Na nesestupovou čtrnáctou pozici ztrácejí pět bodů, na ní se drží Jihlava. O tři body méně schází k záchraně předposlední Ostravě. „Zbrojovku sleduji a je mi to upřímně líto. Věřím, že se s tím dá něco dělat, ale situace je nejkritičtější, co kdy byla a Zbrojovka to nemá ve svých rukách,“ říká pro Deník Rovnost záložník Pavel Zavadil, který až do minulé sezony nosil v Brně kapitánskou pásku.

Zbrojovka z šesti posledních utkání vydolovala jediný bod za domácí bezbrankovou remízu s Karvinou, jinak pětkrát prohrála. Den D ji čeká v pátek, kdy od šesti hodin večer nastoupí na hřišti pražské Dukly. „Pokud Brňané chtějí reálně uvažovat o záchraně, musejí po zápase skočit na třiadvacet bodů, i bod bude zvenku v jejich situaci málo. Když nevyhrají, matematicky mi na devadesát procent vycházejí jako obrovský adept na sestup,“ uvažuje fotbalový internacionál a televizní expert Josef Němec.

Týmy od devátého do čtrnáctého místa se namačkaly v rozmezí tří bodů, ale Baník se Zbrojovkou mají větší odstup. „Dukla by si to taky strašně zkomplikovala, kdyby doma prohrála. Dukla přitom může pro dalších šest týmů odříznout Brno, možná kluci dostanou motivační bonus, bohužel pro Zbrojovku,“ upozorňuje Němec, dvojnásobný český mistr se Spartou.

Za posledních sedm sezon se přitom nezachránilo žádné mužstvo, které pět kol před koncem ročníku ztrácelo tři nebo víc bodů. „Máme dvacet bodů, ostatní týmy nějaké body ještě udělají. Potřebujeme jich tak deset a máme na to pět zápasů. Když třikrát za sebou vyhrajeme, budeme mít jiné sebevědomí než teď,“ burcuje brněnský obránce Ondřej Sukup.

Fotogalerie: Konečně gól. Zbrojovka vstřelila branku po 570 minutách, přesto s Plzní prohrála

close Pro zvětšení klikněte. info Zdroj: DENÍK zoom_in

Zbrojovce chybí především střelec typu Jakuba Řezníčka, který za dvě sezony v Brně nastřílel dvacet branek. „Není to špatný tým na to, aby se pohyboval, kde je, ale nedává branky. Chybí mu vepředu nějaký blázen jako Řezníček nebo Pulkrab, který ve třech zápasech třeba zraní spoluhráče, ale pak dvě, tři branky nějak dotlačí,“ podotýká Němec.

Vyústění aktuální sezony však má podle dlouholetého kapitána a duše týmu příčinu už v létě 2016. „Problémy začaly za příchodu Svati Habance, vsadit na něj byla absolutně šlápota vedle,“ tvrdí Zavadil.

Habanec vystřídal na trenérské lavičce Václava Kotala a měl na starosti celý sportovní úsek. Zbrojovka pod jeho vedením skončila jedenáctá a v aktuálním ročníku Habanec dostal padáka po čtvrtém kole, kdy byla Zbrojovka poslední. „Obrovsky si vážím majitele Bartoňka, co pro Zbrojovku dělal a dělá, kdyby tam nebyl, klub už nefunguje, ale obklopil se špatnými lidmi. Myslím, že to tak vůbec nemuselo dopadnout,“ přemítá nynější tvůrce hry druholigového lídra Opavy.

Za vlády Habance se podle něj klub zbavil hráčů, kteří Zbrojovce odváděli věrné služby jako Davida Paška, Pavla Košťála či Matúše Lacka a nahradil je neznámými cizinci. „Dřív to stálo na víc hráčích, na které bylo vždycky spolehnutí. Brali daleko menší peníze a odváděli daleko větší práci, těch se bohužel Zbrojovka zbavila. Radši bych dal větší peníze hráči, na kterého je spolehnutí, než mít pět, šest cizinců, které nikdo nezná. To je obrovský nesmysl,“ zlobí se Zavadil.

Současný kouč Roman Pivarník podle něj brněnské mužstvo pozvedl, ale měl se ujmout vlády dřív. „Měl by větší šanci s mužstvem něco udělat. Trenéři teď odvádějí maximální práci, problém nastal už předtím,“ doplňuje ikona Zbrojovky.