„Moc se těším. Přijde plno našich známých," říká pětatřicetiletý příbramský útočník v rozhovoru pro Deník Rovnost.

Zahrajete si rád na Srbské?

I když ji Brňáci nemusí, já jsem za ni vděčný, protože jsme tam postoupili z druhé ligy do první. Věřím, že přijdou lidi i na nás Brňáky, co jsme v Příbrami. Na druhou stranu pro Znojmo půjde o zápas podzimu a chovám k němu obrovský respekt. Poslední dva zápasy předvádělo dobrý fotbal.

Jenže Znojmo s Příbramí není pro diváky atraktivní souboj…

To není. V pátek navíc odjede velká skupina fandů s Kometou na Slavii a večery bývají spojené s alkoholem, takže se trochu bojím, aby do čtyř hodin aspoň někdo vstal. (úsměv) Za každého diváka, který přijde, budu vděčný. Mám slíbeno, že na balkonu u rohového praporku bude plno, tam lidi rád pozdravím. Věřím, že nastoupím od začátku a je pro mě velká výzva si v Brně zahrát.

Bude pro vás jako Brňana zápas se Znojmem specifický?

Jasně. I když jsem hrál v Praze za Žižkov či Slavii, pro mě nikdy nebylo derby s Bohemians. Pro mě je derby se Znojmem, Olomoucí, Ostravou, Slováckem nebo Jihlavou. Ve Znojmě spoustu kluků znám a bude to super derby. Ve druhé lize s ním mám bilanci jednu výhru a jednu prohru. Když se nám podaří bodovat, budu spokojený. Navíc patrně půjde o můj poslední zápas na Srbské.

Počítáte, že vaše prvoligová kariéra na jaře skončí?

Udělám všechno pro to, aby to tak nebylo, ale jsem soudný člověk a pokud nebudu Příbrami platný, dál hrát nebudu. V létě mi končí smlouva, budu volný hráč, což je pro mě výhoda. Do zahraničí můžu jít zadarmo, po České republice za pár korun podle tabulkové ceny. Vše záleží na tom, jak zvládnu tuto sezonu. Třeba přeskočím do jiných pracovních záležitostí.

Máte 297 startů v nejvyšší soutěži, 300 jich určitě posbíráte…

I když se statistikami moc nezabývám, nad třístovkou přemýšlím. Byl jsem však zvyklý týmu víc pomáhat, zatím zaostávám. Doufám, že budu platnější, čekám od sebe víc, bojuju i o novou smlouvu. Každý zápas teď beru jako poslední a chci si ho užít, vychutnat.

Uvítal jste, když k mužstvu přišel nový kouč Petr Čuhel, který vás vedl už v Brně? Petr Švancara

K trenérovi mám samozřejmě blíž, vytáhl nás z druhé ligy do první. Pro mě je číslo jedna hned po Karlu Jarůškovi. Jsem rád, že s Petrem Maléřem došli, ale samozřejmě nemám jisté místo v základní sestavě. Jelikož jsme kámoši, chci jim dvakrát tak pomoct, aby se Příbrami dařilo a já jim nevzal práci. Pro mě je to impulz a závazek. Navíc mám trenéra i doma, protože chodím s jeho dcerou, takže hraju i o Vánoce. Nechci, abychom se tam na sebe dívali a já věděl, že jsem mu nepomáhal.

Dobírají si vás spoluhráči za vztah s Monikou Čuhelovou?

Jde jen o hecování a narážky jsou spíš ohledně tchána, ale všechno v dobrém. I Monču dostávám v kabině sežrat, ale v ní jsme teď získali velkou fanynku Příbrami. Jsem rád, že se jí daří v televizi a myslím, že i pro chlapy je dobré, když se při fotbale podívají na pěknou babu. Je to zpestření.

V Olomouci jste střídal. Myslíte, že proti Znojmu nastoupíte v základní sestavě?

Věřím, že se Znojmem se na hřiště stoprocentně dostanu a budu platný. Před Olomoucí za mnou trenér přišel s tím, že nenastoupím od začátku. Sigma předvádí běhavý fotbal, já hraju víc s balonem, proto bylo lepší, že jsem šel až na druhý poločas. Jak se říká, že jsem ve Zbrojovce neunesl lavičku, je to naprostý nesmysl.

Takže střídačku přijímáte bez problémů?

Nemám s ní problém, pokud se zvolí jiná taktika, nebo místo mě hraje lepší fotbalista, vždy sklopím hlavu a přizpůsobím se mančaftu. Peťa je komunikativní trenér, což mi vyhovuje. Kouč Grmela říkal, že se mnou v Brně mluvil, ale on mi pouze před prvním utkáním oznámil, že nebudu hrát a pak se se mnou měsíc nikdo nebavil.

Na to, abyste střídal, jste ovšem klidně mohl zůstat ve Zbrojovce… 

Já Zbrojovku pořád miluju a důvod mého odchodu je jen v tom, že už jsem dál nechtěl pracovat s Kudelou (sportovní ředitel Zbrojovky pozn. red.). Není pravda, že jsem neunesl, když mi vzali kapitánskou pásku nebo že nebudu hrát v základu. Už ze mě není nafouklá žába, která se urazí, když nebude hrát. To jsem byl možná zamlada.

Takže jste odešel jen kvůli sportovnímu řediteli?

Už jen nechci pracovat pod Kudelou a víc to nechci rozebírat, což jsem slíbil fanouškům. Jednou všechno řeknu a třeba mi pak lidé dají za pravdu. Chtěl jsem ve Zbrojovce končit kariéru a rád bych s ní spojil svou budoucnost, ale dokud tam bude Kudela, nepřipadá to v úvahu. Jsou věci, přes které nejdu, vyžaduju smysl pro fair play.

Jste v kontaktu s brněnskými hráči?

Sleduju Brno, pořád jsem jeho velký fanoušek, s pěti šesti klukama si pravidelně píšeme. Teď jsem je viděl přímo na Srbské, předvedli fantastický výkon proti Teplicím. Překvapil mě Paša (David Pašek pozn. red.) na hrotu a zvládl to výborně. Skvěle hráli Zavadil s Pernicou a velkou radost mám z Venci Hladkého, který chytá dobře. Kdyby Zbrojovka nebyla tak dole, je víc na očích.

V sobotu vyvrcholí také volby do poslanecké sněmovny. Jste mezi kandidáty, nepůjde fotbal trochu stranou?

To ne. Člověk se soustředí na jednu věc a já se v sobotu připravuju pouze na fotbal. Po zápase jen zjistím, jak volby dopadly. Neočekávám, že se do sněmovny dostanu ze sedmého místa kandidátky, i když vím, že někteří lidi mě kroužkovat budou.