roku 1994.

Kdo se připojil ke Zbrojovácké výzvě?

Alan Novotný, herec Městského divadla Brno

„Jsem moc rád, že vzniklo něco jako Zbrojovácká výzva na pomoc zdravotníkům. Na zápase se Slavií jsem tenkrát byl, už ani nevím, komu jsem stál na hlavě, ale rád si to zopakuji znovu. Za všechny divadelníky: My tam budeme!“

Monika Čuhelová, televizní moderátorka a reportérka

„Tenhle nápad mi přijde naprosto skvělý v době, kdy musíme být všichni zavření doma a fotbaly neexistují. Aspoň na dálku online se můžeme sejít na fotbale a ještě navíc pomoct dobré věci, protože výtěžek jde na podporu zdravotníků v boji proti koronaviru. Určitě se zapojte a uvidíme se snad brzy na fotbale naživo.“

David Kostelecký, olympijský vítěz v brokové střelbě

„Zdravím všechny fanoušky fotbalu. Moc se mi líbí Zbrojovácká výzva, abychom pomohli všem zdravotníkům. Na fotbal půjdu a doufám, že se uvidím se všemi.“

Petr Uličný, legendární fotbalový trenér

„Moc se mil líbí Zbrojovácká výzva k vyprodání lužáneckého stadionu. Kamarádi, já tam byl mnohokrát a jdu na fotbal také. Co vy?“

Více na adrese www.mychcemzpatkyzaluzanky.cz