Zatímco vedením fotbalistů 1. FC Brno cloumá zadržení generálního ředitele klubu Pavla Mokrého, hráči odpočítávají poslední dny před startem nového ročníku Gambrinus ligy.

Už v pondělí vyrukují svěřenci Miroslava Beránka proti nováčkovi Bohemians 1905 a v Praze se chtějí odrazit jediným směrem. Vzhůru. A vylepšit nelichotivé jedenácté místo z loňské sezony. „Brno dalo na jaře šanci hráčům, kteří by za normálních okolností nehráli. Trenér upřednostnil testování fotbalistů, s nimiž může počítat další rok. Pokud svůj náskok nezúročí, obětovali celou sezonu zbytečně,“ upozorňuje někdejší brněnský trenér Jiří Kotrba.

1. FC Brno po sezoně opustilo pět hráčů základní sestavy, posily hledal klub především v cizině. „Žádný trenér nemá rád, když jeho kádr prochází velkou obměnou. Pokud klub potřebuje peníze, měl by se vzdát třeba jednoho hráče ze základu. Nedovolím si posuzovat, zda se Brno rozhodlo správně, neznám situaci uvnitř týmu,“ přemítal Kotrba, v současnosti generální manažer Českých Budějovic.

S příchodem zahraničních fotbalistů se Brno připojilo k trendu, který zasáhl celou Gambrinus ligu. „To je naprosto přirozená cesta. Naši nejlepší fotbalisté odcházejí pryč a víc hráčů se u nás nerodí. Proto kluby loví nejen na Slovensku, ale v Brazílii nebo v zemích bývalé Jugoslávie. Neumím posoudit, na jaké úrovni ti hráči jsou, ale Brno prodalo spoustu hráčů a může si dovolit angažovat fotbalisty třeba i s nadstandardními požadavky,“ míní Kotrba.

Po necelém roce dal Srbské vale bývalý reprezentant Marek Heinz. „Je to vynikající fotbalista, který však potřebuje v mužstvu volnější ruce. Nesplní roli dělníka pole, ale uměl bych si ho v týmu představit,“ uvedl někdejší kouč reprezentační jedenadvacítky.

„Marek Střeštík umí být aktivní dopředu, vymýšlí šance, dává góly. Pokud tohle splňuje, pak bych mu jako trenér odpustil výtky směrem k defenzivě. Jeho progres se zastavil, ale pořád je to nadstandardní hráč a do týmu bych ho bral,“ zmínil se Kotrba o levonohém záložníkovi, který zamířil na roční hostování do Sparty Praha. „Bude mít těžké se prosadit, ve Spartě chtějí výsledky hned, nemá čas na aklimatizaci,“ doplnil.

Na spadnutí je však přestup brankářské jedničky Martina Lejsala, kterého lanaří kluby druhé anglické ligy. Momentálně to vypadá na stěhování do Bristolu City. „Byla by to pro Brno velká rána. Nechci se dotknout Tomáše Bureše, ale Lejsal je kvalitnější gólman,“ uvedl Jiří Kotrba.

Mezi brněnskými příchody naopak ční jména Františka Dřížďala a Richarda Dostálka. „Na Dřížďala jsem se jezdil dívat už do Sokolova, sice má nějaký pátek na krku, ale je to výborný hráč, což v Brně potvrdí. A Dostálek? Ríša je mimořádný talent českého fotbalu a ve Zlíně dokázal, že ještě neřekl poslední slovo. Navíc oplývá obrovskou morální silou,“ vyzdvihl dlouholetou brněnskou ikonu.

Suma sumárum, dres 1. FC vysvléklo šest fotbalistů a stejný počet jej nově oblékne. „Vesměs odešli hráči z krajů hřiště a osa týmu zůstala, pokud tedy neodejde brankář. Zranění Trousila je ztráta, ale Tomáš Polách je podle mě jeden z nejlepších hráčů ligy,“ uvedl Jiří Kotrba.

A napraví si Brňané pošramocené renomé po loňské jedenácté příčce? „Patří do horní poloviny tabulky a myslím, že tam budou. Kdyby ne, bylo by to zklamání pro hráče, fanoušky i odborníky,“ dodal Kotrba.

#nahled|https://g.denik.cz/50/c3/prichody_odchody_fotbal_infografika_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/50/c3/prichody_odchody_fotbal_infografika.jpg|Příchody a odchody fotbalistů 1. FC Brno.#

Defenziva oslabila, dopředu nic nového

ANALÝZA - Velká škatulata se v kádru fotbalistů 1. FC Brno nevyhnula žádné řadě. Brněnský deník Rovnost se pokusil zanalyzovat příchody a odchody a porovnat sílu jednotlivých formací před a po letní vlně odchodů.

BRANKÁŘ. Zásadní otázkou zůstává, zda brněnský klub opustí Martin Lejsal. Je to pravděpodobné na více než devadesát procent, jeho novým zaměstnavatelem se asi stane Bristol City působící ve druhé anglické lize. V tom případě 1. FC Brno na gólmanském postu oslabí. Tomáš Bureš je jistě kvalitní brankář, ale v porovnání s Lejsalem až příliš chybuje, především s centrovanými balony mívá potíže. Z hostování v HFK Olomouc se po čtyřech letech vrátil Martin Doležal, který spolehlivě zastane roli dvojky.

OBRANA. Defenzivní linie zažila během přestávky největší průvan. Především ve středu obrany Brno oslabilo. Martin Živný se sice nevyvaroval hrubek, ale vedle Trousila se vypracoval v solidního stopera. Na této pozici mohl zaskočit i Martin Švejnoha, který v závěru jara válel v roli defenzivního štítu. Oba zkušení borci však dali přednost zahraničí. Když k tomu přičteme zranění Trousila, který nejdříve nastoupí až v osmém ligovém kole, zbyl trenéru Beránkovi z vyzkoušených stoperů pouze Dvorník. O správnosti angažování třiadvacetiletého Slováka Juraje Križka z druholigového Trenčína vypoví až ostré ligové bitvy, ale za tři hráče díru zacelí jen horko těžko. Obranná řada zesílila na krajích, kdy v Matijaši Pejičovi našel Čoupek více než zdatného protivníka. A František Dřížďal už v přípravě naznačil, že bezpečně zvládne nahradit Kuncla, který odešel do Sparty.

ZÁLOHA. Brno opustil nevýrazný Marek Heinz a fanoušky odsuzovaný Marek Střeštík. Odchody nejspíš prospějí jak hráčům, tak také klubu. Novou tváří je v Brně brazilský středopolař Léo, kterému však aklimatizace ještě potrvá, a především navrátilec Richard Dostálek. Velezkušený fotbalista už na jaře v dresu Zlína ukazoval, že jeho hra má stále nadstandardní ligové parametry.

ÚTOK. Na hrotu došlo jen k jednomu doplnění. Palebnou sílu 1. FC Brno má zesílit robustní Brazilec Dalmo. Střelecké schopnosti prokázal, ale do základní sestavy má zatím daleko.