Deník Rovnost popsal nejpalčivější nedostatky Zbrojovky v úvodu podzimní části nejvyšší české soutěže.

BEZ SEBEVĚDOMÍ. Tým, který nezvládne domácí premiéru s ostravským nováčkem, pak ztratí vedení v utkání, kde hraje proti deseti zlínským fotbalistům, a navrch vypadl z poháru s třetiligovou Holicí, ani nemůže překypovat sebedůvěrou, což se na hře projevuje. „Na celý mančaft to dolehlo psychicky, chybí nám taková pohoda, nalepilo se to. Ale pracujeme na všech aspektech na každém tréninku, rozebíráme u videa situace, které nám dělaly problém. Pevně věřím, že další zápas zvládneme, dostaneme se do pohody a začneme vítězit,“ nepřestává doufat brněnský kapitán Petr Pavlík.

CHYBY OBRANY. Právě zkušený stoper, který na jaře pozvedl zuboženou brněnskou defenzivu, se podepsal pod obě branky v duelu se Zlínem. Jeho parťák Tadas Kijanskas nechal s Baníkem skórovat Milana Baroše, v posledním kole proti Bohemians zavinil penaltu, kterou Dušan Melichárek lapil. „Je to jeden z těch, kteří po fotbalové stránce nic nevytvoří, z osmi balonů se šestkrát otočí a dá ho zpátky Melichárkovi. Na zahraničního hráče to je málo, musí být lepší než naši fotbalisté,“ všímá si legendární stoper Václavíček. V prvním kole se navíc zranili oba krajní beci Jakub Šural a Tomáš Jablonský. „To je zásah do poloviny obrany. Ve druhém poločase s Bohemkou už jsme pracovali dobře, dostupovali jsme její hráče, na tom se dá stavět,“ podotýká Pavlík.

Tomáš Pilík.
Fanoušci za námi stojí, což je povzbuzující, řekl Pilík po remíze s Bohemians

ROZEHRÁVKA VZDUCHEM. Rukopis kouče Svatopluka Habance v brněnské hře stále nejde moc rozluštit. Přestože vyznává kombinační a útočný fotbal, čemuž uzpůsobil rozestavení, uchylují se zadáci až moc často k dlouhým nákopům. „Od obránců mi chybí konstruktivní rozehrávka, buď získají balon a dávají ho gólmanovi, který musí dát dlouhý míč, nebo ho dávají na vysokého útočníka Koného,“ kroutí hlavou olympijský vítěz z Moskvy z roku 1980 Václavíček.

Proti klokanům šlo spíš o záměr. „Chtěli jsme vyloženě zjednodušit přechodovou fázi. Ve druhém poločase se nám to dařilo, bylo tam víc centrů, ale tlak bohužel nepřinesl gól,“ litoval Pavlík.

NEVYUŽITÝ MOZEK. I Pavel Zavadil, předchůdce Tomáše Pilíka na pozici tvořivého záložníka Zbrojovky, věří, že chvíle největší letní posily přijdou. „Pilda je skvělý hráč, který svoji kvalitu určitě ukáže, jen potřebuje malinko víc času,“ míní Zavadil.

Už proti klokanům prokázal zlepšení, jenže zakládání akcí a vymýšlení překvapivých přihrávek od něj Zbrojovka potřebuje hned. „Pavel Zavadil nebo před časem Tomáš Polách potřebovali balony do nohy, z toho se dovedli uvolnit jeden na jednoho a dostat i těžkou přihrávkou spoluhráče do finální situace. To mi chybí u Pilíka i Honzy Poláka, to jsou spíš pracanti. Zdá se mi, že to je hra na náhodu, kdy dlouhý balon zezadu přelétává záložní řadu,“ pozoruje Václavíček.

Zbrojovka Brno - Bohemians 1905
Tlak, ale bez gólu. Zbrojovka remizovala s Bohemians 0:0

DRUHÁ VLNA. Tožský reprezentant na hrotu útoku Francis Koné se statečně pere s přesilou obránců a většinu soubojů vyhrává, jenže míče nesbírají jeho spoluhráči, protože chybí v místech, kam balony letí. „Pracujeme na tom, že když se opřeme o Frantu, aby to měl komu sklepnout, potom z krajů musíme dávat centrované balony do druhé vlny. Víme, že musíme dřít, drilovat a dostat to zase zpátky do sebe,“ říká Pavlík. Třeba nizozemský křídelník Alvin Fortes vyniká technicky, jenže z jeho pohledných akcí nedochází k ohrožení branky. „Drží míč tak dlouho, že sice udělá dva hráče, ale buď na třetího narazí, nebo zkazí přihrávku,“ říká Václavíček.

Zbrojovka po třech kolech:Ročník 2010/2011: 3 prohry, 0 bodů
2011/2012 (2. liga): 2 prohry a remíza, 1 bod
2012/2013: 2 výhry a remíza, 7 bodů
2013/2014: remíza, výhra a prohra, 4 body
2014/2015: prohra, výhra a remíza, 4 body
2015/2016: 2 výhry a prohra, 6 bodů
2016/2017: 3 remízy, 3 body
2017/2018: 2 prohry a remíza, 1 bod

Fotbalista Jan Polák.
Musíme na hřišti umřít, burcuje Polák před zápasem s Bohemians